تکنولوژی

طوفان وحشتناک خورشیدی! ماهواره NOAA نشان می دهد که ابر CME امروز به زمین برخورد می کند

در سه روز گذشته، دانشمندان دو لکه خطرناک خورشیدی را مشاهده کرده اند که زمین را با یک شعله خورشیدی کلاس X تهدید می کند، اما خوشبختانه هنوز فوران نکرده اند. اما یکی از آنها، لکه خورشیدی AR3311، چهار روز پیش هنگامی که شروع به چرخش به سمت زمین کرد، یک شراره کلاس M1.9 شلیک کرد. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) انتظار می‌رود که پرتاب جرم تاج (CME) حاصل از فوران امروز، 27 می به سیاره ما برسد. این بدان معناست که حمله دیگری از این طوفان های وحشتناک خورشیدی به زمین می آید.

طبق گزارش SpaceWeather.com، «پیش‌بینی‌کنندگان NOAA می‌گویند که یک CME می‌تواند امروز، 26 می، از نزدیکی زمین عبور کند (یا شاید ضربه شدیدی داشته باشد). چهار روز پیش توسط یک شراره کلاس M1.9 از مجموعه لکه های خورشیدی AR3311-12 به فضا پرتاب شد. در اغلب موارد طوفان های ژئومغناطیسی جزئی کلاس G1 ممکن است از برخورد نزدیک به وجود بیایند.

طوفان خورشیدی امروز به زمین خواهد رسید

در مقایسه با برخی از طوفان های خورشیدی قوی تری که در ماه مه دیده ایم، انتظار نمی رود که این طوفان خاص خیلی قوی باشد. با این حال، حتی طوفان های خفیف نیز می تواند آسیب جدی ایجاد کند. این می تواند ارتباطات بی سیم و خدمات GPS را مختل کند و برای خطوط هوایی، دریانوردان، آماتورهای رادیویی و اپراتورهای هواپیماهای بدون سرنشین مشکل ایجاد کند. طوفان خورشیدی می‌تواند پروازها را به تأخیر بیندازد، مسیر کشتی‌ها را تغییر دهد و هرگونه اطلاعات مهمی را که از طریق این کانال‌های فرکانس پایین به اشتراک گذاشته می‌شود، مختل کند.

مطلب پیشنهادی:  برنده شدن آیفون 14 پرو مکس برای اپل بسیار بزرگ است. افزایش سود برای آیفون 15

و حتی پس از گذشت آن طوفان، خطر لکه بزرگ خورشیدی همچنان بر روی زمین ظاهر می شود. لکه های خورشیدی کاملاً می توانند دوباره منفجر شوند و این بار شراره بسیار قوی تری تولید کنند که در نهایت می تواند منجر به طوفان خورشیدی شدیدتر شود.

نقش ماهواره DSCOVR NOAA در رصد طوفان های خورشیدی

NOAA با استفاده از ماهواره DSCOVR خود که در سال 2016 عملیاتی شد، طوفان های خورشیدی و رفتار خورشید را رصد می کند. سپس داده های بازیابی شده از طریق مرکز پیش بینی هوای فضایی منتشر می شود و تجزیه و تحلیل نهایی آماده می شود. اندازه گیری های مختلفی از دما، سرعت، چگالی، درجه جهت گیری و فرکانس ذرات خورشیدی انجام می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا