کامپیوتر

کوالکام ادعا می کند که لپ تاپ ها تراشه های اینتل را در وظایف هوش مصنوعی نابود می کنند

یک نسخه نمایشی با وضوح فوق العاده از کوالکام که بر روی مایکروسافت سرفیس پرو 9 قرار گرفته است.
یک نسخه نمایشی با وضوح فوق العاده از کوالکام که بر روی مایکروسافت سرفیس پرو 9 قرار گرفته است.

کوالکام به تازگی اعلام کرده است که کدهای هوش مصنوعی بهینه شده برای استفاده کامل از Snapdragon 8cx Gen 3 برخی از فرآیندها را سریعتر از تراشه های کم مصرف اینتل اجرا می کند. این کار لنوو ThinkPad X13s و مایکروسافت سرفیس پرو 9 طولانی مدت را برای علاقه مندان به هوش مصنوعی که می خواهند Stable Diffusion را برای تولید تصویر و سایر برنامه های هوش مصنوعی به صورت محلی اجرا کنند، جذاب تر می کند.

در طول بیلد 2023 مایکروسافت، کوالکام با مایکروسافت همکاری کرد تا پردازش هوش مصنوعی پلتفرم محاسباتی اسنپدراگون را بیش از هر زمان دیگری پیش ببرد، و از مجموعه کامل CPU، GPU و NPU (پردازنده عصبی) با هم در لپ‌تاپ‌های مبتنی بر ARM ویندوز 11 برای سرعت بخشیدن به آن استفاده کرد. برنامه های کاربردی با هوش مصنوعی ایده جایگزینی رایانش ابری و پردازنده‌های کلاس سرور نیست، بلکه ساخت یک رویکرد ترکیبی سریع‌تر و کارآمدتر است.

در تست استنباط هوش مصنوعی UL Procyon، اسنپدراگون 8cx نسل 3 کوالکام نتایجی را منتشر کرد که نشان می‌دهد سرعتی بیش از دو و نیم برابر بیشتر از نسل دوازدهم Core i5-1235U اینتل در هنگام استفاده از GPU یکپارچه و پنج برابر سریع‌تر از CPU در i5 است. این یک مقایسه عالی است زیرا این پردازنده ها در یک کلاس در نظر گرفته می شوند، اما i5-1235U اینتل در پردازش کلی سریعتر است.

Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 تا پنج برابر سریعتر از Intel i5-1235U برای هوش مصنوعی است.
کوالکام

کوالکام همچنین ارزش پردازنده Hexagon خود را برای هوش مصنوعی نشان داد. بهبود تصویر تنها با استفاده از CPU بیش از چهار ثانیه طول کشید، در حالی که Hexagon این کار را در کمتر از نیم ثانیه از بین برد. وضوح فوق العاده یک کار رایج برای افزایش وضوح تصویر هوش مصنوعی است. ثابت شده است که مقیاس گذاری یک تصویر با Hexagon بیش از 12 برابر سریعتر از استفاده از CPU به تنهایی است.

مطلب پیشنهادی:  اینتل برند جدید پردازنده مرکزی، طرح نامگذاری پردازنده نسل چهاردهم "Meteor Lake" را تایید کرد.

اینتل ارزش پردازنده‌های هوش مصنوعی را به رسمیت می‌شناسد و یک پردازنده هوش مصنوعی جداگانه برای برخی از تراشه‌های نسل سیزدهم ارائه می‌کند و برنامه‌هایی برای ادغام هوش مصنوعی در Meteor Lake، نسل بعدی دارد.

در همین حال، Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 ادعا می کند که از تراشه کم مصرف نسل دوازدهم اینتل با گرافیک یکپارچه پیشی گرفته است.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا