تکنولوژی

سیارک 390 فوتی 2005 RX3، بزرگتر از مجسمه آزادی، با سرعتی سرسام آور به سمت زمین می چرخد.

سیارک 2005 RX3 در 18 سپتامبر در فاصله 2.95 میلیون کیلومتری از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد.

اخیراً سیارک ها تقریباً هر روز از نزدیکی زمین عبور می کنند. اگرچه سیارک‌های بزرگ و کوچکی وجود داشته‌اند که از نزدیکی سیاره ما عبور کرده‌اند، اما آنها خطر زیادی برای سیاره ما ندارند. اما به دلیل رویکرد نزدیک آنها، دانشمندان بسیاری از آنها را به عنوان سیارک های بالقوه خطرناک طبقه بندی کرده اند. اکنون یکی از این سیارک ها، که بزرگتر از مجسمه آزادی است، به سمت زمین پرتاب می شود و برای راحتی به این سیاره نزدیک می شود. بر اساس گزارش ناسا، سیارک 2005 RX3 که تا 390 فوت عرض دارد، در 18 سپتامبر در ساعت 11:52 صبح در فاصله باورنکردنی تنها 2.95 میلیون کیلومتر از کنار زمین عبور خواهد کرد.

فاصله فعلی از زمین 11:52 میلیون کیلومتر است که معادل 0.78 واحد نجومی است. این سیارک با سرعت 17 کیلومتر در ثانیه حرکت خواهد کرد. سیارک 2005 RX3 متعلق به گروه آپولو است. این سنگ در 6 سپتامبر 2005 مشاهده شد. طبق گفته Sky.org، این سنگ فضایی 690 روز طول می کشد تا یک دور به دور خورشید بچرخد. دورترین نقطه مدار آن از خورشید 350 میلیون کیلومتر و نزدیکترین نقطه آن 108 میلیون کیلومتر است. این گذر نزدیک بعدی خود را در 28 فوریه 2070 در فاصله 17.6 میلیون کیلومتری از زمین انجام خواهد داد.

چگونه سیارک ها به عنوان اجرام نزدیک به زمین طبقه بندی می شوند و چگونه ناسا آنها را کشف می کند

با این حال، این سیارک در دسته سیارک های بالقوه خطرناک قرار نمی گیرد. دلیل آن این است که یک سنگ فضایی که در فاصله 30 میلیون مایلی زمین قرار دارد، توسط ناسا به عنوان “شیء نزدیک به زمین” طبقه بندی می شود و هر جرم نزدیک به زمین که حدود 4.65 میلیون مایل دورتر باشد به سیارک های بالقوه خطرناک سقوط می کند. سیارک 2005 RX3، با این حال، به عنوان یک “جسم بالقوه خطرناک” طبقه بندی نمی شود، زیرا اندازه آن در محدوده 390 فوت تخمین زده می شود.

مطلب پیشنهادی:  سیارک 147 فوتی 2023 HW5 امروز به زمین نزدیک می شود. ناسا سرعت، مسافت و موارد دیگر را آشکار می کند

فناوری ردیابی سیارک ها

به گفته ناسا، NEO ها با استفاده از تلسکوپ های نوری و رادیویی برای تعیین اندازه، شکل، چرخش و ترکیب فیزیکی آنها مشخص می شوند. برخی از دقیق‌ترین داده‌های مشخص‌سازی به‌دست‌آمده برای NEO‌ها از مشاهدات راداری سیاره‌ای که توسط تلسکوپ‌های رادیویی در شبکه فضایی عمیق ناسا و رصدخانه آرسیبو بنیاد ملی علوم در پورتوریکو انجام شده است، به دست آمده‌اند.

سیارک ها چیست؟

سیارک ها اجرام صخره ای کوچکی هستند که از شکل گیری منظومه شمسی در حدود 4.5 میلیارد سال پیش باقی مانده اند. آنها به دور خورشید می چرخند و بیشتر بین مدارهای مریخ و مشتری قرار دارند که به کمربند سیارک ها نیز معروف است. آنها از انواع مختلف سنگ ساخته شده اند و بنابراین هیچ دو سیارکی شبیه هم نیستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا