تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 22 آوریل 2023: تلسکوپ فضایی هابل از مهد کودک شگفت انگیز ستاره عکس می گیرد

ناسا نمایی خیره کننده از مهد کودک این ستاره را به اشتراک گذاشته است که به عنوان یک سحابی بازتابی دیده می شود. یک سحابی انعکاسی زمانی تشکیل می شود که یک ابر گرد و غبار در نزدیکی آن نور یک ستاره را پراکنده یا منعکس می کند. این نور پراکنده تا حد کمی قطبی شده است و طیفی شبیه به ستاره درخشان را نشان می دهد، اما با رنگ آبی تر. ناسا می گوید که درست مانند مه در اطراف یک چراغ خیابان، یک سحابی بازتابی فقط به این دلیل می درخشد که نور یک منبع تعبیه شده غبار آن را روشن می کند. سحابی هیچ نور مرئی از خود ساطع نمی کند.

توضیح ناسا درباره عکس روز نجومی

ناسا در حین اشتراک‌گذاری تصویر درباره این سحابی توضیح داد: «در نور مرئی، NGC 1333 به‌عنوان یک سحابی بازتابی ظاهر می‌شود که رنگ‌های آبی مایل به رنگ مشخصه نور ستارگان منعکس شده توسط غبار بین‌ستاره‌ای است.» این سحابی تنها 1000 سال نوری از صورت فلکی قهرمان پرسئوس فاصله دارد و واقع شده است. در لبه یک ابر مولکولی ستاره ساز بزرگ.

این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، ناحیه ای را نشان می دهد که کمی بیش از 1 سال نوری در فاصله تقریبی NGC 1333 قرار دارد. جزئیات پیچیده ای از منطقه غبارآلود، و همچنین تابش متمایز متمایل به قرمز از اجرام هربیگ-هارو، جت ها را نشان می دهد. و گاز درخشان شوک، که توسط ستاره های تازه تشکیل شده ساطع شده است. NGC 1333 میزبان صدها ستاره با قدمت کمتر از یک میلیون سال است که بسیاری از آنها به دلیل گرد و غبار گسترده از تلسکوپ های نوری پنهان مانده اند.

مطلب پیشنهادی:  کسب‌وکارهای اینترنتی اگر محتوای پرچم‌گذاری‌شده توسط یک حقیقت‌سنجی اطلاع‌رسانی شده توسط دولت را حذف نکنند، بندر امن خود را از دست خواهند داد.

این محیط متلاطم شبیه محیطی است که خورشید ما بیش از 4.5 میلیارد سال پیش در آن شکل گرفت. تصویر خیره کننده هابل از این منطقه ستاره ساز به مناسبت سی و سومین سالگرد پرتاب این تلسکوپ فضایی منتشر شد.

تاریخچه تلسکوپ هابل

تلسکوپ فضایی هابل ناسا، یک شگفتی فناوری در زمان خود، توسط شاتل فضایی دیسکاوری در سال 1990 پرتاب و مستقر شد. این تلسکوپ در طول عمر خود بیش از 1.5 میلیون رصد انجام داده است! حتی شگفت‌آورتر اینکه ناسا فاش کرد که تلسکوپ هابل در زمان پرتاب آن در سال 1990 برای حدود 15 سال طراحی شده بود. و تلسکوپ تا به امروز از نظر علمی سازنده باقی مانده است.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا