تکنولوژی

ماهواره ها می توانند فقیرترین کشورها را از صحرای دیجیتالی خارج کنند

آژانس ارتباطات از راه دور سازمان ملل متحد روز یکشنبه اعلام کرد تنها یک سوم مردم در فقیرترین کشورهای جهان می توانند به اینترنت متصل شوند، اما ماهواره های کم پرواز می توانند میلیون ها نفر را به ویژه در گوشه های دورافتاده آفریقا امیدوار کنند.


غول‌های فناوری از جمله مایکروسافت متعهد شده‌اند که به جمعیتی که به دلیل خدمات ضعیف اینترنت با مشکل مواجه شده‌اند، کمک کنند تا به عصر اتصال آنلاین جهش کنند و ماهواره‌ها نقش کلیدی ایفا کنند زیرا شرکت‌های رقیب هزاران فرستنده نسل بعدی را به مدار سطح پایین ارسال می‌کنند.


اتحادیه بین‌المللی مخابرات گفت در حال حاضر تنها 36 درصد از 1.25 میلیارد نفر در 46 فقیرترین کشور جهان می‌توانند آنلاین شوند. در مقایسه، بیش از 90 درصد به اتحادیه اروپا دسترسی دارند.


ITU «شکاف خیره کننده اتصال بین المللی» را محکوم کرده است که می گوید در دهه گذشته افزایش یافته است.


این اختلاف شکایت کلیدی در اجلاس کشورهای کمتر توسعه یافته سازمان ملل در دوحه بود، جایی که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به رهبران آنها گفت که “شما در انقلاب دیجیتال عقب مانده اید”.


کمبود دیجیتال به ویژه در برخی از کشورهای آفریقایی، از جمله جمهوری دموکراتیک کنگو، که تنها یک چهارم از جمعیت نزدیک به 100 میلیونی می توانند به آن متصل شوند، شدید است.


در حالی که دسترسی به اینترنت در شهرهای بزرگ جمهوری دموکراتیک کنگو مانند کینشاسا آسان است، مناطق روستایی وسیع و بخش‌هایی از قلمرو که بیش از دو دهه توسط گروه‌های شورشی رقیب درگیر شده‌اند، بیابان‌های دیجیتال هستند.

مطلب پیشنهادی:  سیارکی که با سرعت زیاد به سمت زمین پرواز می کند. امروز به طرز خطرناکی بسته می شود!


کارشناسان فناوری در نشست دوحه وعده دادند که پرتاب هزاران ماهواره به مدار پایین زمین می تواند تغییرات سریعی را به همراه داشته باشد و امید آفریقایی ها را تقویت کند.


“از کشورهای دیگر بگذر”

پوشش ماهواره‌ای نقش کلیدی در تعهد مایکروسافت برای دسترسی به اینترنت برای ۱۰۰ میلیون آفریقایی تا سال ۲۰۲۵ خواهد داشت، که پیش از این نشست بیان شد.


مایکروسافت فاز اول را برای پنج میلیون آفریقایی در دسامبر اعلام کرد و هفته گذشته تعهدی برای دسترسی به 20 میلیون نفر دیگر اضافه کرد.


پنج میلیون اولیه توسط Viasat، یکی از شرکت‌هایی که صور فلکی ماهواره‌ها را برای رقابت با پهنای باند فیبر زمینی به فضا ارسال می‌کند، ارائه خواهد شد.


اسپیس ایکس و استارلینک متعلق به ایلان ماسک نیز هزاران ماهواره را در فاصله 400 تا 700 کیلومتری (250 تا 430 مایلی) بالای زمین در مدار قرار دادند.


برد اسمیت، رئیس مایکروسافت به خبرگزاری فرانسه گفت که وقتی برای اولین بار رقم 20 میلیون پیشنهادی توسط تیمش را در سال گذشته دید، پرسید “آیا این واقعی است؟” اما اکنون متقاعد شده است که این امکان وجود دارد.


وی گفت: “هزینه های فناوری به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و کاهش خواهد یافت.” این بخشی از چیزی است که ما را برای رسیدن به این اندازه جمعیت به سرعت حرکت می‌کند.»


وی افزود: «کشورهای آفریقا این فرصت را دارند که در مورد چارچوب نظارتی برای چیزی مانند ارتباطات بی سیم، از دیگر کشورها جهش کنند.

مطلب پیشنهادی:  شخصی که جت ایلان ماسک را در توییتر دنبال می کند، جک دورسی را به رقیب بلوسکی ملحق می کند.


ما می‌توانیم به افراد بیشتری نسبت به فناوری تلفن ثابت پنج، 10 یا 15 سال پیش دسترسی پیدا کنیم.»


منطقه پهنای باند

کشورهای ثروتمندتر تا حد زیادی پهنای باند موجود را برای مخابرات و تلویزیون اختصاص داده اند.


اسمیت گفت: «در آفریقا، طیف کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بنابراین در دسترس است، و دولت‌ها سریع‌تر در حال حرکت هستند تا این ارتباط را برای افراد بیشتری برقرار کنند.


مایکروسافت با متخصص ارتباطات راه دور آفریقایی Liquid Intelligent Technologies همکاری می کند تا اینترنت را برای بخش دوم 20 میلیون نفری فراهم کند.


اسمیت گفت: ارائه آموزش اینترنت و مهارت های دیجیتال به هزاران آفریقایی بخشی از تلاش برای ارائه یک جایگزین بخش خصوصی برای “کمک های خارجی” بود و گفت: “ما نسبت به آنچه معتقدیم فناوری دیجیتال می تواند برای توسعه انجام دهد خوشبین هستیم.”


اما رئیس مایکروسافت اذعان کرد که بخش خصوصی در بسیاری از اقتصادهای LDC “به طرز وحشتناکی توسعه نیافته و کم سرمایه گذاری شده است”.


Liquid Intelligent می گوید 100000 کیلومتر (62000 مایل) فیبر زمینی در آفریقا دارد، اما در حال ایجاد ردپای بزرگ ماهواره ای است.


نیک رودنیک، معاون مدیر اجرایی، گفت: «در مناطقی که دسترسی به آن دشوار است، ماهواره اغلب تنها فناوری یا قابل اطمینان ترین فناوری برای پهنای باند سریع است که همیشه کار می کند.»


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا