تکنولوژی

عجیب و غریب! شهری پر از الماس که در محل سقوط یک سیارک در آن کشور ساخته شده است

زمین پر از مکان ها و سازه های گیج کننده است و در بیشتر موارد یا به طور طبیعی توسط نیروهای داخل زمین یا توسط انسان ساخته شده اند. با این حال، یک مکان بر روی زمین وجود دارد که در بین منحصر به فرد ترین مکان های این سیاره قرار می گیرد، اما اعتبار نه به مردم و نه به خود سیاره می رسد. نوردلینگن شهر کوچکی در بایرن آلمان است که شاید غیرعادی به نظر نرسد، اما اخترشناسان ناسا و اسا بسیار از آن بازدید می کنند. چرا؟ این به این دلیل است که کل شهر در محلی ساخته شده است که یک سیارک در آن سقوط کرده است. بله، همانطور که برخورد سیارک واقعا در آنجا اتفاق افتاده است! اما این همه ماجرا نیست. با کمال تعجب، سنگ هایی که برای ساخت بیشتر سازه های شهر استفاده شده اند، به لطف سیارک پر از الماس هستند.

مشخص شد که 15 میلیون سال پیش، یک سیارک عظیم به عرض یک کیلومتر به همان زمینی برخورد کرد که امروز شهر روی آن ساخته شده است. این سیارک با سرعت 70000 کیلومتر در ساعت برخورد کرد و دهانه ای به عرض 25 کیلومتر در زمین ایجاد کرد که امروزه به نام Nordlinger Ries شناخته می شود. جالب اینجاست که تا همین اواخر هیچکس از این دهانه خبری نداشت و باور عمومی این بود که این شهر بر فراز یک آتشفشان خاموش ساخته شده است.

این شهر بر روی یک دهانه سیارک ساخته شده است

اولین اطلاعات در مورد ساخت و ساز شهر به قرن نهم باز می گردد. و بر اساس گزارش، شهرک نشینان نمی دانستند که زمینی که در آن خانه می ساختند، محل برخورد یک سیارک بوده است. در واقع، حتی کتاب‌های درسی قرن بیستم اشاره کرده‌اند که این شهر شکل منحصربه‌فردی دارد زیرا در بالای یک آتشفشان خاموش ساخته شده است.

مطلب پیشنهادی:  با سرعت 8202 کیلومتر در ساعت، امروز سیارکی به اندازه یک هواپیما به سمت زمین پرتاب می شود.

در دهه 1960 بود که زمین شناسان ایالات متحده از این شهر بازدید کردند و متوجه شدند که شکل زمین شبیه یک آتشفشان نیست، بلکه چیزی است که از بالا شکل گرفته است. با بررسی این منطقه، دانشمندان طولی نکشید تا متوجه شوند که زمین یک دهانه سیارک است. اما این تنها چیزی نبود که شهرک نشینان اشتباه کردند.

شهر الماس

معلوم شد که ساکنان نیز متوجه نبودند که یک صخره معمولی در منطقه معروف به سوئیت پر از الماس است. این الماس ها بسیار بسیار کوچک و با چشم غیرمسلح با اندازه متوسط ​​کمتر از 0.02 میلی متر بودند. این الماس ها نیز توسط سیارک ایجاد شده اند.

هنگامی که سیارک به زمین برخورد کرد، سنگ بستر را در معرض گرما و فشار شدیدی قرار داد که حباب های کوچک کربن فوراً به الماس تبدیل شدند. بر اساس گزارش ها، حدود 72000 تن ریزالماس در این منطقه وجود دارد که در حال حاضر برخی از آنها را می توان در تمام ساختمان های شهر یافت.

امروزه بسیاری از ستاره شناسان برای مطالعه ترکیب و کیفیت ساختاری یک سیارک و نحوه تأثیر آن بر زمین از این سایت بازدید می کنند که می تواند برای یافتن سایر مکان های مشابه مفید باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا