تکنولوژی

هشدار ناسا! سیارکی به اندازه یک ماشین که آماده است زمین را به صدا درآورد. امروز از ماه نزدیکتر خواهد شد

ناسا یک سیارک کوچک به نام سیارک 2023 HB را شناسایی کرده است که امروز در مسیر برخورد غیرمعمول نزدیک با زمین قرار دارد. با کمال تعجب، ناسا اخیراً این سیارک را کشف کرده است و این کشف در 16 آوریل 2023 اتفاق افتاد، درست یک روز قبل از پرواز مورد انتظارش در نزدیکی زمین. بر اساس داده‌های ردیابی سیارک‌های ناسا، سیارک 2023 HB تقریباً 9.4 فوت اندازه دارد و عضوی از گروه سیارک‌های آپولو است که از اولین سیارک در نوع خود، آپولو 1862 نامگذاری شده‌اند.

CNEOS ناسا این سیارک را با سرعت آتشین 44087 کیلومتر در ساعت در حال حرکت یافت. بر اساس داده های the-sky.org، این سیارک در 1501 روز یک دور به دور خورشید می چرخد. در این گزارش آمده است: «در این لحظه، سیارک با حداکثر فاصله 629 میلیون کیلومتری از خورشید دور شده و با حداقل فاصله 139 میلیون کیلومتری به آن نزدیک می شود. اما نگران‌کننده‌تر این است که این سیارک کوچک در فاصله 121000 مایلی که تقریباً نیمی از فاصله ماه و زمین است، به طرز ناراحت کننده‌ای به زمین نزدیک می‌شود. لازم به ذکر است که میانگین فاصله بین زمین و ماه 239000 مایل است.

سیارک خطر 2023 HB

مرکز تحقیقات NEO آزمایشگاه رانش جت ناسا فهرست ارزیابی خطر ضربه از تمام اجرام نزدیک به زمین را که نزدیک‌های نسبتاً نزدیک به زمین خواهند داشت، نگهداری می‌کند. JPL ناسا تمام سنگ های فضایی را که در فاصله 4.6 میلیون مایلی زمین قرار دارند و اندازه آنها بیش از 150 متر است را به عنوان اجسام بالقوه خطرناک نامگذاری کرده است. اگرچه سیارک 2023 HB در دسته سیارک های بالقوه خطرناک قرار نمی گیرد، اما فاصله نزدیک آن با زمین همان چیزی است که این سیارک کوچک 9.4 فوتی را تهدیدی برای زمین می کند. یک انحراف جزئی از مدار آن می تواند منجر به برخورد مستقیم با زمین شود که می تواند فاجعه بار باشد.

مطلب پیشنهادی:  آخرین فاش شدن آیفون 15 مشخصات معکوس تکان دهنده اپل را فاش می کند

فناوری ناسا در پشت ردیابی سیارک ها

ستاره شناسان از تلسکوپ های نوری و رادیویی برای مطالعه اندازه، شکل، چرخش و ترکیب فیزیکی این سیارک ها استفاده می کنند. آن اجرام نزدیک به زمین که به اندازه کافی به زمین نزدیک می شوند با استفاده از رادار سیاره ای با جزئیات بسیار مورد مطالعه قرار می گیرند. چنین توصیف دقیقی از طریق استفاده از تلسکوپ های رادیویی واقع در شبکه فضایی عمیق ناسا و رصدخانه آرسیبو بنیاد ملی علوم در پورتوریکو امکان پذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا