تکنولوژی

عجیب و غریب! ناسا فاش می کند که دم دنباله دار مانند این سیارک عجیب غبار نیست، بلکه گاز است

سیارک ها عمدتاً بقایای صخره ای و بدون هوا هستند که از شکل گیری اولیه منظومه شمسی ما باقی مانده اند. از سوی دیگر، دنباله دارها مخلوطی از یخ و سنگ هستند. یکی از حقایق جالب در مورد دنباله‌دارها این است که وقتی خورشید یخ‌شان را تبخیر می‌کند و مواد را بیرون می‌ریزد و دنباله‌ای در مدارشان باقی می‌گذارد، دنباله‌هایی را تشکیل می‌دهند. برعکس، سیارک‌ها به دلیل ماهیت صخره‌ای خود، چنین دم‌هایی را تشکیل نمی‌دهند.

با این حال، به طرز عجیبی، یک سیارک عجیب به نام 3200 Phaethon وجود دارد که دقیقاً مانند یک دنباله دار عمل می کند! ناسا فاش کرد که سیارک 3200 Phaethon “هنگامی که به خورشید نزدیک می شود روشن می شود و دم تشکیل می دهد و منشأ بارش شهابی سالانه Geminid است.” تاکنون دانشمندان علت این رفتار را ناشی از پرتاب غبار از سیارک هنگام نزدیک شدن به خورشید می دانند. با کمال تعجب، آخرین مطالعه با استفاده از دو رصدخانه خورشیدی ناسا نشان داد که به جای غبار، دم فایتون بیشتر از گاز سدیم تشکیل شده است.

برای سیارک 3200 فایتون

در سال 1983، کشف فایتون توسط ستاره شناسان منجر به این شد که مدار سیارک با مدار شهاب سنگ جمینید مطابقت دارد. اگرچه این یک سیارک است و یک دنباله دار نیست، اما این کشف به فایتون به عنوان منبع بارش شهابی سالانه اشاره می کند.

هنگامی که فایتون در سال 2009 به نزدیکترین نقطه خود به خورشید نزدیک شد، رصدخانه ارتباط با زمین خورشیدی ناسا (STEREO) دم کوتاهی را شناسایی کرد که از سیارک ساطع شده بود. این از این ایده حمایت می کند که غبار از سطح سیارک به دلیل گرمای خورشید آزاد می شود.

مطلب پیشنهادی:  OpenAI یک فروشگاه اپلیکیشن برای نرم افزار هوش مصنوعی برنامه ریزی می کند

با این حال، در سال 2018، یک ماموریت خورشیدی بخشی از دنباله زباله Geminid را تصویربرداری کرد و یک کشف غیرمنتظره انجام داد. مشاهدات کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا نشان داد که این دنباله حاوی موادی به میزان قابل توجهی بیشتر از آن چیزی است که فایتون می توانست در طول نزدیک شدن خود به خورشید به بیرون پرتاب کند.

چه چیزی باعث می شود این سیارک مانند یک دنباله دار رفتار کند؟

آخرین مقاله در مجله علوم سیاره‌ای به رهبری کیچنگ ژانگ، دانشجوی دکترا در کال‌تک، نشان می‌دهد که برخورد نزدیک سیارک فایتون با خورشید باعث تبخیر سدیم در سیارک و به حرکت درآوردن دنباله‌دار شد. به عنوان یک فعالیت

محققان از فضاپیمای رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر (SOHO) – یک ماموریت مشترک بین ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) – استفاده کردند که دارای فیلترهای رنگی است که می تواند سدیم و غبار را تشخیص دهد. این شواهد نشان می دهد که دم فایتون از سدیم ساخته شده است نه غبار.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا