تکنولوژی

این طوفان خورشیدی ترسناک امروز باعث ایجاد طوفان ژئومغناطیسی خواهد شد! خطری در پیش است

امروز همزمان با حرکت طوفان خورشیدی به سمت زمین، هشدار طوفان ژئومغناطیسی صادر شد. به طور بالقوه می تواند باعث آسیب جدی شود.

زمین در چند ماه گذشته شعله های خورشیدی متعددی را تجربه کرده است، و با پیشروی خورشید در چرخه خود، انتظار می رود که تعداد بیشتری از آن ها را تجربه کند. خورشید در میانه چرخه 11 ساله خورشیدی خود قرار دارد که منجر به افزایش فعالیت خورشیدی و طوفان های خورشیدی در چند ماه گذشته شده است. در چند روز گذشته پرتاب‌های جرمی قوی تاجی (CME) که از خورشید سرچشمه می‌گیرد مشاهده شده است. اکنون هشدار طوفان ژئومغناطیسی برای امروز صادر شده است زیرا این CMEهای ترسناک قدرتمند امروز به مگنتوسفر زمین برخورد خواهند کرد.

بر اساس گزارش spaceweather.com، «جریان پر سرعت باد خورشیدی امروز به آرامی مگنتوسفر زمین را تحت تأثیر قرار می دهد. در نتیجه طوفان های ژئومغناطیسی کوچک کلاس G1 محتمل است. ناظران آسمان قطب شمال باید برای شفق های قطبی این آخر هفته هوشیار باشند.

شکل گیری طوفان های خورشیدی

طوفان های خورشیدی به دلیل پرتاب جرم تاجی (CME) که بر روی سطح خورشید ایجاد می شود رخ می دهد. این پرتاب شراره های خورشیدی را به سمت زمین می فرستد. بر اساس شاخص K که میدان مغناطیسی اطراف زمین را اندازه گیری می کند، طوفان های خورشیدی به 5 کلاس از G-1 تا G-5 تقسیم می شوند. G-1 کمترین تاثیر خورشیدی است که G5 به شدیدترین طوفان های خورشیدی داده می شود.

مطلب پیشنهادی:  پس از هند، آمازون اقدام به برداشتن سگک کمربند در ایالات متحده و بریتانیا می کند

هنگامی که ذرات فوران شده در طوفان خورشیدی به زمین می رسند، با میدان مغناطیسی زمین تعامل می کنند و باعث ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی می شوند.

چگونه شراره های خورشیدی بر فناوری ما تأثیر می گذارد

خوشبختانه، به لطف همه شگفتی‌های فناوری که ناسا اجرا کرده است، دانشمندان می‌توانند تشخیص دهند که شراره‌های خورشیدی چه زمانی به سمت زمین می‌روند. این بدان معناست که ما می توانیم قبل از وقوع طوفان خورشیدی زمان کافی برای محافظت از فناوری خود داشته باشیم. بخشی که واقعا تکنولوژی را به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهد EMP نامیده می شود. این شامل یک دسته از ذرات باردار است، و هنگامی که به چیزی رسانا برخورد می کنند، آن بار را به آن جسم رسانا منتقل می کنند و جریانی را در بخشی از مدار ایجاد می کنند که یک خط برق را اضافه بار می کند. این می تواند قطعات را از بین ببرد و حتی سیم ها را در صورت بارگذاری بیش از حد ذوب کند.

آیا طوفان خورشیدی می تواند به تمام زندگی پایان دهد؟

به گفته دانشمندان ناسا، زمین دو مزیت بسیار واضح دارد – میدان مغناطیسی و جو. میدان مغناطیسی با شراره های خورشیدی تعامل می کند تا آنها را متوقف کند، در حالی که جو زمین به عنوان یک عایق عمل می کند و بیشتر ذرات خورشیدی را جذب می کند. الکس یانگ، معاون مدیر علوم در بخش علوم هلیوفیزیک در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، مریلند، در ویدئویی در سال 2012 گفت: «حتی در بزرگترین رویدادهایی که در 10000 سال گذشته دیده‌ایم، می‌بینیم که این اثر به اندازه ای نیست که به جو آسیب برساند تا دیگر از ما محافظت نشود.

مطلب پیشنهادی:  سود ByteDance 79 درصد افزایش یافت و از Alibaba و Tencent: FT پیشی گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا