تکنولوژی

آیا منظومه شمسی سیاره نهم دارد؟ این سیارک ممکن است این راز را فاش کرده باشد

پلوتون که به عنوان یک سیاره کوتوله شناخته می شود، جرمی آسمانی است که به دور خورشید می چرخد. اما سیاره محسوب نمی شود. چرا؟ زیرا پلوتو نمی تواند توسط اتحادیه بین المللی نجوم (IAU) به عنوان یک سیاره کامل طبقه بندی شود زیرا یکی از سه معیار مورد استفاده برای طبقه بندی سیارات را برآورده نمی کند. خوب، بیشتر معیارها را برآورده می‌کند، به جز یکی – «محله» را در اطراف مدارش پاک نکرده است. دو معیار دیگر این است که باید در مداری به دور خورشید باشد و جرم کافی برای فرض تعادل هیدرواستاتیکی داشته باشد. اکنون در غیاب پلوتون تنها 8 سیاره در منظومه شمسی باقی مانده است.

با این حال، بحث در مورد سیاره نهم در منظومه شمسی ما سال هاست که ادامه دارد. جستجو برای چنین سیاره ای تا به امروز ادامه دارد! و اکنون، آخرین مطالعه احتمال واقعی سیاره نهم در منظومه شمسی را نشان می دهد! نه، نه یک سیاره کوتوله مانند پلوتون، بلکه یک ابر زمین! در اینجا چیزی است که این مطالعه نشان می دهد.

این سیاره نهم ممکن است چه شکلی باشد

این گزارش که در The Conversation منتشر شده است، به سیاره ای فرضی به نام سیاره 9 می پردازد که 4 تا 8 برابر جرم زمین و بسیار دور از خورشید، حدود 10 برابر فاصله پلوتو یا حتی بیشتر است. این سیاره نهم با سیارات موجود در منظومه شمسی متفاوت است.

اساساً دو دسته از سیارات وجود دارد – سیارات از نوع زمینی با سطوح جامد یعنی عطارد، زهره، زمین و مریخ و از طرف دیگر غول های گازی مانند مشتری، زحل، اورانوس و نپتون وجود دارند. این سیاره 9 جایی بین این دو نوع خواهد بود و به عنوان یک ابر زمین شناخته می شود.

مطلب پیشنهادی:  باند دیجیتال "Lockbit" به عنوان بزرگترین تهدید باج افزار توسط ایالات متحده و 6 کشور دیگر معرفی شد

همانطور که گفته شد، اگر وجود داشته باشد کاملاً کمرنگ است و در واقع دیدن آن غیرممکن خواهد بود و بنابراین باید از شواهد دیگر فرض شود. این به شکل سیارک CNEOS14 در دسترس است.

سیاره 9 و سیارک CNEOS14

یک مقاله هاروارد نشان می دهد که سیارک 2014 CNEOS14 ممکن است از خارج از منظومه شمسی ما آمده باشد، احتمالاً اولین جرم بین ستاره ای کشف شده است. هنگام حرکت با سرعت 60 کیلومتر بر ثانیه با زمین برخورد کرد و در اقیانوس آرام فرود آمد. جالب اینجاست که این گزارش همچنین ارتباط بین سیارک CNEOS14 و سیاره 9 را نشان می دهد.

شبیه سازی مسیر سیارک سه بی نظمی آماری باورنکردنی را نشان داد. بر اساس این فرضیه، یک شی عظیم ناشناخته، بالقوه سیاره 9، ممکن است CNEOS14 را به سمت زمین جابجا کرده باشد. محققان پیشنهاد می‌کنند که ردیابی مسیر سیارک می‌تواند به یافتن سیاره 9 کمک کند. این مطالعه می‌گوید که احتمال برخورد سیارک به سیاره‌ای ناشناخته در منظومه شمسی 99.9 درصد است، یا چیزی در مورد بازدیدکنندگان بین ستاره‌ای وجود دارد که دانشمندان چیزی نمی‌دانند.

همانطور که واضح است، در حالی که این فرضیه با معیارهای علمی و وجود سیاره 9 مطابقت دارد، هیچ مدرک ملموسی وجود ندارد که واقعاً وجود داشته باشد. و جستجو ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا