تکنولوژی

حرکت بر فراز دنباله دار سبز! یک دنباله دار جدید “درخشنده” برای بازدید از زمین از ستاره های آسمان پیشی گرفته است

در 1 فوریه، جهان شاهد عبور دنباله‌دار C/2022 E3 (ZTF) بود که به دلیل رنگ غیرمعمول آن به دنباله‌دار سبز معروف است. این دنباله دار پس از یک دوره 50000 ساله از زمین دیدن کرد و آسمان شب را با گذشتن روشن کرد. اما اکنون یک دنباله‌دار بزرگتر و درخشان‌تر به سمت ما می‌رود و اگر پیش‌بینی‌های اولیه را باور کنیم، حتی درخشان‌تر از دنباله‌دار سبز خواهد بود. این دنباله دار C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) نام داشت و جالب اینکه ابتدا با یک سیارک اشتباه گرفته شد. جزئیات را بررسی کنید.

این دنباله دار توسط سیستم هشدار آخرین برخورد سیارکی (ATLAS) که در آفریقای جنوبی قرار دارد، شناسایی شد. این دنباله دار برای اولین بار در 22 فوریه هنگامی که در ATLAS، یک سیستم هشدار اولیه برای شناسایی سیارک های نزدیک به زمین ساخته شد، مشاهده شد. ابتدا تصور می‌شد که این یک سیارک باشد، اما بعداً مشخص شد که همان جرمی است که قبلاً توسط رصدخانه کوه بنفش (Tsuchinshan) در نانجینگ چین تصویربرداری شده بود. به همین دلیل است که دنباله دار C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) نامگذاری شده است.

یک دنباله دار جدید در سال 2024 خواهد آمد

طبق گزارش Space.com، هنگام مشاهده برای اولین بار، این دنباله دار درخشندگی “بسیار ضعیف” داشت و در فاصله 680 میلیون مایلی از خورشید قرار داشت. با این حال، مشخص شد که در حضیض خود در مدار عطارد در فاصله 36 میلیون مایلی از خورشید قرار می گیرد. این تغییر در فاصله خورشیدی می تواند درخشندگی دنباله دار را 17 قدر افزایش دهد. و برای ما خوش شانس است، تنها دو هفته پس از حضیض، نزدیکترین فاصله خود را به زمین خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی:  ویژگی های سلامتی ممکن است در آینده AirPods باشد

اگر روشنایی خود را حفظ کند، بین 12 اکتبر تا 19 اکتبر 2024، این دنباله‌دار نمایشی ستاره‌ای در آسمان شب به نمایش می‌گذارد، زیرا درخشان‌تر از هر دنباله‌داری اخیری می‌درخشد. تا 3 ساعت پس از غروب خورشید در آسمان غروب غروب غرب و جنوب غربی قابل مشاهده خواهد بود و درخشانتر از ستاره ها خواهد درخشید. ارتفاع کم و ماه کامل در 17 اکتبر ممکن است دید آن روز را تا حدی تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، روی سکه وجود دارد. این دنباله دار جدیدی است که از ابر اورت می آید. این بدان معناست که قبلاً هرگز به خورشید نزدیک نبوده است و این خوب نیست. این امکان وجود دارد که روشنایی بیش از حد دنباله دار در حال حاضر، که کل مدل بر اساس آن است، مثبت کاذب باشد. این دنباله دار که از ابرهای اورت با گرمای بسیار کمتر می آید، ممکن است گازهای فرار زیادی داشته باشد که در لایه ها منجمد شده اند. وقتی به خورشید نزدیک می شود، همه این گازها می سوزند و درخشندگی می دهند. اما اگر اینطور باشد، این درخشندگی دنباله دار کوتاه مدت خواهد بود و نمی توانیم با چشم غیرمسلح شاهد عبور دنباله دار از کنار زمین باشیم.

در حال حاضر، فقط می توانیم امیدوار باشیم که مورد دوم در مورد دنباله دار صادق نباشد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا