تکنولوژی

حیرت آور! ناسا صدای ستاره ای را به اشتراک می گذارد که 6500 سال نوری از ما فاصله دارد

صدای ستاره ها را با گوشمان نمی شنویم، اما آنها در واقع در این لحظه کنسرت اجرا می کنند! اما اکنون می توانید صدای یکی از خیره کننده ترین ستاره ها را بشنوید. این RS Puppis است، یک ستاره متغیر قیفاووسی که حدود 200 برابر اندازه خورشید ما است و در غبار منعکس کننده نور ستاره پوشیده شده است. ناسا می گوید که این ستاره در فاصله 6500 سال نوری از ما قرار دارد و به طور ریتمیک در یک چرخه شش هفته ای روشن و کم نور می شود.

چگونه دانشمندان صدای یک ستاره را ضبط می کنند

این ستاره توسط پروژه علمی-هنری SYSTEM Sounds به صوت تبدیل شده است. در این فرآیند، آنها تصویری از ستاره گرفتند که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شد و نور را به صدا تبدیل کردند. این اتفاق در حالی رخ داد که یک پله به جهت از مرکز تصویر و یک حجم به روشنایی نور اختصاص داده می شد.

ناسا می‌گوید: «در این سون‌سازی، دانشمندان داده‌های تصویر را به عنوان صدا برای روشی جدید و جشن برای تجربه RS Puppis نشان می‌دهند. زمین بر اساس جهت از مرکز تنظیم می شود. همانطور که دایره به سمت داخل حرکت می کند، نقاط بالای دایره روی نت های بالاتر اعمال می شود و نقاط نزدیک به پایین برای نت های پایین تر اعمال می شود. بلندگوی چپ، در حالی که نور سمت راست بیشتر در بلندگوی راست شنیده می شود. علاوه بر این، روشنایی در تصویر به حجم بیشتری تبدیل می شود.

مطلب پیشنهادی:  مشکلات گوگل هشدار! جلوگیری از حذف ایمیل های خود؛ اکنون این کار را انجام دهید

تلسکوپ فضایی کپلر بازنشسته ناسا نقش مهمی در متحول کردن رصد فضایی ایفا کرد و از زمان پرتابش در سال 2009، امواجی را در ده‌ها هزار ستاره ارائه کرد. ماهواره بررسی سیاره فراخورشیدی (TESS)، که توسط ناسا در آوریل 2018 پرتاب شد، می‌تواند امواج صوتی را رصد کند. در بیش از یک میلیون غول سرخ، ستارگان عظیمی تکامل یافته اند که شبیه آنچه خورشید ما در 5 میلیارد سال آینده خواهد بود.آیا می دانستید؟

آیا می‌دانستید که بزرگترین ستاره‌ها پایین‌ترین و عمیق‌ترین صداها را تولید می‌کنند، مانند توبا و کنترباس. برعکس، ستارگان کوچک نت های بلندی شبیه فلوت های آسمانی دارند. این ستارگان محدود به نواختن یک «نت» نیستند، زیرا خورشید ما به تنهایی هزاران موج صوتی مختلف در هر لحظه دارد.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا