تکنولوژی

طوفان ژئومغناطیسی قوی در 23 مه به زمین می رسد. هشدار NOAA خوانده می شود

همین چند روز پیش یک طوفان ژئومغناطیسی زمین را درنوردید! شکافی در میدان مغناطیسی زمین در 19 می باز شد و طوفان ژئومغناطیسی G2 را برانگیخت. در نتیجه، بسیاری از ایالت های شمالی ایالات متحده شاهد چیزی قابل توجه بودند – شفق های قطبی با چشم غیر مسلح. این احتمالاً یک نتیجه ناشی از یک CME تقریباً از دست رفته است که هفته گذشته خورشید را ترک کرد. و اکنون ترس از یک شراره خورشیدی دیگر در حال افزایش است! اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) در مورد خطر نزدیک شدن یک شعله خورشیدی قوی هشدار می دهد. NOAA برای این کار از ماهواره عملیاتی محیطی زمین-ایستایی-16 (GOES-16) استفاده می کند.

گزارش SpaceWeather.com می‌گوید: “لکه جدید خورشیدی AR3311 با شعله‌های خورشیدی قوی کلاس M در حال انفجار است. تا کنون، پنج شراره و یکی تقریباً به رده X رسیده است.” این گزارش همچنین اشاره می‌کند که هر یک از این شراره‌های خورشیدی باعث اختلال رادیویی موج کوتاه با کاهش قابل توجه سیگنال زیر 20 مگاهرتز می شود.

هشدار NOAA!

NOAA در گزارش خود هشدار می دهد که گرفتگی های رادیویی به سطح R2 در 24 ساعت گذشته مشاهده شده است. یکی از بزرگترین قطعی های رادیویی در تاریخ 20 مه 2023 ساعت 12:35 UTC ثبت شد. علاوه بر این، احتمال وقوع طوفان های خورشیدی S1 (کوچک) طی دو روز آینده از 21 تا 23 می وجود دارد.

NOAA هشدار داد، بنابراین، کسوف های رادیویی R1-R2 (جزئی-متوسط) با شانس برای رادیو گرفتگی R3 (قوی) پیش بینی می شود که در درجه اول به دلیل پتانسیل فوران منطقه 3311 است. همچنین انتظار می‌رود که طوفان ژئومغناطیسی G1 در اواخر 23 می ایجاد کند.

مطلب پیشنهادی:  DoT نظر Trai را در مورد تنظیم تماس های اینترنتی، برنامه های پیام رسانی مانند WhatsApp و Signal می خواهد.

فناوری پشت مشاهدات شراره های خورشیدی

ماهواره محیطی عملیاتی زمین-ایستایی-16 (GOES-16) توسط ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) اداره می شود. به سنجش، تصویربرداری خورشیدی و اندازه‌گیری محموله‌ها در محیط فضا کمک می‌کند. GOES-16 تصویربرداری مداوم و اندازه‌گیری‌های جوی نیمکره غربی زمین، داده‌های عمومی صاعقه و پایش آب و هوای فضا را فراهم می‌کند و داده‌های مهم جوی، هیدرولوژیکی، اقیانوسی، اقلیمی، خورشیدی و فضایی را ارائه می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا