تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 20 آوریل 2023: سحابی تاریک اسب دریایی

برخی از سحابی ها شکل نامنظمی دارند، به طوری که شبیه اجرام روی زمین هستند. برخی از عجیب ترین اشکال عبارتند از: سحابی هدفون، سحابی قلب و روح و سحابی روح پرنده. برای افراد ناآشنا، سحابی یک ناحیه ستاره‌زایی است که در فضای بین ستاره‌ای قرار دارد، که فضای بین ستاره‌ها است. از گازهای عمدتاً هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. به گفته ناسا، این سحابی ممکن است شامل ده ستاره یا میلیون ها ستاره باشد.

تصویر روز نجوم ناسا بارنارد 150 است که به سحابی تاریک اسب دریایی نیز معروف است. این سحابی یکی از عجیب ترین سحابی های شکل است که در فاصله 1200 سال نوری از ما در صورت فلکی قیفاووس قرار دارد. این یک ابر مولکولی تیره است و به قدری متراکم است که گرد و غبار درون طول موج های قابل مشاهده نور را مسدود می کند. تلسکوپ هایی که نور مرئی را می بینند، تنها نقاط تاریک شبح مانندی در آسمان به نام سحابی های تاریک را تشخیص می دهند.

بارنارد 150 برگرفته از اخترشناس ادوارد ای. بارنارد، که 182 اجرام آسمانی دیگر را در کهکشان راه شیری ما فهرست کرده است.

فناوری مورد استفاده برای ثبت عکس

این عکس توسط عکاس نجومی جف هرمان از Tierra del Sol، کالیفرنیا گرفته شده است. هرمن از یک دوربین CCD Alta U16M که روی Paramount MX+ نصب شده بود استفاده کرد. علاوه بر این، از یک نسوز تاکاهاشی TOA-130 استفاده شد.

توضیحات تصویری از ناسا

این شکل باشکوه که به نام سحابی اسب دریایی شناخته می‌شود، که سال‌های نوری را در بر می‌گیرد، به شکل شبح در برابر پس‌زمینه‌ای درخشان و غنی از ستارگان ظاهر می‌شود. با نگاهی به صورت فلکی شمالی قیفاووس، ابرهای غبارآلود و مبهم بخشی از یک ابر مولکولی در کهکشان راه شیری، در فاصله حدود 1200 سال نوری از ما هستند. همچنین به‌عنوان بارنارد 150 (B150)، یکی از 182 نقطه تاریک در آسمان که در اوایل قرن بیستم توسط ستاره‌شناس EE Barnard فهرست‌بندی شده است، فهرست شده است. خوشه‌هایی از ستارگان کم جرم در داخل تشکیل می‌شوند، اما هسته‌های در حال فروپاشی آن‌ها فقط در طول موج‌های مادون قرمز بلند قابل مشاهده است. با این حال، ستارگان رنگارنگ قیفئوس این آسمان‌نمای زیبای کهکشانی را کامل می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  5 سیارک، یکی هیولای 734 فوتی که به زمین نزدیک می شود. ناسا فهرستی را فاش کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا