تکنولوژی

هشدار شراره خورشیدی! یک طوفان ژئومغناطیسی آخر این هفته به زمین خواهد رسید

خورشید در حال حاضر با رسیدن به اوج چرخه خورشیدی خود در بی ثبات ترین حالت خود قرار دارد. این ستاره در سال 2019 وارد چرخه 25 خورشیدی خود شد و انتظار می‌رود در جولای 2025 به اوج خود برسد. اکنون فوران لکه خورشیدی یک شعله خورشیدی قدرتمند X2.2 را ایجاد کرده است. رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) پالس شدید فرابنفش را ثبت کرد. شعله ی خورشیدی انفجار ناگهانی و کوتاهی از انرژی شدید از سطح خورشید است که انفجاری از تابش را در سراسر طیف الکترومغناطیسی، از جمله اشعه ایکس و نور فرابنفش آزاد می کند. این انفجار انرژی ناشی از آزاد شدن انرژی مغناطیسی ذخیره شده در جو خورشید است.


این انفجار خورشیدی اخیر یکی از قوی‌ترین شعله‌هایی است که در خاطرات اخیر دیده شده است و نشان‌دهنده شدت فزاینده خورشید با نزدیک شدن به اوج خود است. با این حال، خطر هنوز برطرف نشده است! چنین شراره هایی مقدار قابل توجهی از پرتاب جرم تاجی (CME) را به فضا منتشر می کنند که به طور بالقوه می تواند باعث ایجاد طوفان خورشیدی در هنگام رسیدن به زمین شود. این به طور بالقوه می تواند به ماهواره ها آسیب برساند، شبکه های تلفن همراه و اینترنت را مختل کند، باعث آسیب به شبکه برق، اختلال در ارتباطات رادیویی و غیره شود.


تاثیر طوفان خورشیدی بر روی زمین

گزارش Spaceweather.com اشاره کرد که در پاسخ به این طوفان قدرتمند خورشیدی، طوفان‌های ژئومغناطیسی کوچک G1 تا G2 متوسط ​​در آخر این هفته در پاسخ به دو CME ورودی ممکن است. نه تنها این، دکتر تامیتا اسکوف، کارشناس هواشناسی فضایی، در توییتر خود نوشت: «طوفان خورشیدی قبلی ممکن است شکست خورده باشد، اما خورشید ما به ما فرصت دیگری برای شفق های قطبی می دهد. پیش‌بینی‌کنندگان NOAA و ناسا ورود طوفان را از ظهر 19 فوریه تا ظهر 20 فوریه به وقت گرینویچ پیش‌بینی می‌کنند. بیایید امیدوار باشیم که هدف خورشید بهتر از دفعه قبل باشد!»

مطلب پیشنهادی:  یک طوفان ژئومغناطیسی به تازگی به زمین برخورد کرده است و تأثیری کورکننده داشته است


طبق گفته OECD، «طوفان‌های ژئومغناطیسی – نوعی آب و هوای فضایی – بسیار کمتر رایج هستند، اما پتانسیل ایجاد خسارت در سراسر جهان را در یک رویداد دارند. در گذشته، طوفان های ژئومغناطیسی دارایی های مبتنی بر فضا و همچنین دارایی های زمینی مانند شبکه های برق را مختل کرده اند. ترانسفورماتورها و خطوط انتقال ولتاژ فوق العاده بالا (EHV) – ساخته شده برای افزایش قابلیت اطمینان سیستم های قدرت در صورت وقوع زمین خطرات مبتنی بر جریان های القای ژئومغناطیسی (GIC) که در اثر اختلال در میدان ژئومغناطیسی زمین ایجاد می شود، آسیب پذیر هستند.”


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا