تکنولوژی

تلسکوپ جیمز وب به «سال‌های نوزادی» ۷ کاسه کهکشانی نگاه می‌کند

از زمان پرتاب، تلسکوپ فضایی جیمز وب علیرغم اینکه کمتر از دو سال در حال بهره برداری بود، جهان را با توانایی های خود شگفت زده کرد. تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری ناسا تصاویری نفس گیر از کهکشان های دوردست، خوشه های ستاره ای، سیاهچاله های باستانی و سایر اجرام آسمانی می گیرد. حالا او یک پر دیگر را به کلاه خود اضافه کرده است و به ما نگاهی اجمالی به گذشته کهکشان ها در زمان نوزادی و نحوه شکل گیری، مونتاژ و ممکن است شبیه اکنون داشته باشیم.

یک مطالعه اخیر، شکل‌گیری اولیه کهکشان‌ها، یعنی «سال‌های کودکی» را روشن کرده است. به گفته ناسا، وجود یک پیش خوشه از هفت کهکشان در فاصله ای که اخترشناسان آن را انتقال به سرخ 7.9 یا تنها 650 میلیون سال پس از انفجار بزرگ می نامند، تایید شده است.

شکل گیری اولیه خوشه های کهکشانی

پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع‌آوری‌شده، محققان رشد نهایی خوشه جوان را پیش‌بینی کردند و به این نتیجه رسیدند که احتمالاً از نظر اندازه و جرم تا زمانی که به خوشه کما، یک خوشه کهکشانی بزرگ با بیش از 1000 کهکشان شناسایی شده، رشد کند. بنابراین، با گذشت زمان این خوشه کهکشانی ممکن است به یکی از متراکم ترین خوشه های کهکشانی شناخته شده در جهان تبدیل شود.

تاکاهیرو موریشیتا از موسسه فناوری IPAC-کالیفرنیا و نویسنده اصلی این مطالعه که در ژورنال Astrophysical Letters منتشر شده است، گفت: “این مکان بسیار ویژه و منحصر به فرد برای تکامل شتابان کهکشان است و وب به ما توانایی بی سابقه ای را داده است. نرخ ها را اندازه گیری کنید از این هفت کهکشان و ما با اطمینان تأیید می کنیم که آنها در یک پیش خوشه به هم متصل هستند.

مطلب پیشنهادی:  EdTech Study Game Approach Aces Med School Test Curve

علاوه بر این، داده‌های طیفی جمع‌آوری‌شده توسط تلسکوپ جیمز وب به اخترشناسان امکان مدل‌سازی و نقشه‌برداری از توسعه آینده گروه برافزایشی، از آغاز تا کل زمان ما در جهان اخیر را می‌دهد.

تکنیکی که به مطالعه کمک کرد

طیف‌نگار فروسرخ نزدیک وب (NIRSpec) اندازه‌گیری‌های دقیقی را ثبت کرد که به تأیید فاصله جمعی کهکشان‌ها و همچنین سرعت بالای آن‌ها هنگام حرکت در هاله ماده تاریک کمک کرد.

تکنولوژی شگفت انگیز JWST

تلسکوپ فضایی جیمز وب با استفاده از دوربین فروسرخ نزدیک خود (NIRCam) که دوربین اصلی روی تلسکوپ است، انواع اجرام آسمانی را با جزئیات خیره کننده ثبت می کند. دارای سه فیلتر تخصصی است و تصاویر را در دو محدوده مادون قرمز مختلف می گیرد. به طرز شگفت انگیزی، می تواند برخی از دورترین تصاویر مادون قرمز نزدیک را که تاکنون به دست آمده است، ثبت کند و نور اولین ستاره ها و کهکشان ها را تشخیص دهد. NIRCam همچنین دارای قابلیت های تاج نگاری و طیف سنجی است و ابزار اصلی تراز تلسکوپ است.

این تلسکوپ فضایی همچنین دارای ابزارهای فروسرخ میانی (MIRI) و NIRSpec است که به گرفتن عکس های فوری مسحورکننده از اجرام در فضا کمک می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا