تکنولوژی

تصویر روز نجوم ناسا 9 ژوئن 2023: تلسکوپ وب از خوشه پاندورا عکس می گیرد

اکثر کهکشان ها در گروه ها یا خوشه هایی با ده ها یا صدها عضو وجود دارند و همه این کهکشان های خوشه ای در حرکت دائمی هستند و توسط گرانش همسایگان خود کشیده و پیچ می شوند. کهکشان ها در وسعت فضا وجود دارند که از اجرام مختلف آسمانی مانند ستارگان، ابرهای غبار و گاز تشکیل شده اند که همگی توسط گرانش به یکدیگر متصل شده اند. به گفته ناسا، این خوشه‌های کهکشانی بزرگترین اجرام جهان هستند که توسط گرانش به یکدیگر متصل شده‌اند و ستاره‌شناسان می‌توانند از آنها برای اندازه‌گیری ویژگی‌های مهم کیهانی استفاده کنند.

تصویر نجومی امروز ناسا یک عکس فوری از آبل 2744 است که به عنوان خوشه کهکشانی پاندورا نیز شناخته می شود، که در فاصله حدود 4 میلیارد سال نوری از ما در صورت فلکی مجسمه ساز قرار دارد. به گفته ناسا، این خوشه کهکشانی زمانی تشکیل شد که چهار خوشه کهکشانی کوچکتر نزدیک به 350 میلیون سال پیش با هم برخورد کردند. تکان دهنده است که کهکشان های این خوشه تنها 5 درصد از جرم آن را تشکیل می دهند، در حالی که ماده تاریک موجود در آن تقریباً 75 درصد را تشکیل می دهد!

فناوری مورد استفاده برای ثبت عکس

این عکس عالی توسط ابزار NIRCam بر روی تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) گرفته شده است. این توسط ناسا و با همکاری ESA اداره می شود و برای عکسبرداری از اجرام مختلف آسمانی با جزئیات خیره کننده با استفاده از مجموعه ای از ابزارها و دوربین های بسیار پیشرفته آن استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی:  هشدار مدیر عامل در مورد تهدید ChatGPT باعث شکست 38 درصدی سهام Edtech می شود

همچنین دارای ابزارهای پیچیده ای مانند دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) است که دوربین اصلی روی تلسکوپ است. دارای سه فیلتر تخصصی است و تصاویر را در دو محدوده مادون قرمز مختلف می گیرد. NIRCam همچنین دارای قابلیت های تاج نگاری و طیف سنجی است و ابزار اصلی تراز تلسکوپ است. این تلسکوپ فضایی همچنین دارای ابزارهای فروسرخ میانی (MIRI) و NIRSpec است که به گرفتن عکس های فوری مسحورکننده از اجرام در فضا کمک می کند.

توضیحات تصویری از ناسا

این تصویر موزاییکی میدان عمیق، نمای خیره کننده ای از خوشه کهکشانی Abell 2744 را از تلسکوپ فضایی جیمز وب NIRCam ارائه می دهد. آبل 2744 که خوشه پاندورا نیز نامیده می شود، مانند ادغام عظیمی از سه خوشه کهکشانی عظیم در فاصله 3.5 میلیارد سال نوری از ما در صورت فلکی مجسمه ساز به نظر می رسد. این ابر خوشه که ماده تاریک بر آن تسلط دارد، بافت فضا-زمان را منحرف می کند و منحرف می کند و از نظر گرانشی حتی اجسام دورتر را عدسی می دهد.

قرمزتر از کهکشان‌های خوشه پاندورا، بسیاری از منابع دارای عدسی، کهکشان‌های بسیار دور در کیهان اولیه هستند که به صورت کمان کشیده و پیچیده شده‌اند. البته، سنبله های پراش متمایز، ستاره های راه شیری را در پیش زمینه نشان می دهند. در فاصله محاسبه شده از خوشه پاندورا، این جعبه کیهانی در حدود 6 میلیون سال نوری است. اما نترسید. می توانید در یک تور ویدیویی ۲ دقیقه ای منطقه وسوسه انگیز را کاوش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا