تکنولوژی

هوش مصنوعی در آستانه تغییر دوران کودکی است. آیا ما آماده ایم؟

با معرفی GPT-4 و کلود AI گام بزرگ دیگری برداشت. GPT-4 در سطح انسانی یا بهتر در کارهای بسیار دشوار است، یک پیشرفت بزرگ نسبت به GPT-3.5 که چند ماه پیش منتشر شد. با این حال، در میان بحث بر سر این پیشرفت‌ها، بحث بسیار کمی در مورد یکی از عمیق‌ترین تأثیرات مدل‌های زبان بزرگ هوش مصنوعی وجود دارد: این که چگونه دوران کودکی را تغییر خواهند داد.


در آینده، هر کودک طبقه متوسط ​​با یک دستیار هوش مصنوعی شخصی بزرگ خواهد شد – تا زمانی که والدین آنها موافق باشند.


در مورد بچه ها، اکثر آنها اگر خیلی مایل نباشند، مایل خواهند بود. وقتی 4 ساله بودم، یک دوست خیالی داشتم که زیر یخچال زندگی می کرد به نام (از قضا) بینگ بینگ. با او صحبت می کردم و نظرش را به پدر و مادر و خواهرم گزارش می کردم.


در آینده نزدیک، چنین دوستانی کاملا واقعی خواهند بود، البته خودکار، و آن‌طور که ما می‌خواهیم مستقیماً با فرزندانمان صحبت خواهند کرد. داشتن یک سرویس هوش مصنوعی برای فرزندتان مانند داشتن حیوان خانگی عادی خواهد بود، با این تفاوت که سرویس هوش مصنوعی هرگز گاز نمی گیرد. این تبلت در نوعی تبلت حمل خواهد شد، اما با طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی.


پیشرفت‌های اخیر نشان می‌دهد که مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند آسان‌تر و ارزان‌تر از آنچه انتظار می‌رود، کالایی و سفارشی شوند. بنابراین والدین می توانند انتخاب کنند که چه نوع همراهی می خواهند فرزندانشان داشته باشند – برخلاف اینترنت رایگان برای همه. سرویس‌های موجود احتمالاً شامل آموزش و یادگیری، متن یا آواز دادن به آنچه حیوان خانگی ممکن است فکر می‌کند، آواتارهای کارتونی رقص و غیره باشد. شرکت ها برای ارائه محصولاتی که والدین فکر می کنند برای فرزندانشان خوب است، رقابت خواهند کرد. برخی از هوش مصنوعی حتی ممکن است داستان های قبل از خواب را بخوانند (من در واقع قبلاً در مورد برخی از آنها شنیده ام).

مطلب پیشنهادی:  داده های ماهواره گایا اسرار پنهان سیارک های خطرناک را فاش می کند


بسیاری از والدین ممکن است تمایلی به وابستگی فرزندانشان به هوش مصنوعی نداشته باشند. اما من پیش بینی می کنم که اکثر خانواده ها از آن استقبال خواهند کرد. اول، والدین می توانند هر زمان که بخواهند پیوند را خاموش کنند. کلیک کردن بر روی یک دکمه ساده تر از فضولی کردن آی پد از دست کودک است.


مهمتر از همه، اجازه دادن به فرزندتان برای داشتن یک همراه هوش مصنوعی مزایای زیادی به همراه خواهد داشت. فرزند شما خواندن و نوشتن را بسیار سریعتر و بهتر یاد خواهد گرفت و در مدرسه بهتر عمل خواهد کرد. یا شاید می خواهید فرزندتان به زبان اسپانیایی یا چینی تسلط داشته باشد، اما نمی توانید یک معلم گران قیمت را که فقط دو بار در هفته می آید، بخرید. آیا می خواهید فرزندتان نت خوانی را یاد بگیرد؟ خدمات هوش مصنوعی به همان اندازه محدود یا گسترده خواهند بود که شما می خواهید.


سوال این است که مدارس با چه سرعتی این روش های آموزشی جدید را اتخاذ خواهند کرد. با این حال، در برخی موارد، آنها بخشی از برنامه درسی خواهند شد. فشارهای رقابتی باعث می شود والدین تمایلی به خودداری از هوش مصنوعی از فرزندان خود نداشته باشند. حتی اگر هوش مصنوعی در کلاس وجود نداشته باشد، برخی از بچه‌ها از آن برای کمک به نوشتن تکالیف خود استفاده می‌کنند و مزیت بزرگی به دست می‌آورند و احتمالاً این تمرین گسترش می‌یابد.


البته، کودکان از این هوش مصنوعی برای اهدافی بسیار فراتر از آنچه والدینشان در نظر داشتند استفاده خواهند کرد. آنها تبدیل به اسباب بازی، همراه، سرگرم کننده و خیلی چیزهای دیگر خواهند شد. وقتی بچه بودم، بدون اینترنت و تلویزیون متوسط، دنیاهای تخیلی را در خاک یا با اشیاء خانگی ساده می ساختم و والدینم اغلب هیچ ایده ای نداشتند. خدمات هوش مصنوعی بخشی از این مدل بازی خودجوش خواهند شد، حتی اگر والدین سعی کنند آنها را صرفاً آموزشی کنند.

مطلب پیشنهادی:  تصویر روز نجوم ناسا 1 فوریه 2023: هفت دنیای زمین مانند TRAPPIST-1


در مورد نوجوانان چطور؟ خوب، بسیاری از والدین می توانند به فرزندان خود اجازه دهند با درمانگران هوش مصنوعی صحبت کنند. ممکن است بهتر از هیچ باشد، و شاید بهتر از بسیاری از درمانگران انسانی باشد.


تصور مشکلات به اندازه کافی آسان است. والدین محافظه‌کار اجتماعی نمی‌توانند فرزندان خود را از دیدار دوستانی که هوش مصنوعی آنها آموزش جنسی را آموزش می‌دهد، بازدارند. بسیاری از کودکان ممکن است بتوانند با صحبت کردن در مورد جنسیت و خشونت از هوش مصنوعی خود فرار کنند، حتی در زمینه آموزشی (تاریخ رومی را امتحان کنید). و در حالی که افزایش هوش مصنوعی لزوماً نابرابری را افزایش نمی دهد، سخت است استدلال کنیم که مزایای بیشتری برای بچه های ثروتمند و طبقه متوسط ​​فراهم نمی کند.


اما بزرگترین نقطه ضعف ممکن است این باشد که خدمات هوش مصنوعی خیلی خوب کار می کنند و بچه ها بیش از حد به آنها وابسته می شوند و از دوستان و خانواده غافل می شوند. آنها ممکن است به قدری پرستار بچه خوبی باشند که والدین همیشه در صورت لزوم از دوشاخه نکشند. به طور خلاصه، آنها ممکن است نسخه قرن بیست و یکم تلویزیون باشند.


بزرگ شدن با چنین همراهانی چگونه خواهد بود؟ هیچ کس واقعا نمی داند. اما یک نسل کامل در حال کشف کردن است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا