تکنولوژی

لکه های خورشیدی می توانند شراره های خورشیدی کلاس X را پرتاب کنند! طوفان ژئومغناطیسی روی نقشه ها

تنها 5 ماه پس از آغاز سال 2023، ما در حال حاضر شاهد بمباران فعالیت خورشیدی مخرب زمین هستیم. همین ماه گذشته، یک ابر پرتاب جرم تاج تهدیدآمیز که از یک لکه خورشیدی 20 برابر بزرگتر از زمین فوران کرد، به سیاره برخورد کرد و طوفان خورشیدی وحشتناکی را به راه انداخت. این طوفان بعداً ویرانگرترین طوفان خورشیدی در ۶ سال اخیر اعلام شد. کاملاً غافلگیرکننده و غیرمنتظره بود. فعالیت خورشیدی در چند ماه گذشته افزایش یافته است و انتظار می‌رود تا حداکثر خورشیدی، دوره‌ای که بیشترین فعالیت خورشیدی در طول چرخه 11 ساله خورشید وجود دارد، بیشتر شود.

اکنون یک لکه خورشیدی بر روی سطح خورشید کشف شده است که پتانسیل ایجاد شعله های خطرناک خورشیدی را دارد.

خطر شراره های خورشیدی

طبق گزارش spaceweather.com، پیش‌بینی‌کنندگان در اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) فاش کردند که لکه‌ای به نام AR3315 مشاهده شده است که می‌تواند انرژی خورشیدی خطرناکی را آزاد کند. این لکه خورشیدی خطرناک است زیرا در حال حاضر دارای یک میدان مغناطیسی ناپایدار “بتا-گاما-دلتا” است. اگرچه ممکن است این فعالیت خورشیدی به دلیل دوری خورشید از سیاره ما بی ضرر به نظر برسد، اما می تواند خسارات زیادی ایجاد کند. به دلیل ماهیت ناپایدار این لکه خورشیدی، نه تنها شراره های خورشیدی کلاس M، بلکه در کلاس X نیز وجود دارد!

در این گزارش همچنین آمده است که 55 درصد احتمال فوران های کلاس M و 10 درصد احتمال برخورد فوران های کلاس X به زمین وجود دارد! علاوه بر این، این لکه خورشیدی همچنین دارای پتانسیل ایجاد اختلالات ژئومغناطیسی مانند طوفان ژئومغناطیسی است، زیرا مستقیماً رو به سیاره است. از آنجایی که شراره های خورشیدی مستقیماً از محل شعله می آیند، اگر بتوانیم آن را ببینیم، می توانیم تحت تأثیر آن قرار بگیریم.

مطلب پیشنهادی:  ناسا: دانشمند هندی الاصل به ماموریت آرتمیس 1 ناسا پیوست

شراره های خورشیدی چگونه ارزیابی می شوند؟

به گفته ناسا، شراره های خورشیدی بر اساس قدرتشان در مقیاس لگاریتمی طبقه بندی می شوند، مشابه نحوه اندازه گیری زلزله. کوچکترین آنها کلاس A هستند که در سطوح نزدیک به پس زمینه و به دنبال آن B، C، M و X قرار دارند. مانند مقیاس ریشتر برای زلزله، هر حرف نشان دهنده افزایش 10 برابری در انرژی تولید شده است. بنابراین X ده برابر M و 100 برابر C است. در هر کلاس از حروف مقیاس دقیق تری از 1 تا 9 وجود دارد.

آیا شراره های خورشیدی کلاس X خطرناک هستند؟

شعله‌های خورشیدی کلاس X می‌توانند طوفان‌های تشعشعی ایجاد کنند که نه تنها به ماهواره‌ها آسیب می‌رسانند، بلکه دوزهای کمی از تشعشعات را به افرادی که در آن زمان با هواپیما پرواز می‌کنند نیز می‌دهند! علاوه بر این، این فوران های ویرانگر می توانند ارتباطات جهانی را مختل کنند و شبکه های برق را برای ایجاد خاموشی از بین ببرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا