تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 26 مه 2023: خوشه کهکشانی سنبله

کهکشان هایی که در وسعت فضا وجود دارند از اجرام مختلف آسمانی مانند ستارگان، ابرهای غبار و گاز تشکیل شده اند که همگی توسط گرانش به یکدیگر متصل شده اند. اکثر کهکشان ها در گروه ها یا خوشه هایی با ده ها یا صدها عضو وجود دارند و همه این کهکشان های خوشه ای در حرکت دائمی هستند و توسط گرانش همسایگان خود کشیده و پیچ می شوند. به گفته ناسا، خوشه‌های کهکشان بزرگترین اجرام جهان هستند که توسط گرانش به یکدیگر متصل شده‌اند و ستاره‌شناسان می‌توانند از آنها برای اندازه‌گیری ویژگی‌های مهم کیهانی استفاده کنند.

تصویر روز نجوم ناسا امروز تصویری از خوشه کهکشانی ویرجو است که در فاصله 50 میلیون سال نوری از ما قرار دارد. به گفته ناسا، خوشه سنبله نزدیکترین خوشه کهکشانی است و شامل بیش از 2000 کهکشان است. این خوشه همچنین شامل کهکشان های پرجرم درخشانی مانند M84 و M86 است که بخشی از زنجیره مارکاریان هستند. کهکشان بیضی شکل غول پیکر M87 بر این خوشه کهکشانی مسلط است.

فناوری مورد استفاده برای ثبت تصویر

این عکس فوری توسط عبدالله الحربی، عکاس نجومی با استفاده از دوربین نجومی خنک‌شده QHY 268M با نور پشت و تلسکوپ نجومی Askar FRA600 که بر روی سه‌پایه iOptron CEM-40 نصب شده است، گرفته شده است.

توضیحات تصویری از ناسا

کهکشان های خوشه سنبله در سراسر این میدان دید تلسکوپی تقریباً 4 درجه پراکنده شده اند. در فاصله حدود 50 میلیون سال نوری از ما، خوشه سنبله نزدیک ترین خوشه کهکشانی بزرگ به گروه محلی کهکشان های خودمان است. برجسته‌ها در اینجا کاتالوگ مسیه از کهکشان‌های بیضی شکل باکره درخشان، M87 در مرکز پایین و M84 و M86 (از بالا به پایین) نزدیک بالا سمت چپ هستند.

مطلب پیشنهادی:  بحران کریپتو در حال کاهش دارایی های ETF در بازاری است که آنها را پذیرفته است

M84 و M86 به عنوان بخشی از زنجیره مارکاریان شناخته می شوند، یک خط بصری خیره کننده از کهکشان ها در سمت چپ این قاب. نزدیک به وسط این زنجیره، یک جفت کهکشان برهم کنش جذاب به نام‌های NGC 4438 و NGC 4435 وجود دارد که برای برخی با نام چشمان مارکاریان شناخته می‌شود. البته کهکشان بیضی شکل غول پیکر M87 بر خوشه ویرجو مسلط است. این سیاهچاله خانه یک سیاهچاله بسیار پرجرم است، اولین سیاهچاله ای که توسط تلسکوپ افق رویداد روی سیاره زمین تصویربرداری شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا