تکنولوژی

فرصت ژنرال هوش مصنوعی کوالکام برای ایجاد تعادل بین نوآوری و اخلاق

در چند سال گذشته، کوالکام به شدت قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد را در خط تولید نیمه‌رساناهای گسترده خود توسعه داده و ادغام کرده است. برای افراد معدودی که کاملاً از شبکه اطلاعات خارج شده‌اند، هوش مصنوعی از الگوریتم‌های هوشمند برای ایجاد مطالب جدید و اصلی مانند عکس‌ها، تصاویر، فیلم‌ها و موسیقی بر اساس داده‌های موجود استفاده می‌کند.

استراتژی هوش مصنوعی مولد کوالکام از این فناوری برای بهبود جنبه های مختلف کالاها و خدمات خود استفاده می کند. این شرکت می‌گوید فناوری‌های آن می‌توانند طیف گسترده‌ای از موارد استفاده خارق‌العاده را انجام دهند، اما انجام آن به صورت محلی در تلفن هوشمند، ارزش بسیار بیشتری را به خصوص از منظر هزینه به ازای هر پرس و جو و مقیاس‌پذیری می‌افزاید.

با آن به عنوان پس‌زمینه، اجازه دهید در مورد ظرفیت کوالکام برای ساخت یک عملکرد هوش مصنوعی ترکیبی که از دستگاه تا فضای ابری گسترش می‌یابد بحث کنیم.

صحبت از این پتانسیل توسط کوالکام در اوایل امسال در کنگره جهانی موبایل آغاز شد. این رویکرد نیازمند اصلاحات سخت افزاری خاص و متمایز و ترفندهای نرم افزاری قابل توجهی بود که منجر به مدل بزرگی به نام Stable Diffusion شد، یک مدل یادگیری عمیق متن به تصویر که در سال 2022 معرفی شد.

کاربرد اصلی Stable Diffusion ایجاد تصاویر دقیق بر اساس توضیحات متنی است. با این حال، Stable Diffusion همچنین می تواند برای کارهای دیگری مانند تعمیر تصویر (inpainting) و اصلاح تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی در خارج از مرزهای تصویر اصلی (خارج از نقاشی) استفاده شود.

توجه به این نکته ضروری است که پارامترها اساس اساسی الگوریتم های یادگیری ماشینی هستند که برنامه های کاربردی Gen-AI را فعال می کنند. اینها بخشی از مدل آموزش دیده با استفاده از داده های گذشته را تشکیل می دهند. به طور کلی، رابطه بین تعداد پارامترها و پیچیدگی به طرز شگفت آوری در حوزه زبانی خوب است. مقدار تخمینی مورد نیاز در گذشته برای کاربردهای سبک gen-AI حدود 10 میلیارد پارامتر بود.

اینفوگرافیک Qualcomm Gen AI با 10 میلیارد پارامتر

سیلیکون هوش مصنوعی کوالکام، هوش مصنوعی را در دستگاه‌های نهایی از جمله تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و رایانه‌های شخصی فعال می‌کند. (اعتبار تصویر: Qualcomm)


انتشار پایدار برای هوش مصنوعی دستگاه

به گفته کوالکام، اجرای Stable Diffusion تنها به 1 میلیارد پارامتر نیاز دارد که در دستگاهی به اندازه یک گوشی هوشمند جمع آوری می شود. این دستاورد Stable Diffusion به کاربران این امکان را می دهد که بدون استفاده از قابلیت های اینترنت تلفن هوشمند، یک درخواست متنی را وارد کرده و یک تصویر را به صورت محلی ایجاد کنند.

مطلب پیشنهادی:  تماشای سیارک: یک سیارک عظیم 100 فوتی ممکن است به طرز وحشتناکی به زمین نزدیک شود!

از آنجایی که نسخه ی نمایشی کوالکام در حالت هواپیما اجرا می شد، تمام داده های مورد نیاز برای ایجاد این تصویر از جستجوی متنی در دستگاه ذخیره می شد. Stable Diffusion از نظر کوالکام مدل ارجح است به دلیل اندازه بسیار زیاد و یادگیری از مقادیر زیاد داده – این مدل واقعاً می‌تواند مفاهیمی را درک کند که دامنه فوق‌العاده گسترده‌ای دارند و محدود به یک مجموعه خاص یا کوچک از موضوعات نیستند.

در حال حاضر، کوالکام ادعا می کند که تنها شرکتی است که می تواند به این مدل اجازه عملکرد بر روی دستگاه های مبتنی بر اندروید را بدهد. مدل‌های پارامتر همچنان کوچک‌تر می‌شوند و به برنامه‌های کاربردی نسل هوش مصنوعی اجازه می‌دهند فقط روی یک دستگاه اجرا شوند. اگر به این خط فکری ادامه دهید، موارد استفاده از هوش مصنوعی قابل مقایسه را می توان در همه انواع دستگاه های تلفن همراه اجرا کرد.

از منظر پلتفرم، مقیاس پذیری نام بازی برای کوالکام است، زیرا تعداد کمی از شرکت‌های دیگر در دستگاه‌های کل اکوسیستم دستگاه‌های مصرف‌کننده دسترسی مشابهی دارند. پایگاه اسنپدراگون “نصب شده” کوالکام اکنون بیش از 2 میلیارد دستگاه است، از جمله بسیاری از آنها بدون اتصال به اینترنت.

کوالکام اسنپدراگون کاملاً از هوش مصنوعی مولد روی دستگاه پشتیبانی می‌کند

ژنرال هوش مصنوعی اکنون می تواند بدون اتصال به اینترنت روی دستگاه های تلفن همراه اجرا شود. (اعتبار تصویر: کوالکام)


مزایای رویکرد هوش مصنوعی تولیدی کوالکام

کوالکام به لطف سابقه خود در صنعت گوشی های هوشمند، مزایای آشکاری دارد، اگرچه انویدیا اغلب بر اخبار در بخش هوش مصنوعی تسلط دارد.

کوالکام می تواند از هوش مصنوعی مولد خود برای ایجاد محتوای فراگیرتر و واقعی تر استفاده کند و تجربه کاربر را افزایش دهد. به عنوان مثال، برنامه‌های واقعیت افزوده (AR) می‌توانند عکس‌ها و ویدیوهای باکیفیت ایجاد کنند و تجربه کاربر را افزایش داده و آن را فعال‌تر کنند.

علاوه بر این، قابلیت های کوالکام مزایای قابل توجهی را برای آزمایش و توسعه محصول به کسب و کارها ارائه می کند. کوالکام می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی مولد، مدل‌های واقعی را برای آزمایش و توسعه شبیه‌سازی و ایجاد کند، که می‌تواند روند طراحی را سرعت بخشد، هزینه‌ها را کاهش دهد و کارایی توسعه محصول را افزایش دهد.

علاوه بر این، OEM های Qualcomm می توانند از پتانسیل دست نخورده شخصی سازی در هوش مصنوعی بهره ببرند، در حالی که راه حل های Qualcomm می توانند تجربیات شخصی سازی شده ای را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند که از هوش مصنوعی مولد استفاده می کنند.

مطلب پیشنهادی:  IND vs AFG Asia Cup 2022 پخش زنده امتیاز کریکت: نحوه تماشای بازی آنلاین رایگان

به راحتی می توان دید که چگونه راه حل های کوالکام می توانند در ایجاد پیشنهادهای تخصصی، رابط های کاربری منحصر به فرد یا پاسخ های تطبیقی ​​بر اساس ترجیحات و الگوهای رفتاری فردی کمک کنند.

کوالکام باید بیشتر به ما بگوید

همانطور که اکثر خوانندگانم می‌دانند، من در مورد مسائل اخلاقی در مورد استفاده از هوش مصنوعی عمومی آگاهی دارم. پرسش‌های اخلاقی متعددی توسط هوش مصنوعی مولد، به‌ویژه در پرتو دروغ‌های عمیق و بهره‌برداری احتمالی از مطالب ایجاد شده توسط هوش مصنوعی، مطرح می‌شود. کوالکام باید اطمینان حاصل کند که کاربران فناوری هوش مصنوعی مولد آن اخلاقی و در چارچوب قانون عمل کنند.

دلایلی برای نگرانی وجود دارد.

هنگامی که اخیراً از مدیر عامل یک برنامه تولید متن به تصویر هوش مصنوعی پرسیدم که آیا شرایط و ضوابط شرکت ایجاب می کند که مواد ایجاد شده شامل واترمارک دائمی یا اثر انگشت متاتگ باشد، او نادیده گرفته شد و پاسخ منفی داد.


در یک کنفرانس فناوری اخیر، یک مدیر عامل برجسته در مورد چشم انداز برنامه های کاربردی به سبک ژن-AI که ارزیابی های عملکرد پرسنل “کار فشرده” را انجام می دهند، به شدت ابراز نگرانی کرد. تعداد دعواهایی که در صورت وقوع دومی به دنبال خواهد داشت غیرقابل تصور است.

با این حال، در یک تماس تحلیلگر اخیر با کوالکام، به نظر می‌رسد که این شرکت درک کرده است که باید نقش رهبری اخلاقی را در این زمینه به عهده بگیرد، و نشان می‌دهد که اطلاعات بسیار بیشتری در مورد این موضوع در کنفرانس‌های آینده افشا خواهد کرد.

این شرکت اذعان می‌کند که از کاربران می‌خواهد قابلیت‌های gen-AI را در دستگاه‌های خود به حداکثر برسانند. با این حال، او همچنین اهمیت تمایز بین مطالب اصلی و محتوایی را که هوش مصنوعی اصلاح کرده است، استدلال می کند.

تصور اینکه احراز هویت چهره، برای مثال، می تواند به طور قانع کننده ای در به حداقل رساندن این مشکل در این جبهه نقش داشته باشد، سخت نیست. با این حال، ویژگی های سخت افزاری بیومتریک نیز وجود دارد که می تواند مفید باشد.

دنیای جدید شجاع اما آیا ما امن تر خواهیم بود؟

نمی توان انکار کرد که تاکید کوالکام بر هوش مصنوعی ژنرال و ادامه کار برای ادغام این قابلیت در مجموعه وسیع سیلیکونی این شرکت، پتانسیل تغییر چشم انداز فناوری را آنگونه که ما می شناسیم دارد. مزایای بهره وری و صرفه جویی در زمان واقعی، قابل توجه و عملا غیرقابل درک است.

مطلب پیشنهادی:  قیمت خودروی برقی اولا مورد کنایه قرار گرفت! برای هزینه به اندازه شاسی بلند BMW X1، تمام جزئیات را ببینید

پتانسیل بسیار زیاد است زیرا کوالکام اکنون می‌تواند این نوع برنامه‌ها را بدون اتصال به اینترنت به طور قوی روی تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های تلفن همراه از جمله رایانه اجرا کند. پتانسیل تحریف اطلاعات و تجاوز به حریم خصوصی نیز به طرز دردناکی آشکار است.

کوالکام باید از داده‌های کاربران محافظت کند و از قوانین سخت‌گیرانه حفظ حریم خصوصی برای کاهش این نگرانی‌ها پیروی کند و اطمینان حاصل کند که هر گونه اطلاعات شناسایی شخصی (PII) که در توسعه یا اجرای مدل‌های هوش مصنوعی مولد استفاده می‌شود، به‌طور مناسب ناشناس است تا از شناسایی افراد جلوگیری شود.

علاوه بر این، قبل از جمع‌آوری یا استفاده از داده‌های کاربر برای اهداف تولید هوش مصنوعی، کوالکام باید رضایت صریح کاربر را دریافت کند. ارتباطات باز در مورد استفاده از داده ها، به اشتراک گذاری و روش های ذخیره سازی برای حفظ اعتماد کاربر ضروری است.

چالش های امنیتی و اخلاقی

کوالکام باید تدابیر امنیتی قوی را برای محافظت از داده های کاربر در برابر دسترسی ناخواسته، نقض و سوء استفاده احتمالی، به ویژه در زمینه هوش مصنوعی مولد، اجرا کند. محدودیت های دسترسی، رمزگذاری و بررسی های امنیتی منظم بخشی از این هستند. Qualcomm می‌تواند اعتماد کاربران را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که راه‌حل‌های Gen-AI آن‌ها به حریم خصوصی کاربر احترام می‌گذارد، با گنجاندن یک طرح جامع حریم خصوصی.

من همچنین از کوالکام حمایت می‌کنم که شرکای OEM خود را ملزم کند که راه‌حل‌های هوش مصنوعی نسل بعدی خود را در کالاهای مصرفی خود بگنجانند تا از مصرف‌کنندگان بخواهند زمانی که هوش مصنوعی از چنین دستگاه‌هایی محتوا ایجاد کرده است، افشا کنند.


مسئولیت این افشا به طور مستقیم بر عهده سازندگان دستگاه است، که انتظار دارند کاربران نهایی این تعهد را به عهده بگیرند. با این حال، من می خواهم ببینم که کوالکام در این موضوع یک مقام رهبری عمومی را اتخاذ کند.

متأسفانه، اتکای بیش از حد به فناوری هوش مصنوعی مولد می تواند خلاقیت و شهود انسان را بی ارزش کند.

من از چشم انداز تصاویر و ویدیوهای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی مولد که احتمالاً توسط هر دو طرف در انتخابات ریاست جمهوری آتی استفاده خواهد شد، متحجر هستم، زیرا تشخیص واقعیت از داستان را تقریباً غیرممکن می کند.

کوالکام باید تعادلی بین اتوماسیون و مشارکت انسانی ایجاد کند تا از ایجاد راه حل های جدید و ارزشمند اطمینان حاصل کند. این جنبه از Gen AI فعال کننده کوالکام است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا