تکنولوژی

خورشید جمعه می تواند منادی یک طوفان خورشیدی بسیار خطرناک در زمین باشد

از آغاز سال 2023، زمین به طور مداوم توسط طوفان های خورشیدی بمباران شده است. تا کنون، هفته ای نگذشته است که حتی یک حادثه ذرات خورشیدی به جو ما برخورد نکرده باشد. ما شعله‌های خورشیدی کلاس X، طوفان‌های خورشیدی کلاس G3 و ابرهای CME سوپرشارژ و بادهای خورشیدی را دیده‌ایم که در سیاره ما ویران می‌کنند. با این حال بدترین ها هنوز در راه است. این همان چیزی است که اخترشناسان پس از مشاهده لکه‌های خورشیدی در طول طلوع خورشید در مناطق با ارتفاع بالاتر، معتقدند. چرا خورشید دیده می شود و چرا این نشانه ای از نزدیک شدن طوفان وحشتناک خورشیدی است؟ من میفهمم.

بر اساس گزارش SpaceWeather.com، مشخص شد که برخی از عکاسان نجومی که از خورشید صبحگاهی عکس گرفتند، لکه هایی را روی آن مشاهده کردند. بعدها مشخص شد که این لکه ها دو لکه خورشیدی به نام های AR3256 و AR3257 هستند. اکنون، لکه های خورشیدی غیرمعمول نیستند، و خورشید اغلب تا 8-10 لکه خورشیدی را در سمت رو به زمین خود حمل می کند. نکته غیرمعمول این است که این لکه های خورشیدی به اندازه ای بزرگ شده اند که بدون نیاز به تلسکوپ دیده می شوند.

در این گزارش آمده است: «طی دو ماه گذشته، تعداد لکه‌های خورشیدی به بالاترین سطح خود در نزدیک به 10 سال گذشته رسیده است – نشانه‌ای از تشدید چرخه خورشیدی 25. با این حال، ما به منحنی لکه‌های خورشیدی نزدیک نیستیم. حداکثر خورشیدی تا سال 2024 یا 2025 انتظار نمی رود. این بدان معنی است که طلوع (و غروب خورشید) در سال های آینده حتی بیشتر قابل توجه خواهد بود. و این یک پیش بینی نگران کننده است.

مطلب پیشنهادی:  TikTok به سازندگان اجازه می‌دهد مجموعه‌هایی از ویدیوهای طولانی را بفروشند

طوفان های شدید خورشیدی ممکن است در آینده نزدیک رایج شوند

به بیان ساده، هر چه لکه خورشیدی بزرگتر باشد، پس از انفجار، ماده خورشیدی بیشتری را می تواند در فضا آزاد کند. و هر چه میزان ذرات خورشیدی (همچنین به عنوان پرتاب جرم تاجی یا CME شناخته می شود) که با جو فوقانی زمین تعامل دارند، بیشتر باشد، طوفان خورشیدی شدیدتر خواهد بود. این بدان معنی است که اگر خورشید به لکه های خورشیدی غول پیکر آلوده شود، به خوبی می تواند ما را با وحشتناک ترین طوفان خورشیدی G5 منفجر کند.

طوفان های خورشیدی G5 قوی ترین رویدادهای ژئومغناطیسی هستند که مشاهده شده اند. شدت آنها به حدی است که می توانند ماهواره های کوچک در مدار پایین زمین را بسوزانند و به ابزارهای حساس آنهایی که در مدارهای بالاتر هستند آسیب برسانند. نه تنها این، بلکه آنها می توانند به طور موثر تمام ارتباطات بی سیم، از جمله GPS، شبکه های سلولی، ارتباطات ماهواره ای و غیره را مسدود کنند. حتی زیرساخت های زمینی امن نیست. این طوفان های خورشیدی می توانند به تکرار کننده های کابل های اینترنت زیر آب آسیب برسانند و اتصال اینترنت را مسدود کنند. شبکه های برق نیز دچار نوساناتی خواهند شد و حتی ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را متحمل شوند. در نهایت، برخی از وسایل الکترونیکی که با برق مستقیم یا باتری کار می کنند نیز می توانند در اثر ولتاژ بالا در جو آسیب ببینند. به طور خلاصه، زمین می تواند در یک لحظه به عصر تاریک فرستاده شود.

مطلب پیشنهادی:  واکنش دومینو پس از انتشار پست توئیتری مبنی بر آویزان کردن یک دستمال زننده روی خمیر پیتزا

با این حال، صرف وجود لکه های خورشیدی، وقوع چنین طوفان های خورشیدی را تایید نمی کند. برخی از آنها بی ضرر هستند و هرگز منفجر نمی شوند. اما حتی چند خاموشی می‌تواند باعث یکی از بدترین طوفان‌های خورشیدی شود که از زمان رویداد کارینگتون در سال 1859 دیده شده است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا