تکنولوژی

سام آلتمن که در IIIT-D سخنرانی می‌کرد، می‌گوید: هوش مصنوعی متحول‌کننده‌ترین فناوری تاریخ خواهد بود.

بنیانگذار و مدیر عامل OpenAI و خالق چت ربات محبوب هوش مصنوعی ChatGPT دیروز به عنوان بخشی از تور شش کشور خود وارد هند شد. در زمان نگارش این مقاله، او در یک گفتگوی ویژه کنار آتش در موسسه فناوری اطلاعات ایندراپراستا، دهلی (IIIT-Delhi) شرکت می کند. ما این فرصت را داشتیم که در جلسه ای شرکت کنیم که در آن او در مورد موضوعات مختلف از جمله هوش مصنوعی، ChatGPT، هوش مصنوعی در هند و موارد دیگر صحبت کرد. جالب توجه است که او گفت: “این (هوش مصنوعی مولد) متحول کننده ترین فناوری خواهد بود که بشر تا به حال اختراع کرده است.”

در نشستی که در اوایل روز برگزار شد، آلتمن همچنین با نخست وزیر مودی و دیگر مقامات ارشد دولتی دیدار کرد. من صبح با نخست وزیر مودی ملاقات کردم. ملاقات با مودی عالی بود. ما در مورد هوش مصنوعی و پتانسیل آن صحبت کردیم. ما همچنین در مورد کاستی‌های آن و اینکه چرا بررسی آن مهم است صحبت کردیم.»

در حالی که OpenAI به عنوان یک شرکت روباتیک شروع به کار کرد، منشعب شد و اکنون عمدتاً بر روی فناوری های هوش مصنوعی تمرکز دارد. بنابراین، آیا می‌شود روزی سخت‌افزار به هوش مصنوعی مولد اضافه شود؟ به گفته آلتمن، “ما با روباتیک شروع کردیم و می خواهیم به آن برگردیم.”

مقررات در مقابل توسعه

چندین کشور در سال های اخیر اسناد ملی استراتژی هوش مصنوعی خود را ارائه کرده اند. همانطور که فناوری با سرعت هر چه بیشتر تکامل می‌یابد، OpenAI درباره تأثیر مقررات بر توسعه هوش مصنوعی چه فکر می‌کند؟ به گفته آلتمن، من نمی خواهم متوقف شوم. تا حد زیادی این مدل‌ها با کار کردن با آخرین مدل‌ها ایمن‌تر می‌شوند.»

مطلب پیشنهادی:  کودکان الکسا را ​​انسانی تر از Roomba ارزیابی می کنند: مطالعه

آنچه کمک خواهد کرد ممیزی های خارجی و برخورد با تنظیم کننده ها است. ما باید یک چارچوب نظارتی ایجاد کنیم. توسعه دهندگان هوش مصنوعی کسانی هستند که بیش از همه خواستار مقررات هستند. ما از خطرات آگاه هستیم و می خواهیم راه حلی برای ایجاد هوش مصنوعی ایمن پیدا کنیم.”

تاثیر هوش مصنوعی

در حالی که رشد هوش مصنوعی در چند سال گذشته برای بیشتر افراد موهبت بوده است، اما سوالات دشواری را در مورد تأثیر اجتماعی و اقتصادی آن نیز ایجاد کرده است. بحث‌های زیادی در مورد اینکه آیا هوش مصنوعی در نهایت کارهایی را که در حال حاضر توسط انسان انجام می‌شود تسلط خواهد یافت یا خیر وجود دارد. آلتمن در مورد این موضوع گفت: هوش مصنوعی بهره وری انسان را 100 برابر افزایش می دهد. خلاقیت انسان چیزی است که هوش مصنوعی نمی تواند از آن پیشی بگیرد.”

موضوع توهم هوش مصنوعی نیز زمانی رخ می‌دهد که مدل‌های هوش مصنوعی اطلاعاتی را تشکیل می‌دهند و آن را به عنوان واقعیت ارائه می‌کنند. بنابراین آیا OpenAI برنامه ای برای جلوگیری از این موضوع دارد؟ به گفته آلتمن، “حدود یک سال طول می کشد تا این مدل را کامل کنیم. این تعادل بین خلاقیت و دقت است و ما سعی می کنیم مشکل را به حداقل برسانیم.”

در حال حاضر، “من به پاسخ هایی که از ChatGPT می آید کمتر از همه روی این زمین اعتماد دارم.”

آلتمن در مورد حفاظت از هوش مصنوعی گفت: «هیچ راه حل واحدی وجود ندارد که هوش مصنوعی را ایمن کند. ما در حال بهبود الگوریتم، انجام ممیزی، کار بر روی حفظ پارامترها و بسیاری موارد دیگر برای ایجاد یک هوش مصنوعی ایمن هستیم.”

مطلب پیشنهادی:  ناسا می گوید یک سیارک عظیم 226 فوتی امروز به سرعت به زمین نزدیک می شود. برخورد خواهد کرد؟

او افزود: «اگر هوش مصنوعی اشتباه کند، هیچ ماسک گازی در جهان نمی‌تواند به شما کمک کند.»

سرمایه گذاری در هند

هند نیز هوش مصنوعی (AI) را پذیرفته است و این کشور آماده معرفی چارچوب هند دیجیتال است که جایگزین قانون فناوری اطلاعات موجود می‌شود تا نرده‌هایی پیرامون استفاده از هوش مصنوعی و فضای دیجیتال ایجاد کند.

از سام آلتمن همچنین در مورد یک دفتر بالقوه OpenAI در هند پرسیده شد، که او پاسخ داد: “ما ابتدا در استارت آپ ها در هند سرمایه گذاری خواهیم کرد. کیفیتشون واقعا خوبه ما قصد داریم فناوری را پیرامون دستگاه های تلفن همراه و اینترنت بسازیم. “

مخالفت با نصیحت خود

از مدیر عامل OpenAI همچنین پرسیده شد که آیا او هرگز توصیه های خود را زیر پا گذاشته است یا خیر، که او پاسخ داد: “من در مورد توصیه های استارتاپی که می دهم احساس بدی دارم که ممکن است کل وبلاگ خود را حذف کنم.”

“با OpenAI، ما یک مسیر غیرعادی را در پیش گرفتیم. خوشبختانه این کار جواب داد، اما این توصیه ای نیست که ما به دیگران می کنیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا