تکنولوژی

جهش بیت کوین: بعدی چیست؟

بازارها در سال جاری پریشان بودند، عدم اطمینان فراوان بود و دولت ایالات متحده مجبور شد برای نجات دو بانک بزرگ ایالات متحده در روزهای اخیر وارد عمل شود. پس چرا بیت کوین، که یکی از خطرناک ترین شرط بندی ها در نظر گرفته می شود، اینقدر سریع رشد می کند؟

همین چند ماه پیش، به نظر می‌رسید که همه انواع ارزهای دیجیتال در آتش سوختند، با کاهش قیمت بیت کوین از حدود 50000 دلار در ابتدای سال 2022 به کمتر از 17000 دلار در سال 2023.

از آن زمان تاکنون، بیت کوین بیش از 60 درصد جهش کرده و 8 درصد دیگر در روز جمعه به بالای 27000 دلار رسیده است، همه اینها در عصر اخراج های گسترده در بخش فناوری و نگرانی گسترده در مورد ثبات بخش بانکی ایالات متحده است.

و چه اتفاقی افتاد؟

همه‌گیری، دوران رشد عظیمی هم برای شرکت‌های فناوری و هم برای ارزهای دیجیتال بود. این جزر و مد در اواخر سال 2021 شروع به کاهش کرد زیرا مردم شروع به مسافرت، رفتن به رستوران یا دیدن یک نمایش کردند. آنها زمان بسیار کمتری را در مقابل نمایشگرها سپری کردند، و در همان زمان، چک‌های محرک دولتی که به مردم اجازه می‌داد برخی از بالشتک‌های مالی به مردم اجازه دهند، شروع به خشک شدن کردند. کریپتو همگام با تکنولوژی شروع به سقوط کرد. علاوه بر آن، در مارس 2022، فدرال رزرو ایالات متحده یک سری افزایش تهاجمی نرخ بهره را آغاز کرد که قدرتمندترین سلاح آن در برابر تورم بود که به سرعت شروع به افزایش کرده بود.

مطلب پیشنهادی:  بارنی فرانک رمزارز را عنصری رایج در ورشکستگی بانک‌های جدید می‌داند

این امر قیمت بیت کوین را به سقوط آزاد رساند. نرخ‌های بهره بالاتر به این معنی است که دارایی‌های ایمن مانند خزانه‌داری برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر می‌شوند، زیرا بازدهی آن‌ها افزایش یافته است و درخشش شرکت‌های با رشد بالا و سایر دارایی‌هایی که ریسک بیشتری را به همراه دارند، کاهش می‌دهد. این شامل بیت کوین نیز می شود.

با این حال، به نظر می‌رسید که داده‌های اقتصادی در اوایل سال جاری نشان می‌دهد که تورم به اوج خود رسیده است، و این احتمال را افزایش می‌دهد که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را کاهش دهد و این شروع صعود بیت کوین بود.

ورشکستگی های اخیر بانک ها چه تأثیری بر همه اینها داشت؟

سقوط بانک Silicon Valley و Signature Bank در واقع به سرمایه گذاری بیت کوین دامن زد. از دید وال استریت، سیستم مالی متزلزل، احتمال ادامه افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را بیشتر کاهش داده است، همانطور که انتظار غالب در اوایل هفته گذشته قبل از سقوط بانک سیلیکون ولی بود.

ادوارد مویا از Oanda در یادداشتی تحقیقاتی می‌نویسد: «در حالی که اقتصاد به سمت رکود پیش می‌رود، ممکن است کریپتو جذاب‌تر از سهام به نظر برسد. به نظر می رسد خطرات نزولی برای S&P 500 بیشتر از بیت کوین باشد.

اگر یک سرمایه‌گذار در اول ژانویه ۱۰۰ دلار را به بیت‌کوین و ۱۰۰ دلار را در صندوق شاخص S&P 500 بگذارد، سرمایه‌گذاری بیت‌کوین 60 دلار باز می‌گرداند، در مقایسه با بازگشت 2 دلاری شرط S&P.

پس آیا بیت کوین به رشد خود ادامه خواهد داد؟

اکنون همه نگاه ها به فدرال رزرو است که هفته آینده تشکیل جلسه می دهد و تصمیم می گیرد در مورد نرخ بهره معیار خود چه کاری انجام دهد.

مطلب پیشنهادی:  Forrester گزارش هشدارهای امنیتی Web3

کاری که فدرال رزرو انجام می دهد ممکن است از نظر سرمایه گذاران بیت کوین اصلا مهم نباشد.

مویا می‌گوید: «بیت‌کوین در مورد نحوه واکنش آن به انتظارات نرخ بهره فدرال رزرو، دکتر جکیل و آقای هاید است. در بیشتر سال گذشته، بازدهی اوراق قرضه دولتی بالاتر همراه با افزایش انتظارات از افزایش نرخ بهره بانک مرکزی، مشکلاتی را برای بیت کوین ایجاد می کرد. شرط‌بندی کاهش نرخ فدرال رزرو خبر خوبی برای ارزهای دیجیتال است، اما یک رکود شدید باید برای همه دارایی‌های ریسک، از جمله بیت‌کوین، ناراحت‌کننده باشد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا