تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 25 مارس 2023: برخورد نادر زهره و ماه!

دو جرم آسمانی طوری به نظر می رسید که انگار واقعاً در آسمان به هم رسیده اند! هنگامی که ماه و زهره در کنار هم قرار گرفتند، آسمان با پدیده‌ای نادر تزیین شد و باعث شادی منجمان و تماشاگران آسمان شد. این دو جرم آسمانی به قدری نزدیک به نظر می رسید که تقریباً در دسترس بازو ظاهر می شدند و باعث ایجاد هیجان دیوانه کننده در بین کاربران اینترنت می شد. هلال ماه بزرگتر به نظر می رسید، در حالی که زهره به صورت یک نقطه کوچک در زیر آن ظاهر می شد.

همین تصویر به عنوان تصویر روز نجوم ناسا برای 25 مارس نمایش داده شد. ناسا هنگام به اشتراک گذاشتن تصویری از اتصال زهره و ماه گفت که “در اوایل عصر روز 23 مارس، ناظران آسمان می توانند زهره و یک هلال ماه جوان را هر دو در نزدیکی افق غربی رصد کنند.” در این منظره تله فوتو خیره کننده که در Danta di Cadore، دولومیت، ایتالیا ستاره تابناک عصر زمین، نیمه کم نور ماه و هلال نازک نور خورشید را می توان دید که در کنار یک برج کلیسا ژست گرفته است.

نور ظریف ماه که در سمت تاریک ماه دیده می شود در واقع یک درخشش زمینی است – انعکاس نور خورشید از زمین که سمت شب ماه را روشن می کند. علاوه بر این، ناسا اشاره کرد که لئوناردو داوینچی بیش از 500 سال پیش درباره شفق قطبی نوشت و آن را به عنوان انعکاس نور خورشید از اقیانوس‌های زمین که سطح تاریک ماه را روشن می‌کند، توصیف کرد.

مطلب پیشنهادی:  امتیاز کریکت پخش زنده IND vs NZ: بازی جام جهانی T20 را به صورت آنلاین تماشا کنیم

در 24 مارس، برخی از مکان‌ها شاهد غیبت یا گذر ماه در مقابل زهره بودند. امشب، یک هلال ماه در حال افزایش در نزدیکی خوشه ستاره ای Pleiades از مکان های مختلف این سیاره قابل مشاهده خواهد بود.

یک پیوند سیاره ای دیگر در راه است!

اگر مسابقات زهره و ماه را از دست دادید، نگران نباشید! فقط به بالا نگاه کنید زیرا ممکن است شاهد یک منظره سورئال دیگری از رژه پنج سیاره باشید. از 23 مارس تا 30 مارس ادامه می‌یابد، ناظران آسمان می‌توانند منظره نادری از هلال ماه رو به افزایش را ببینند که ظاهراً به دور پنج سیاره عطارد، مشتری، زهره، اورانوس و مریخ می‌چرخند و اندکی پس از غروب خورشید قابل مشاهده است.

در حالی که زهره و مریخ به راحتی با چشم غیرمسلح قابل رویت خواهند بود، مشاهده عطارد در حال تاریک شدن و مشتری در حال تاریک شدن ممکن است به دوربین دوچشمی یا تلسکوپ ستارگان نیاز داشته باشد. همچنین، تشخیص اورانوس بدون شک به چنین ابزارهایی نیاز دارد، زیرا معمولاً با چشم غیر مسلح فراتر از خط دید است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا