تکنولوژی

دیوانه! تلسکوپ فضایی جیمز وب حلقه‌های مرموز اطراف یک ستاره را می‌گیرد

تلسکوپ فضایی جیمز وب حلقه عجیبی را در اطراف یک ستاره ثبت کرده است که همه را گیج کرده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) ناسا همچنان با به اشتراک گذاشتن اجمالی از ستاره ها، سیارات و کهکشان ها در حین کاوش در منظومه شمسی و کیهان، ما را شگفت زده می کند. این بار، JWST تصویری از یک ساختار حلقه ای متحدالمرکز با شکل عجیب و غریب در اطراف یک ستاره دور گرفت. این ستاره که WR140 نام دارد در صورت فلکی ماکیان قرار دارد و در فاصله 5600 سال نوری از زمین قرار دارد. اطراف آن را حلقه‌های مربعی منحنی اما عجیب احاطه کرده است که در تصویری که توسط شهروند دانشمند جودی اشمیت در توییتر به اشتراک گذاشته شده است، قرمز به نظر می‌رسد. او در توییتی نوشت: «نه، نمی‌دانم این چیست. چند سحابی مارپیچی در اطراف WR140. مطمئنم بعداً بیشتر خواهیم فهمید.»

با این حال، مارک مک کورین، مشاور ارشد علمی و تحقیقاتی در آژانس فضایی اروپا و یکی از اعضای کارگروه علمی تلسکوپ فضایی جیمز وب، این سازه را دیوانه خواند. او گفت که ساختار آبی شش ضلعی می تواند مصنوع باشد که به دلیل پراش نوری ستاره درخشان WR140 در تصویر JWST MIRI ایجاد شده است.

اما چیز منحنی قرمز و در عین حال مربعی واقعی است، مجموعه‌ای از پوسته‌ها در اطراف WR140. در واقع در فضا در اطراف یک ستاره گفت.

مک کاگرین توضیح داد که WR140 چیزی است که ستاره Wolf-Rayet نامیده می شود که به طور دوره ای غباری را بیرون می زند که می تواند توسط ستاره دیگری به یک پوشش عجیب تبدیل شود. در همین حال، چندین ستاره شناس ادعا کرده اند که حلقه های اطراف ستاره واقعی هستند. رایان لاویک ستاره شناس در NOIRLab نیز همین موضوع را تایید کرد. وی حتی گزارشی از یافته ها ارائه کرد و گفت به زودی بررسی دقیق این پدیده منتشر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی:  آیا قمرهای مشتری قابل سکونت هستند؟ Clipper ناسا و JUICE ESA برای پیدا کردن

میدونی؟

تلسکوپ جیمز وب تصاویر دقیقی از فضا گرفته است که دانشمندان پیش از این هرگز ندیده بودند. این تلسکوپ بزرگترین تلسکوپ جهان است و هزینه ساخت آن 10 میلیارد دلار است. این دوربین قادر است جزئیات بسیار زیادی را حتی در فضای عمیق ثبت کند. به گفته ناسا، تلسکوپ جیمز وب به گونه ای طراحی شده است که می تواند اجرام را که به سرعت مریخ حرکت می کنند، ردیابی کند. حداکثر سرعت 30 میلی‌آرکثانیه در ثانیه میلام افزود: «فکر کردن در مورد امکانات و فرصت‌هایی که برای مشاهده این نوع اجرام در منظومه شمسی داریم واقعاً هیجان‌انگیز است.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا