تکنولوژی

ناسا به دنبال چاشنی منوی فضانوردان با تولید غذا در اعماق فضا است

در فیلم علمی-تخیلی The Martian محصول 2015، مت دیمون در نقش فضانوردی بازی می کند که با رژیم غذایی سیب زمینی رشد کرده در مدفوع انسان به هنگام رها شدن در سیاره سرخ زنده می ماند.

اکنون یک شرکت نیویورکی که سوخت جت کربن منفی تولید می کند، منوی غذاهای بین سیاره ای را در جهت بسیار متفاوتی پیش می برد. نوآوری او او را در فینال رقابتی تحت حمایت ناسا قرار داد تا توسعه فناوری های نسل بعدی را برای رفع نیازهای تغذیه ای فضانوردان تشویق کند.

شرکت هوافضای بروکلین پیشگام راهی برای بازیافت دی اکسید کربن بازدم شده توسط فضانوردان در پرواز است تا مواد مغذی مبتنی بر مخمر را برای شیک های پروتئینی که برای سوخت رسانی به خدمه در ماموریت های طولانی مدت در اعماق فضا طراحی شده اند، بسازد.

استفورد شیهان، یکی از بنیانگذاران و مدیر فناوری شرکت، با اشاره به نوشیدنی پودری که در سال 1962 توسط جان گلن رایج شد، گفت: «این قطعاً مغذی تر از تانگ است.

شیهان، که دارای دکترای شیمی فیزیک از دانشگاه ییل است، گفت که در ابتدا فناوری تبدیل کربن خود را به عنوان وسیله ای برای تولید الکل های با خلوص بالا برای سوخت جت، عطر و ودکا توسعه داد.

چالش غذای فضایی عمیق ناسا باعث شد که شیهان اختراع خود را به عنوان راهی برای تولید پروتئین های خوراکی، کربوهیدرات ها و چربی ها از همان سیستم اصلاح کند.

آنها طعم … SEITAN

شیهان گفت که نوشیدنی پروتئین تک سلولی به دست آمده در رقابت ناسا، قوام یک شیک پروتئین آب پنیر را دارد. شیهان طعم آن را با سیتان مقایسه کرد، غذایی شبیه توفو که از گلوتن گندم تهیه می‌شود و منشا آن غذاهای آسیای شرقی است و گیاه‌خواران آن را جایگزین گوشت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  متن آکادمیک تولید شده توسط ChatGPT formulaic از ابزارهای کشف هوش مصنوعی گرفته شده است: Survey

شیهان در مصاحبه ای گفت: «و شما آن طعم شیرین، تقریباً طعم مالت را دریافت می کنید.

علاوه بر نوشیدنی های پروتئینی، از همین فرآیند می توان برای ایجاد جایگزین های کربوهیدرات بالاتر برای نان، پاستا و تورتیلا استفاده کرد. به نام تنوع آشپزی، شیهان گفت که می بیند اسموتی او در طول ماموریت ها با سایر محصولات تولید شده پایدار تکمیل می شود.

فناوری ثبت اختراع AIRMADE این شرکت یکی از هشت برنده اعلام شده توسط ناسا در این ماه در مرحله دوم رقابت غذایی خود به همراه 750000 دلار جایزه بود. دور پایانی مسابقات در راه است.

سایر برندگان عبارتند از: یک سیستم تولید کننده زیستی از یک آزمایشگاه فلوریدا برای رشد سبزیجات تازه، قارچ و حتی لارو حشرات برای استفاده به عنوان ریز مغذی. فرآیند فتوسنتز مصنوعی در کالیفرنیا برای ایجاد ترکیبات گیاهی و قارچی توسعه یافته است. و فناوری تخمیر گاز از فنلاند برای تولید پروتئین های تک سلولی.

تا 1.5 میلیون دلار جایزه بین برندگان نهایی مسابقه توزیع خواهد شد.

در حالی که تعداد کمی، در صورت وجود، به احتمال زیاد در راهنمای میشلن برای غذاخوری‌های خوب جایگاهی را به دست می‌آورند، اما نشان‌دهنده جهشی بزرگ از تانگ و خوراکی‌هایی است که فضانوردان در اولین روزهای سفر فضایی می‌خوردند.

طرح‌های جدید رشد غذا نیز اشتها آورتر هستند و وعده می‌دهند که بسیار مغذی‌تر از سیب‌زمینی‌های تخیلی مت دیمون در The Martian باشند.

رالف فریتچه، مدیر تولید محصولات فضایی در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا، گفت: «این ایده را برای یک فیلم هالیوودی به حد افراطی رسانده بود. رشد و شکوفا شوید.”

مطلب پیشنهادی:  سیارک امروز: یک سیارک عظیم 285 فوتی از کنار زمین گذشت!

تغذیه مناسب فضانوردان برای مدت طولانی در محدوده های گرانش صفر فضاپیماهای مدار پایین زمین چالشی برای ناسا است. در دو دهه گذشته، خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی با رژیم غذایی عمدتاً بسته‌بندی شده همراه با برخی محصولات تازه که در مأموریت‌های سوخت‌گیری منظم تحویل داده می‌شوند، زندگی می‌کنند.

به گفته ناسا، خدمه ایستگاه فضایی بین المللی همچنین با پرورش تعدادی سبزیجات در مدار، از جمله کاهو، کلم، کلم و فلفل چیلی آزمایش کرده اند.

اما ضرورت تولید غذای خودکفا، کم ضایعات و با حداقل منابع، با توجه به تمرکز ناسا برای بازگشت فضانوردان به ماه و در نهایت اکتشاف انسان در مریخ و فراتر از آن، بارزتر شده است.

فریتچه گفت، پیشرفت‌ها در تولید مواد غذایی مبتنی بر فضا همچنین کاربرد مستقیمی برای تغذیه جمعیت در حال رشد زمین در دوره‌ای دارد که تغییرات آب و هوایی باعث می‌شود غذا به طور فزاینده‌ای کمیاب و تولید آن دشوار باشد.

فریتچه گفت: “کشاورزی محیط کنترل شده، اولین ماژول هایی که ما در ماه مستقر می کنیم، تا حدی شباهت هایی به مزارع عمودی که در اینجا روی زمین خواهیم داشت، خواهد داشت.”

سیستم شیهان با گرفتن دی اکسید کربن از هوای تنفس شده توسط فضانوردان و مخلوط کردن آن با هیدروژن استخراج شده از آب از طریق الکترولیز شروع می شود. سپس مخلوط حاصل از الکل و آب به مقدار کمی مخمر وارد می شود تا منبع تجدید پذیری از پروتئین های تک سلولی و سایر مواد مغذی ایجاد شود.

شیهان گفت اساساً دی اکسید کربن و هیدروژن ماده اولیه الکلی مخمر را تشکیل می دهند، “و مخمر غذای انسان است.”

مطلب پیشنهادی:  Aadhaar, PAN جزئیات واکسن‌های کووید در تلگرام از طریق CoWIN به بیرون درز کرد: گزارش

شیهان گفت: “ما محصولات را دوباره اختراع نمی کنیم، بلکه فقط آنها را به روشی پایدارتر می سازیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا