تکنولوژی

مریخ نورد Perseverance ناسا کشف شگفت انگیزی کرد! شواهدی از آب کشف شد!

مریخ نورد Perseverance ناسا به طور تصادفی شواهد مهمی را پیدا کرد که می تواند نشان دهد زمانی آب در سیاره سرخ وجود داشته است.

مریخ نورد Perseverance ناسا برای جستجوی نشانه های حیات به سیاره سرخ فرستاده شد، اما ممکن است چیزی حتی مهمتر را انجام داده باشد. مریخ نورد اخیراً سنگ های آذرین آتشفشانی را کشف کرده است که ممکن است کلید کشف جدول زمانی مریخ را در خود جای دهد. دانشمندان می توانند دقیقاً بفهمند که مریخ چه زمانی آب داشته و قابل سکونت بوده است و به نوبه خود متوجه می شوند که چه چیزی باعث شده است که مریخ سیاره مرده امروزی باشد.

مریخ نورد در حال گردش به دور دهانه جزرو، جایی که برای اولین بار فرود آمد. و در حین کاوش و جمع آوری نمونه، مریخ نورد با سنگی آذرین برخورد کرد. سنگ های آذرین جالب هستند زیرا در اثر سرد شدن و انجماد ماگما یا گدازه به وجود آمده اند. این به فوران های آتشفشانی در این منطقه از مریخ اشاره دارد. اما چرا این یک معامله بزرگ است؟

فعالیت های زمین شناسی مانند فوران های آتشفشانی مستلزم حرکت صفحات تکتونیکی است، اما مریخ هیچ صفحه تکتونیکی ندارد و هیچ شواهد محکمی وجود ندارد که تا کنون چنین بوده است. کن فارلی، استاد ژئوشیمی در Caltech به Space.com گفت: «به جرات می توان گفت که سنگ ها پس از رسوب گذاری توسط پدیده ای که هنوز مشخص نشده است، کج شده اند.

سنگ‌های آتشفشانی می‌توانند به ناسا کمک کنند زمانی که آب در مریخ وجود داشته است

این کشف کاملاً غافلگیرکننده بود زیرا مریخ نورد در حال جستجوی سنگ های رسوبی برای یافتن نشانه هایی از حیات باستانی موجود در آنها بود. اما سنگ های آتشفشانی امکان کاملاً متفاوتی را برای سیاره سرخ آشکار کردند.

مطلب پیشنهادی:  ستاره شناسان یک سیاره آینه ای غول پیکر با ابرهای ساخته شده از فلز را کشف کردند

ما برای یافتن سنگ های آذرین بسیار هیجان زده بودیم. فارلی گفت: بسیاری از ما انتظار داشتیم که سنگ‌های ته‌نشین شده توسط دریاچه را مطالعه کنیم و زمان زیادی طول کشید تا با این واقعیت کنار بیاییم که سنگ‌های پایین دهانه آذرین هستند.

منشا سنگ های آذرین همچنان یک راز در این سیاره باقی مانده است و اکنون تحقیقات بیشتری برای درک بهتر آنها از کجا آمده اند انجام خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا