تکنولوژی

ایلان ماسک برنامه های بزرگ خود را با xAI فاش می کند. می گوید که برای حل مسائل پیچیده علمی تلاش خواهد کرد

دو روز پس از اعلام شکل‌گیری xAI از طریق توییت، مدیر عامل توییتر و مدیر ارشد فناوری، ایلان ماسک، یک جلسه صوتی زنده را برگزار کردند تا در مورد پروژه بزرگ هوش مصنوعی و دلیل ایجاد آن با وجود مخالفت صریح در گذشته صحبت کنند. ماسک در طی گفتگوی توییتری Spaces گفت که قصد دارد “AGI خوب” یا هوش عمومی مصنوعی بسازد. او همچنین تاکید کرد که برخلاف اکثر پلتفرم‌های هوش مصنوعی، xAI برای درک اینکه “واقعاً چه اتفاقی می‌افتد” استفاده خواهد شد.

ماسک در توضیح افکار خود توضیح داد که xAI به دنبال حل مسائل پیچیده علمی و ریاضی در جهان خواهد بود و از طریق آنها سعی خواهد کرد جهان را بهتر درک کند. او حتی در یک نقطه این سوال را مطرح کرد که «چرا شواهد انبوهی از موجودات فضایی وجود ندارد؟» و اشاره کرد که xAI می تواند از چه چیزهایی برای تحقیق استفاده کند. با این حال، چگونه می تواند آنها را کشف کند، پاسخ داده نشد.

یکی دیگر از دیدگاه‌های جالب در مورد اینکه چرا این شرکت ایجاد شد، از بنیانگذار کایل کوسیچ، که قبلاً برای OpenAI کار می‌کرد، به دست آمد. او گفت: “دلیل هیجان خاصی که در مورد xAI دارم این است که فکر می کنم بزرگترین خطر هوش مصنوعی انحصار چند نهاد است” و اشاره کرد که این شرکت تلاش خواهد کرد رقابت را در بخش هوش مصنوعی افزایش دهد.

خود ماسک اعتراف کرد که xAI «قطعاً با OpenAI، شرکت پشتیبان فناوری GPT رقابت می‌کند». جالب اینجاست که خود ماسک یک سرمایه گذار اولیه در این شرکت بود.

xAI برای استفاده از داده های توییت های عمومی برای آموزش

در این جلسه، ماسک همچنین به موضوع داده کاوی عظیم پرداخت و ادعا کرد که “هر سازمان هوش مصنوعی روی زمین” به طور غیرقانونی از داده های توییتر برای آموزش مدل های خود استفاده کرده است.

مطلب پیشنهادی:  برنامه های بهره وری که روز کاری شما را متحول می کند

او توضیح داد که چرا اضافه کردن محدودیت بازدید توییتر برای این شرکت ضروری است. او گفت: «ما چندین نهاد داشتیم که هر توییتی را که تا به حال ساخته شده بود حذف می‌کردند و سعی می‌کردند این کار را در یک بازه زمانی چند روزه انجام دهند. بنابراین، این سیستم را به زانو درآورد. بنابراین ما باید اقدام می‌کردیم.» وی همچنین بابت مشکل ایجاد شده به دلیل محدودیت محدودیت عذرخواهی کرد.

ماسک همچنین فاش کرد که xAI در توییت های عمومی آموزش داده خواهد شد. او گفت: “من حدس می‌زنم که از توییت‌های عمومی استفاده خواهیم کرد، مشخصاً چیزی خصوصی نیست، همچنین برای آموزش. دقیقاً همانطور که اساساً همه افراد دیگر چنین کرده اند.» وی افزود که داده های توییتر برای یادگیری متن و همچنین یادگیری تصویری و ویدیویی جذاب است.

یک ربات چت “بیدار” نیست

ماسک در طول جلسه تاکید کرد که هوش مصنوعی مولد نهایی که توسط xAI منتشر می‌شود «از نظر سیاسی درست نیست» و به چت‌ربات‌های معروفی مانند ChatGPT OpenAI، Bing AI مایکروسافت و Bard گوگل اشاره کرد.

او گفت: «فکر می‌کنم هوش مصنوعی ما می‌تواند پاسخ‌هایی بدهد که ممکن است افراد متناقض ببینند، حتی اگر واقعاً درست باشند».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا