کامپیوتر

یک مرکز داده کوچک شنا راحت را فراهم می کند


یک مرکز داده به اندازه یک ماشین لباسشویی برای گرم کردن یک استخر عمومی در انگلستان استفاده می شود.

سرورهای مرکز داده در حین کار تولید گرما می کنند و علاقه به یافتن راه هایی برای استفاده از آن برای کاهش هزینه های انرژی و جبران انتشار کربن در حال افزایش است.

بر اساس گزارش بی بی سی، در این آخرین نمونه، فناوری محاسباتی در یک جعبه سفید قرار گرفته و توسط روغن احاطه شده است که گرما را قبل از پمپ شدن به مبدل حرارتی به دام می اندازد.

این راه‌اندازی به اندازه‌ای کارآمد است که یک استخر شهری در Exmouth، در حدود 150 مایلی غرب لندن، تا حدود 60 درصد مواقع تا دمای 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتی‌گراد) گرم کند و هزاران دلار برای اپراتور صرفه‌جویی کند. و با افزایش سرسام آور هزینه های انرژی در سراسر بریتانیا و شوراها به دنبال راه هایی برای صرفه جویی در هزینه هستند، ابتکاری مانند این می تواند تفاوت بین باز ماندن و بسته شدن استخر باشد.

استارتاپ فناوری مستقر در بریتانیا Deep Green پشت این ایده است. دیپ گرین در ازای میزبانی مجموعه خود، دیگ های دیجیتال رایگان را در استخرها نصب می کند و هزینه انرژی مصرفی آنها را پرداخت می کند. در همین حال، شرکت‌های فناوری به Deep Green پول می‌دهند تا از قدرت محاسباتی آن برای پروژه‌های مختلف هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کند.

موفقیت این ابتکار باعث شده استخرهای شنای دیگر در انگلستان برای این سرویس ثبت نام کنند.

کنترل حرارت

مراکز داده برای ذخیره و پردازش حجم عظیمی از داده ها استفاده می شوند و هر سرور در این مراکز در حین انجام این کار گرما تولید می کند. اما به جای استفاده از برق برای خنک نگه داشتن سرورها، تعدادی از شرکت ها، از جمله دیپ گرین، این گرما را جذب کرده و از آن برای استفاده های دیگر استفاده می کنند، با هدف کاهش هزینه ها و انتشار کربن.

مطلب پیشنهادی:  حالت پاک در TikTok: چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

اما این فقط استارت آپ ها نیستند که در حال بررسی چنین طرح هایی هستند. به عنوان مثال، فیسبوک، اکنون متا، گرمای حداقل یکی از مراکز داده خود را بازیافت می کند و از آن برای گرم کردن هزاران خانه در یک جامعه در اودنسه، دانمارک استفاده می کند.

سیستم متا آب را در اطراف مرکز داده از طریق لوله های فولادی عایق بندی شده که از طریق سیم پیچ های مسی داخل ماژول های خنک کننده عبور می کنند، به گردش در می آورد. آب گرمای با دمای پایین را قبل از انتقال به تاسیساتی که پمپ های حرارتی آن را بیشتر گرم می کنند جذب می کند. وقتی هوا به اندازه کافی گرم شد، به سمت خانه ها می رود.

در همین حال، شرکت هایی مانند Nvidia به دنبال راه های دیگری برای مقابله با گرمای تولید شده توسط مراکز داده هستند. این غول تراشه اخیراً یک سیستم خنک کننده مایع را اجرا کرده است که مصرف برق را تا 30 درصد و فضای کابینت را تا 66 درصد در مقایسه با روش های خنک کننده هوای سنتی کاهش می دهد.

توصیه های سردبیران


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا