تکنولوژی

خطرات طوفان های مغناطیسی برای فناوری: GPS، ماهواره ها برای شبکه برق، همه چیز را بدانید

طبق گفته مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی ایالات متحده (SWPC)، طوفان مغناطیسی به عنوان “اختلال بزرگ مغناطیس کره زمین که زمانی رخ می دهد که تبادل بسیار کارآمد انرژی از باد خورشیدی به محیط فضایی اطراف زمین رخ می دهد” تعریف می شود. طوفان های مغناطیسی در مقیاس 1 تا 5 رتبه بندی می شوند که 1 ضعیف ترین و 5 قوی ترین است. بدترین طوفان مغناطیسی که تاکنون ثبت شده، طوفان کارینگتون در سال 1859 بود.

خطرات طوفان های مغناطیسی

1. اختلال در فناوری: تغییرات سریع در میدان مغناطیسی در طول طوفان های مغناطیسی می تواند بر زیرساخت های فناوری ما تأثیر منفی بگذارد. این امر به ویژه در طوفان های شدید صادق است.

2. مشکلات ارتباطی: طوفان های مغناطیسی باعث گرم شدن و اعوجاج یونوسفر می شوند که می تواند ارتباط رادیویی دوربرد را دشوار یا حتی غیرممکن کند. استفاده از سیستم های موقعیت یاب جهانی (GPS) نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد و در نتیجه ارتباطات مختل شود.

3. مشکلات ماهواره ای: طوفان های مغناطیسی می توانند باعث انبساط یونوسفر شوند، کشش ماهواره ها را افزایش داده و کنترل مدار آنها را دشوارتر می کند. تجمع و تخلیه الکتریسیته ساکن در طول این طوفان ها نیز می تواند به الکترونیک ماهواره آسیب برساند. فضانوردان و خلبانان در ارتفاعات بالا ممکن است در معرض سطوح بالاتر تشعشع قرار گیرند.

4. نوسانات شبکه برق: طوفان های مغناطیسی تغییرات سریعی در میدان مغناطیسی ایجاد می کنند که می تواند باعث افزایش برق شبکه شود. این نوسانات می تواند باعث خاموشی و اختلال در تامین برق شود.

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 17 آوریل 2023: حلقه قرمز خیره کننده الف ها

طوفان ژئومغناطیسی تاریخی 1859

مهم ترین طوفان های ژئومغناطیسی با پرتاب جرم تاجی (CME) مرتبط هستند. طوفان کارینگتون در سال 1859 بزرگترین طوفان ثبت شده تاکنون بود. این منجر به اختلال شدید شفق‌های قطبی و سیستم‌های تلگراف شد. حتی اپراتورها به دلیل برخورد طوفان دچار برق گرفتگی شدند.

طوفان های ژئومغناطیسی اخیر

در 9 و 10 فوریه، یک طوفان ژئومغناطیسی متوسط ​​زمین را تحت تأثیر قرار داد. با این حال، آن را خیلی خطرناک تلقی نمی کردند. این طوفان توسط یک شعله خورشیدی ایجاد شد. طوفان های ژئومغناطیسی مشابهی در گذشته رخ داده است، از جمله طوفان در 3 فوریه.

طوفان های مغناطیسی خطراتی را برای فناوری، سیستم های ارتباطی، ماهواره ها و شبکه های برق ما ایجاد می کنند. درک اثرات آنها می تواند به ما در آماده شدن و کاهش خطرات احتمالی آنها کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا