تکنولوژی

در شکار هیجان انگیز هدف سیارکی خود، فضاپیمای DART Mission ناسا سرانجام در حال انجام است.

فضاپیمای DART Mission ناسا اولین نگاه خود را به Didymos، منظومه سیارکی دوتایی که شامل هدف آن، ماه Dimorphos است، داشت. در اینجا همه چیزهایی است که باید بدانید.

در میان اخبار مبنی بر اینکه ناسا اولین آزمایش دفاع سیاره‌ای جهان را در 26 سپتامبر با مأموریت آزمایش تغییر جهت سیارک دوگانه (DART) انجام می‌دهد، در اینجا به‌روزرسانی مربوط به فضاپیما ارائه شده است. فضاپیمای DART اخیراً اولین نگاه خود را به Didymos، سیستم سیارکی دوتایی که شامل هدف آن، Dimorphos می‌شود، داشت. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط ناسا، “در 26 سپتامبر، DART عمدا به دیمورفوس، قمر سیارکی دیدیموس برخورد خواهد کرد. اگرچه این سیارک تهدیدی برای زمین نیست، این اولین آزمایش در جهان از تکنیک برخورد جنبشی است که با استفاده از یک فضاپیما برای منحرف کردن سیارک دفاعی سیاره.”

این تصویر از نور از سیارک دیدیموس و قمر در حال گردش آن دیمورفوس ترکیبی از 243 تصویر است که توسط دوربین اپتیکال شناسایی و ناوبری سیارک دیدیموس (DRACO) در 27 ژوئیه 2022 گرفته شده است. ناسا همچنین به اطلاع می رساند که از این فاصله – حدود 20 میلیون مایل از DART – سیستم دیدیموس هنوز بسیار ضعیف است و کارشناسان دوربین ناوبری مطمئن نبودند که DRACO همچنان قادر به شناسایی سیارک باشد. اما هنگامی که 243 تصویر گرفته شده توسط DRACO در طول این دنباله از مشاهدات با هم ترکیب شدند، تیم توانست آنها را تقویت کند تا Didymos را آشکار کند و مکان آن را تعیین کند.

النا آدامز، مهندس سیستم های مأموریت DART در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز (APL) در لورل، مریلند، گفت: «این اولین مجموعه از تصاویر به عنوان آزمایشی برای اثبات تکنیک های تصویربرداری ما استفاده می شود. کیفیت تصویر مشابه چیزی است که می‌توانیم از تلسکوپ‌های زمینی دریافت کنیم، اما مهم است که نشان دهیم DRACO به درستی کار می‌کند و می‌تواند هدف خود را ببیند تا اصلاحات لازم را قبل از شروع استفاده از تصاویر برای هدایت فضاپیما به درون سیارک انجام دهیم. به طور مستقل،” او افزود.

مطلب پیشنهادی:  ناسا توضیح می دهد که ایستگاه فضایی بین المللی چگونه برای بشریت مفید است

اگرچه این تیم قبلاً تعدادی شبیه‌سازی ناوبری را با استفاده از تصاویر دیدیموس غیر DRACO انجام داده است، DART در نهایت به توانایی آن در دیدن و پردازش تصاویر دیدیموس و دیمورفوس بستگی دارد، پس از اینکه آن‌ها نیز دیده شوند، برای هدایت سفینه فضایی به سمت سیارک، به ویژه در چهار ساعت گذشته قبل از برخورد. ناسا گفت، در آن مرحله، DART برای تعامل موفقیت‌آمیز با Dimorphos بدون دخالت انسان، نیاز به مسیریابی خود دارد.

جولی بلروز، مدیر ناوبری DART در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا، گفت: «با دیدن تصاویر DRACO برای اولین بار در Didymos، می‌توانیم بهترین تنظیمات را برای DRACO انجام دهیم و نرم‌افزار را دقیق تنظیم کنیم.

تیم DART با استفاده از مشاهداتی که هر پنج ساعت یکبار انجام می‌شود، سه مانور تصحیح مسیر را طی سه هفته آینده انجام خواهد داد که هر یک از آنها حاشیه خطا را برای مسیر برخورد مورد نیاز فضاپیما کاهش می‌دهد. پس از آخرین مانور در 25 سپتامبر، تقریباً 24 ساعت قبل از برخورد، تیم ناوبری موقعیت هدف دیمورفوس را تا 2 کیلومتری خواهد دانست. از آنجا، DART به تنهایی به سمت برخورد خود با ماه سیارک هدایت خواهد شد.

DRACO متعاقباً در طی رصدهای برنامه ریزی شده در 12 آگوست، 13 اوت و 22 آگوست دیدموس را مشاهده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا