تکنولوژی

طوفان خورشیدی کلاس G2 به زمین برخورد کرد. کسوف در تمام هفته دایره قطب شمال را تحت الشعاع قرار خواهد داد

دیروز گزارش شد که انفجارهای قدرتمندی از ابرهای پرتاب جرم تاجی (CME) در طی یک انفجار در سمت دیگر خورشید منتشر شد و برخی از آنها توسط امواج ضربه ای به سمت سیاره ما منحرف شدند. پیدا شد که طوفان خورشیدی حاصل در کلاس G2 به اوج خود رسید که یک رویداد قدرتمند در نظر گرفته می شود. ذرات بسیار باردار جو اطراف دایره قطب شمال را یونیزه کرده و باعث خاموشی امواج رادیویی کوتاه شده اند. جزئیات را بررسی کنید.

این حادثه توسط SpaceWeather.com گزارش شده است، که در وب سایت خود خاطرنشان کرد: “میدان مغناطیسی زمین بار دیگر در حال گذر از سیاره ما از موج CME است که در ساعات اولیه 15 مارس رخ داد… سطح طوفان در حال حاضر بین دسته بندی در نوسان است. G1 و G2».

این گزارش همچنین اشاره می کند که یک رویداد نادر غرق شدن کلاهک قطبی نیز به دلیل طوفان خورشیدی رخ می دهد. این هفته سعی نکنید از رادیو موج کوتاه در دایره قطب شمال استفاده کنید. ممکن است کار نکند. یک رویداد جذب کلاهک قطبی عمیق (PCA) در حال انجام است… فرکانس‌های زیر 15 مگاهرتز تقریباً به طور کامل خاموش می‌شوند، در حالی که هر چیزی زیر 35 مگاهرتز حداقل کمی کاهش می‌یابد.

یک طوفان خورشیدی به زمین برخورد می کند و باعث خاموشی در منطقه قطبی می شود

برای افراد ناآشنا، رویداد جذب کلاهک قطبی از یونیزه شدن لایه D یونوسفر قطبی توسط پروتون های پر انرژی حاصل می شود. این پروتون ها از طریق ذرات CME باردار بالا منتقل می شوند. در نتیجه، این جو یونیزه فرکانس های رادیویی موج کوتاه را مسدود می کند و ارتباط را غیرممکن می کند.

مطلب پیشنهادی:  خطری از سیارک 2022 CX1 به چشم می خورد! نزدیک شدن به امروز با سرعت 47471 کیلومتر در ساعت

خوشبختانه، انفجار خورشید در طرف دیگر اتفاق افتاد، زیرا آنچه زمین در حال حاضر تجربه می‌کند تنها کسری از ضربه‌ای است که اگر فوران به سمت زمین می‌رفت، تجربه می‌کرد. با این حال، برای جشن گرفتن خیلی زود است. دو منطقه ای که تصور می شود مسئول این رویداد وحشتناک هستند تا هفت روز آینده رو به روی زمین خواهند بود. و انفجار دیگری از این دست خارج از دایره امکان نیست.

چنین طوفان خورشیدی قدرتمندی می تواند به طور بالقوه به ماهواره ها آسیب برساند، شبکه های تلفن همراه و خدمات اینترنتی را مختل کند، به شبکه برق آسیب برساند و به تجهیزات الکترونیکی حساس زمینی آسیب برساند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا