تکنولوژی

هشدار طوفان خورشیدی در بریتانیا پس از فوران آتش‌های خورشیدی در خورشید صادر شد

کارشناسان علوم فضایی پیش‌بینی کرده‌اند طوفان‌های خورشیدی بیشتری در چند روز آینده به سمت زمین حرکت می‌کنند.

خورشید در چند هفته گذشته در وضعیت بسیار فعالی قرار داشته و در این مدت به طور مداوم شعله های خورشیدی را به سمت زمین پرتاب کرده است. زمین توسط طوفان های خورشیدی متعدد، یکی پس از دیگری مورد اصابت قرار گرفته است، بدون اینکه تاکنون هیچ آسیبی به جز ایجاد شفق های قطبی زیبا ایجاد نکرده باشد. در ابتدا انتظار می‌رفت این انفجارها تنها چند روز طول بکشد، اما اکنون کارشناسان هشدار می‌دهند که بیش از ده‌ها شعله‌های خورشیدی در سطح خورشید فوران کرده‌اند که منجر به یک طوفان خورشیدی بالقوه خطرناک شده است. این زمانی اتفاق می‌افتد که خورشید انفجارهای قدرتمندی از انرژی را به شکل شعله‌های خورشیدی و پرتاب‌های جرم تاجی به بیرون پرتاب می‌کند.

خورشید در حال حاضر در اوج چرخه 11 ساله خود قرار دارد که به حداکثر خورشیدی معروف است و بنابراین لکه های خورشیدی بیشتری در سطح آن ظاهر می شود. این لکه های خورشیدی تیره تر از محیط اطراف خود در سطح خورشید به نظر می رسند. آنها به دلیل اختلالات مغناطیسی در فتوسفر، پایین ترین لایه جو خورشید، فوران می کنند.

کارشناسان هشدار داده اند که لکه فعال خورشیدی AR3078 در 24 ساعت گذشته چهار شراره خورشیدی کلاس M و بیش از 12 شعله C را پرتاب کرده است. دکتر تامیتا اسکوف، فیزیکدان هواشناسی فضایی هشدار داده است که شراره های خورشیدی در اینجا متوقف نمی شوند و ممکن است تا 21 آگوست طوفان های خورشیدی بیشتری داشته باشیم. او در توییتی نوشت: «این منطقه متوقف نمی‌شود! چنین فوران باشکوهی ما به خوبی می‌توانیم تا 21 آگوست طوفان‌های خورشیدی بیشتری داشته باشیم. الگوها به سرعت تغییر می کنند!»

مطلب پیشنهادی:  پشت چالش قانونگذاران اتحادیه اروپا برای تسلط بر ChatGPT و هوش مصنوعی مولد

طوفان‌های ژئومغناطیسی که این طوفان‌ها پس از برخورد با مگنتوسفر روی زمین ایجاد می‌کنند، در مقیاس «G» از 1 تا 5 اندازه‌گیری می‌شوند که G1 جزئی و G5 شدید است. این بدان معنی است که برخی از نقاط جهان ممکن است با تداخل فرکانس رادیویی یا قطع برق یا اختلال در ارتباط مواجه شوند. دیروز، 18 آگوست، یک طوفان ژئومغناطیسی پس از برخورد با میدان مغناطیسی زمین، یک شفق قطبی رنگارنگ، که به عنوان شفق شمالی نیز شناخته می شود، در بخش هایی از ایالات متحده ایجاد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا