تکنولوژی

بیش از 75 میلیون کاربر تحت تأثیر 32 برنامه افزودنی خطرناک Google Chrome! اکنون آنها را حذف کنید

هدف برنامه افزودنی گوگل کروم بهبود عملکرد مرورگر وب است، اما کاربران را در معرض خطر قرار می دهد. با این حال، مجرمان سایبری اکنون از افزونه های کروم برای سرقت جستجوهای وب و تزریق تبلیغات به صفحات استفاده می کنند. کشف اخیر شرکت نرم افزار آنتی ویروس Avast مجموعه ای از افزونه های مضر مرورگر را در فروشگاه وب کروم نشان داد. این برنامه‌های افزودنی مسئول توزیع ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و دستکاری نتایج جستجو هستند. به ویژه، محقق امنیت سایبری ولادیمیر پالانت، اولین کسی بود که افزونه PDF Toolbox را که در فروشگاه وب کروم موجود است، تجزیه و تحلیل کرد.

نکته نگران کننده این است که تیم 32 افزونه مخرب کروم با 75 میلیون بارگیری هشدار دهنده در مجموع از فروشگاه وب کروم پیدا کرد. دامنه عملکردهای این افزونه‌ها از مسدودکننده‌های تبلیغات، دانلودکننده‌ها و تم مرورگر گرفته تا ضبط‌کننده‌ها و مدیران برگه‌ها متغیر است. شایان ذکر است که 50 افزونه دیگر قبلاً از پلتفرم حذف شده اند، Avast در یک پست وبلاگ تایید کرد.

این افزونه های مملو از بدافزار چگونه تهدیدی ایجاد می کنند؟

Avast افزود: چالش برانگیزترین جنبه افزونه های مرورگر مخرب این است که در ابتدا بی ضرر به نظر می رسند. این افزونه ها برای ارائه ویژگی های مفید ایجاد شده اند و ممکن است در ابتدا مضر به نظر برسند. با این حال، کد مخرب پنهان در آنها تشخیص آنها را دشوار می کند. اثرات مضر این افزونه‌ها شامل بمباران کاربران با تبلیغات ناخواسته و تغییر نتایج جستجو با نمایش لینک‌های حمایت‌شده، نتایج جستجوی پولی و پیوندهای احتمالاً خطرناک است.

مطلب پیشنهادی:  متا، مادر فیسبوک، در نبرد با FTC بر سر تصاحب یک شرکت واقعیت مجازی پاسخ داده است

آیا باید نگران بود؟

خوشبختانه گوگل تمامی افزونه های مخرب کروم را در این مورد حذف کرده است.

  • با این حال، هوشیاری نیاز روز است! با این حال، کسانی که آنها را دانلود کرده اند باید فورا آنها را حذف کنند.
  • قبل از دانلود هر برنامه افزودنی حتی از یک پلتفرم معتبر مانند فروشگاه وب کروم، باید اعتبار و نظرات توسعه دهنده را بررسی کنید.
  • همچنین، وقتی با افزونه‌هایی مواجه می‌شوید که مجوزهای غیرضروری درخواست می‌کنند یا ظاهراً ویژگی‌های نامرتبط دارند، مراقب باشید.
  • لیست کامل افزونه های مخرب کروم را می توانید در اینجا بیابید. اگر هر کدام را دارید، اکنون باید آنها را از مرورگر وب خود حذف کنید. همچنین مطمئن شوید که سیستم خود را از طریق اسکنر آنتی ویروس اجرا می کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا