تکنولوژی

لکه جدید فرار خورشیدی 4 برابر بزرگتر از زمین می شود. آیا طوفان خورشیدی راه خواهد انداخت؟

همانطور که ستاره شناسان به نظارت بر لکه خورشیدی AR3311 برای یافتن نشانه های فوران ادامه می دهند، یک لکه جدید خورشیدی اثر خود را بر روی خورشید باقی می گذارد. این لکه جدید تقریباً برای ناسا و تلسکوپ های سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) نامرئی بود. اما تنها در 24 ساعت به اندازه چهار زمین رشد کرده است! این رشد تصاعدی نیز به دلیل حجم عظیمی از میدان مغناطیسی ناپایدار است که در درون خود پنهان می کند. دانشمندان منتظر یک شعله ی خورشیدی کلاس X و متعاقب آن طوفان خورشیدی از لکه خورشیدی موجود بوده اند و افزودن این مورد جدید وضعیت را پیچیده خواهد کرد.

طبق گزارش SpaceWeather.com، “Sunspot AR3315 دیروز تقریباً نامرئی بود. امروز چهار برابر پهنای زمین است. لکه خورشیدی که به سرعت در حال رشد است در حال ورود به سطح نیمکره جنوبی خورشید است. توسعه سریع آن می تواند منجر به ناپایداری های انفجاری و شعله های خورشیدی شود.

ترس از طوفان خورشیدی به عنوان لکه خورشیدی 4 برابر بزرگتر از زمین است

دو عامل وجود دارد که تعیین می کند آیا یک لکه خورشیدی می تواند منفجر شود و طوفان های خورشیدی را به سمت زمین بفرستد. اولین مورد اندازه لکه خورشید است. هرچه لکه خورشیدی بزرگتر باشد، شار مغناطیسی آن بیشتر است. این منطقه با بقیه سطح خورشید و خطوط میدان مغناطیسی معمولی آن در تضاد است. با افزایش درگیری، فشار در لکه خورشیدی افزایش می یابد و منفجر می شود. با این حال، همه لکه های خورشیدی بزرگ منفجر نمی شوند.

مطلب پیشنهادی:  اکنون ایالات متحده صنعت تراشه چین را هدف قرار داده است

این ما را به عامل دوم می رساند، یعنی اینکه شار مغناطیسی چقدر در لکه خورشید متمرکز است. هر چه لکه‌های خورشیدی تیره‌تر روی خورشید ظاهر شود، احتمال انفجار بیشتر می‌شود. لکه‌های تیره‌تر نیز دمای بسیار پایین‌تری دارند که منجر به شعله‌های مکرر می‌شود، بنابراین همرفت گرما می‌تواند ادامه یابد.

نکته ترسناک این است که این لکه خورشیدی هر دو معیار را دارد و بنابراین احتمال برخورد یک طوفان خورشیدی قوی به زمین وجود دارد. یک طوفان شدید خورشیدی (کلاس G5) می تواند صدمات زیادی به سیاره ما وارد کند. در بدترین حالت، طوفان خورشیدی حاصل می تواند معادل رویداد کارینگتون در سال 1859 باشد، بزرگترین طوفان خورشیدی ثبت شده روی زمین. یک طوفان خورشیدی مانند این امروز می تواند بسیار وحشتناک باشد. این می تواند GPS را مختل کند، شبکه های تلفن همراه و اینترنت را مختل کند و حتی با آسیب رساندن به شبکه های برق باعث خاموشی گسترده شود. حتی دستگاه های الکترونیکی روی زمین نیز از آن مصون نیستند.

نقش رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا

رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) مجموعه کاملی از ابزارها برای رصد خورشید دارد و از سال 2010 این کار را انجام می دهد. از سه ابزار بسیار مهم برای جمع آوری داده ها در مورد فعالیت های مختلف خورشیدی استفاده می کند. اینها عبارتند از تصویرگر هلیوزیسمی و مغناطیسی (HMI) که اندازه گیری با وضوح بالا میدان مغناطیسی طولی و برداری را در کل قرص خورشیدی مرئی انجام می دهد، آزمایش تغییرپذیری فرابنفش شدید (EVE)، که تابش شدید فرابنفش خورشید را اندازه گیری می کند، و مجمع تصویربرداری جوی (AIA) که مشاهدات مستمری از کل دیسک کروموسفر و تاج خورشیدی در هفت کانال فرابنفش شدید (EUV) فراهم می‌کند.

مطلب پیشنهادی:  فضاپیمای لوسی ناسا اولین عکس از سیارک های تروجان مشتری را ثبت کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا