موبایل

موریس چانگ، بنیانگذار TSMC از اقدامات ایالات متحده برای محدود کردن پیشرفت تراشه های چین حمایت می کند

بنیانگذار بازنشسته TSMC روز پنجشنبه گفت که در حالی که از تلاش های ایالات متحده برای کند کردن پیشرفت چین در صنعت نیمه هادی ها حمایت می کند، “انشعاب” زنجیره تامین جهانی و معکوس شدن جهانی شدن قیمت ها را افزایش داده و فراگیر شدن تراشه هایی را که دنیای مدرن را قدرت می بخشد، کاهش می دهد.

شکی نیست که در بخش تراشه جهانی شدن مرده است. موریس چانگ که در رویدادی که توسط مجله CommonWealth تایوان ترتیب داده شده بود، گفت: تجارت آزاد کاملاً مرده نیست، اما در خطر است.

چانگ که در سن 91 سالگی همچنان یکی از صداهای تاثیرگذار در صنعت تراشه تایوان است، گفت: “وقتی هزینه ها افزایش می یابد، توزیع تراشه یا متوقف می شود یا به طور قابل توجهی کند می شود.” “ما در یک بازی متفاوت شرکت خواهیم کرد.

در تایوان، TSMC آسیا با ارزش ترین شرکت فهرست شده و تامین کننده اصلی اپل به دلیل اهمیت اقتصادی آن به طور گسترده به عنوان “کوه مقدس محافظت از کشور” در نظر گرفته می شود.

در سال‌های اخیر، چین فشارهای دیپلماتیک و نظامی علیه تایوان را که پکن آن را قلمرو خود می‌داند، افزایش داده است و نگرانی‌هایی را در مورد سرنوشت کارخانه‌های تولید تراشه که در سواحل غربی تایوان قرار دارند و بیشتر پیشرفته‌ترین تراشه‌های جهان را تولید می‌کنند، افزایش داده است. به جزیره حمله می کند

تلاش‌های آمریکا برای تقویت تولید تراشه در ایالات متحده یا کشورهای متحد برای تایوان مشکل ایجاد می‌کند.

چانگ گفت: “فرندشور تایوان را شامل نمی شود. در واقع، وزیر بازرگانی بارها گفته است که تایوان مکان بسیار خطرناکی است، ما نمی توانیم – آمریکا نمی تواند – برای تراشه ها به تایوان تکیه کند.” البته فکر می‌کنم این معضل تایوان است.»

مطلب پیشنهادی:  12 پادکست برای گوش دادن در طول ماه تاریخ سیاه

TSMC با وجود حفظ پیشرفته ترین فناوری خود در تایوان، ردپای تولید جهانی خود را گسترش می دهد.

اواخر سال گذشته، TSMC ساخت کارخانه تراشه دوم را در آریزونا آغاز کرد که تولید آن در سال 2026 با استفاده از فناوری پیشرفته 3 نانومتری آغاز خواهد شد. کل سرمایه گذاری این شرکت در پروژه ایالات متحده 40 میلیارد دلار (تقریباً 330860 کرور) است.

در همین حال، دولت چین میلیاردها دلار برای تقویت بخش تراشه‌های خود سرمایه‌گذاری می‌کند، اما چانگ گفت که فناوری ساخت تراشه چین «حداقل پنج یا شش سال» از تایوان عقب‌تر است.

© تامسون رویترز 2023


پس از مواجهه با بادهای مخالف در هند در سال گذشته، شیائومی کاملاً آماده رقابت در سال 2023 است. برنامه های این شرکت برای سبد محصولات گسترده و تعهد “ساخت در هند” در این کشور چیست؟ ما درباره این موضوع و موارد دیگر در Orbital، پادکست دیجیتال تو بحث می‌کنیم. Orbital در Spotify، Gaana، JioSaavn، Google Podcasts، Apple Podcasts، Amazon Music و هر کجا که پادکست‌های خود را دریافت کنید در دسترس است.
پیوندهای وابسته ممکن است به طور خودکار ایجاد شوند – برای جزئیات بیشتر به بیانیه اخلاقی ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا