تکنولوژی

اولین نور جهان را آشکار کردند! تلسکوپ فضایی جیمز وب 717 کهکشان باستانی را روشن می کند

تلسکوپ فضایی جیمز وب به کشف شگفت انگیزی دست یافت. اولین نوری را که به جهان اولیه سرازیر شد را آشکار کرد. تلسکوپ وب صدها کهکشان باستانی را نشان داده است که ممکن است جزو اولین کهکشان های موجود در جهان باشند. این یک جهش قابل توجه از تعداد انگشت شماری کهکشان است که قبلاً در این زمان شناخته شده بودند.

بر اساس یک مطالعه جدید توسط JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES)، این کهکشان‌های بسیار جوان ساختارها و خوشه‌های پیچیده‌ای از شکل‌گیری ستاره‌ها را تنها ۶۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ نشان می‌دهند. این بررسی مشاهداتی را از دو ناحیه کوچک از آسمان، یکی در صورت فلکی دب صغیر و دیگری در جهت خوشه Fornax جمع آوری کرد. به گزارش اسپیس دات کام، در این مناطق، بیش از 700 کهکشان جوان کشف شد که نمایی اجمالی از ظاهر کیهان در مراحل اولیه اش را ارائه می دهد.

کوین هاینلین، استادیار پژوهشی در رصدخانه استوارد، توصیفی شگفت انگیز و الهام بخش ارائه کرد. او گفت مثل این است که پنج دقیقه اول فیلمی را ببینم که کل کائنات را معرفی کرده است! به گزارش اسپیس دات کام، این کهکشان ها مسئول تولید عناصر و پیچیدگی هایی هستند که امروزه در جهان می بینیم.

این کشف شکل‌گیری اولین کهکشان‌ها و ستارگان را روشن می‌کند و منجر به فهرست متنوعی از عناصر موجود در جهان امروزی می‌شود.

در پنج دقیقه اول، زمانی که جهان بین 370 تا 650 میلیون سال تخمین زده شد، هاینلین و همکارانش 717 کهکشان جوان را شناسایی کردند. این کهکشان‌ها بزرگ‌تر و ساختارمندتر از آنچه قبلاً مشاهده شده بود، این ایده را که کهکشان‌های اولیه فقط حباب‌ها بودند به چالش می‌کشید.

مطلب پیشنهادی:  5 ابزار برتر هوش مصنوعی برای حذف پس زمینه در تصاویر: Wondershare Pixcut، Remove.bg و غیره

مناطق مورد مطالعه، معروف به GOODS-South، به طور گسترده توسط تلسکوپ های فضایی مختلف، از جمله تلسکوپ فضایی هابل، رصدخانه پرتو ایکس چاندرا و اسپیتزر مورد مطالعه قرار گرفته اند. با کمال تعجب، 93 درصد از کهکشان های تازه کشف شده توسط تلسکوپ وب هرگز دیده نشده بودند.

این مطالعه همچنین دوره ای را که به عنوان دوره یونیزه شدن مجدد شناخته می شود، بررسی می کند که حدود 400000 سال پس از انفجار بزرگ رخ داد. این مرحله شامل اولین نسل از ستارگان است که به طور قابل توجهی بزرگتر و درخشان تر از خورشید ما هستند و تابش فرابنفش ساطع می کنند که جهان را دوباره یونیزه می کند. تئوری های قبلی پیشنهاد می کردند که سیاهچاله های کلان جرم ممکن است نقش مهمی در این فرآیند داشته باشند.

تیم دیگری در برنامه JADES بر روی کهکشان هایی متمرکز شد که بین 500 تا 850 میلیون سال پس از انفجار بزرگ وجود داشته اند. این کهکشان‌ها نشانه‌هایی از شکل‌گیری شدید ستارگان را به نمایش گذاشتند و خطوط افراطی در طیف‌های خود منتشر کردند. این نشان می دهد که ستارگان اولیه عامل اصلی یونیزاسیون کیهانی بودند.

محققان دریافتند که کهکشان‌های اولیه دارای فوران‌های تشکیل ستاره بوده و دوره‌هایی از عدم فعالیت را دنبال می‌کنند. این انفجارها، که طی آن ستارگان عظیمی شکل گرفتند، نقش مهمی در یونیزاسیون هیدروژن در کیهان اولیه داشتند.

به طور خلاصه، یافته های تلسکوپ فضایی جیمز وب بینش قابل توجهی از شکل گیری کهکشان های باستانی، تکامل کیهان و نقش مرکزی ستارگان اولیه در شکل دادن به تاریخ کیهانی ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی:  هشدار طوفان خورشیدی! یک CME قدرتمند که از خورشید پرتاب شده است امروز به زمین برخورد خواهد کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا