تکنولوژی

اولین شکل گیری کهکشان ها توسط تلسکوپ جیمز وب آشکار شد

تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری ناسا، تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST)، تصاویر خیره کننده ای از کهکشان های دوردست، خوشه های ستاره ای، سیاهچاله ها و غیره می گیرد. این تلسکوپ فضایی در 25 دسامبر 2021 به فضا پرتاب شد و با وجود اینکه کمتر از دو سال از فعالیت آن می گذرد، پرهای زیادی به کلاهک خود اضافه کرده است. یکی از دستاوردهای اصلی JWST، گرفتن خوشه های کهکشانی است که میلیاردها سال نوری از زمین فاصله دارند.

یکی از اولین تصاویر گرفته شده توسط JWST که در جولای گذشته منتشر شد، خوشه کهکشانی SMACS0723 ممکن است اطلاعاتی را در مورد اولین شکل گیری کهکشان ها در زمانی که کیهان کمتر از 1 میلیارد سال سن داشته است، نشان دهد. . بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در eurekalert.org، این خوشه کهکشانی در فاصله ستاره ای نزدیک به 4.6 میلیارد سال نوری قرار دارد.

دانشمندان از اثری به نام عدسی گرانشی استفاده می‌کنند که نور را در اطراف اجرام آسمانی عظیم خم می‌کند تا اجرام را در فواصل دورتر ثبت کند. بررسی این تصویر چندین کهکشان پس زمینه را نشان می دهد که قدیمی ترین آنها تنها 680 میلیون سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفته است.

همراه با کهکشان‌ها، دانشمندان همچنین گروه‌هایی از ستارگان را کشف کردند که اولین مراحل شکل‌گیری کهکشان‌ها را نشان می‌دهند و نگاهی اجمالی به گذشته، زمانی که اولین کهکشان‌ها پس از انفجار بزرگ آغاز کردند، به ما می‌دهند. آنجلا آدامو، ستاره شناس دانشگاه استکهلم در سوئد و یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه گفت: “تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب نشان می دهد که ما اکنون می توانیم ساختارهای بسیار کوچک را در کهکشان های بسیار دور تشخیص دهیم و می توانیم این گروه ها را ببینیم. در بسیاری از این کهکشان ها تلسکوپ یک تغییر دهنده بازی برای کل زمینه مطالعاتی است و به ما کمک می کند تا بفهمیم کهکشان ها چگونه شکل می گیرند و تکامل می یابند.

مطلب پیشنهادی:  روزهای زمین به طرز عجیبی طولانی تر می شوند. می تواند اینترنت را خراب کند، GPS را از بین ببرد

درباره خوشه های کهکشانی

اکثر کهکشان ها در گروه ها یا خوشه هایی با ده ها یا صدها عضو وجود دارند و همه این کهکشان های خوشه ای در حرکت دائمی هستند و توسط گرانش همسایگان خود کشیده و پیچ می شوند. به گفته ناسا، خوشه‌های کهکشان بزرگترین اجرام جهان هستند که توسط گرانش به یکدیگر متصل شده‌اند و ستاره‌شناسان می‌توانند از آنها برای اندازه‌گیری ویژگی‌های مهم کیهانی استفاده کنند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا