تکنولوژی

یک دنباله دار غول پیکر بیگانه به عرض 6 کیلومتر به سمت خورشید حرکت کرد. بدانید بعد چه اتفاقی می افتد

یک دنباله دار غول پیکر که اعتقاد بر این است که طبیعت بین ستاره ای دارد و به شدت به خورشید نزدیک خواهد شد. بدانید که آیا این سنگ فضایی بیگانه می تواند زنده بماند یا خیر.

دنباله دارها در حال حاضر بر دنیای نجوم تسلط دارند. در حالی که دنباله دار سبز کمیاب امروز، اول فوریه، نزدیک ترین فاصله خود را به زمین دارد، یک دنباله دار غول پیکر دیگر به سمت خورشید می رود. این دنباله دار که به عنوان دنباله دار 96P/Machholz شناخته می شود، باید سه برابر نزدیک تر از عطارد، نزدیک ترین سیاره اش، به خورشید نزدیک شود. به نظر می رسد که این دنباله دار خارج از منظومه شمسی ما سرچشمه گرفته باشد. ستاره شناسان بر این باورند که این دنباله دار 6 کیلومتری به طور تصادفی وارد منظومه شمسی ما شده و در واقع به فضای بین ستاره ای تعلق دارد. پس چه اتفاقی ممکن است بیفتد وقتی یک دنباله دار فرازمینی به سمت خورشید می رود؟ من میفهمم.

این دنباله دار به دلیل درخشش درخشانش که بیشتر از آن چیزی است که اکثر دنباله دارها می توانند تولید کنند، مورد توجه ستاره شناسان قرار گرفت. این توسعه توسط SpaceWeather.com گزارش شده است، که در وب سایت خود خاطرنشان کرد: “دنباله دار 96P/Machholz در حضیض است، نزدیکترین نزدیکی آن به خورشید… دنباله دار 96P تنها 0.12 واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. در مقایسه، عطارد بیش از 3 برابر دورتر است. و این نزدیکی به خورشید سطح بیرونی آن را گرم کرده و باعث شده نور درخشانی از آن ساطع شود.

مطلب پیشنهادی:  پهپاد MQ-9 Reaper که با هواپیمای روسی برخورد کرد چیست؟

یک دنباله دار غول پیکر به سمت خورشید می رود

به طور معمول، دنباله‌داری که به سمت خورشید می‌رود، قبل از نزدیک شدن به این نزدیکی تبخیر می‌شود، اما اعتقاد بر این است که به دلیل اندازه بزرگش، این دنباله‌دار تا به حال قادر به مقاومت در برابر گرما بوده است. در سال 2008، دم دنباله دار برای اولین بار توسط ستاره شناسان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. دم دنباله دار عمدتاً از گازها و مواد دیگر تشکیل شده است. و پس از بررسی، مشخص شد که این دنباله‌دار حاوی سطوح بسیار پایینی از سیانوژن و کربن است، و آنها را به این باور رساند که این دنباله‌دار بیگانه است که به طور تصادفی در منظومه شمسی فرود آمده است.

و این دلیل اصلی این است که ستاره شناسان به دقت دنباله دار را تماشا می کنند. رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر آژانس فضایی اروپا (ESA) در حال حاضر دنباله‌دار را در حین رسیدن به حضیض (نزدیک‌ترین نقطه در مدارش به خورشید) زیر نظر دارد. اعتقاد بر این است که با سوختن بیشتر ماده دنباله دار، دانشمندان می توانند اطلاعات بیشتری در مورد این جرم آسمانی بین ستاره ای بیاموزند.

96P یک دنباله دار بسیار غیر معمول است، هم از نظر ترکیب و هم رفتار، بنابراین ما هرگز نمی دانیم دقیقا چه چیزی را می بینیم. کارل باتامز، اخترفیزیکدان در آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی در واشنگتن، به spaceweather.com گفت: «امیدواریم بتوانیم از این علم زیبایی به دست آوریم و در اسرع وقت با همه به اشتراک بگذاریم.

در این مرحله، نمی‌توان گفت که آیا این دنباله‌دار از رویارویی با خورشید جان سالم به در می‌برد یا نه، اما اگر این اتفاق بیفتد، می‌تواند هسته خود را آشکار کند و حتی بیشتر درباره ترکیب آن به ما بگوید.

مطلب پیشنهادی:  ویدئوهای هوش مصنوعی گوگل به آینده ای که توسط ماشین تولید می شود اشاره می کند


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا