تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 24 فوریه 2023: کفن مرگ! اینجا سحابی هدفون است

به گفته ناسا، سحابی مجموعه وسیعی از گاز و غبار در فضا است. این اجرام آسمانی را می توان در فضای بین ستاره ای که ستارگان را از هم جدا می کند، یافت. دو نوع سحابی وجود دارد: آنهایی که از بقایای یک ستاره در حال مرگ به وجود می آیند، و آنهایی که به عنوان مناطقی عمل می کنند که ستاره ها در آنجا شکل می گیرند و در نهایت متولد می شوند. اگرچه بسیاری از سحابی ها بسیار دورتر قرار دارند، ناسا توانسته است آنها را با استفاده از فناوری های پیشرفته ای مانند تلسکوپ فضایی اسپیتزر، تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ فضایی جیمز وب که اخیراً به فضا پرتاب شده است، مشاهده کند.

تصویر نجومی روز ناسا یک عکس فوری مسحورکننده از یک سحابی ستاره ای است که به نام جونز-امبرسون 1 شناخته می شود. به دلیل شکل عجیب و غریب شبیه به هدفون، سحابی هدفون نیز نامیده می شود. سحابی هدفون در فاصله 1600 سال نوری از زمین در صورت فلکی ریس قرار دارد. این سحابی توسط اخترشناسان سرژ برونیه، ژان فرانسوا باکس و دیوید ورنت با کمک مرکز پداگوژیک سیاره جهان گرفته شد.

توضیحات تصویری از ناسا

سحابی سیاره‌ای جونز-امبرسون 1، کفن مرگ ستاره‌ای شبیه به خورشید است. در فاصله 1600 سال نوری از زمین در صورت فلکی تیزبین Rhys قرار دارد. با وسعت حدود 4 سال نوری، بقایای در حال انبساط اتمسفر ستاره در حال مرگ به فضای بین ستاره ای پرتاب شد زیرا منبع مرکزی ستاره هیدروژن و سپس هلیوم برای همجوشی سرانجام پس از میلیاردها سال تمام شد. در نزدیکی مرکز سحابی سیاره ای چیزی است که از هسته ستاره، یک ستاره کوتوله سفید داغ آبی باقی مانده است. این سحابی که با نام PK 164 +31.1 نیز شناخته می شود، کم نور است و در چشمی تلسکوپ به سختی دیده می شود.

مطلب پیشنهادی:  در میان تهدید توییتر به شکایت علیه Threads، ایلان ماسک به جنگ لفظی با مارک زاکربرگ ادامه می‌دهد.

اما این تصویر پهنای باند عمیق، با ترکیب 22 ساعت زمان نوردهی، آن را با جزئیات فوق العاده ای نشان می دهد. ستارگان در کهکشان راه شیری خودمان، و همچنین کهکشان های پس زمینه در جهان، در سراسر میدان دید واضح پراکنده شده اند. جونز-امبرسون 1 که در صحنه کیهانی زودگذر است، طی چند هزار سال آینده ناپدید خواهد شد. ستاره مرکزی کوتوله سفید داغ آن میلیاردها سال طول می کشد تا سرد شود.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا