تکنولوژی

یک مطالعه نشان می دهد که مشاغلی که توسط هوش مصنوعی تهدید می شود بیشتر در اختیار زنان است

به گفته شرکت تجزیه و تحلیل منابع انسانی Revelio Labs، در حالی که هوش مصنوعی نیروی کار، از فیلمنامه نویسان گرفته تا مشاوران مالی را مختل می کند، این فناوری به طور نامتناسبی جایگزین مشاغلی خواهد شد که معمولاً در اختیار زنان است.

هاکی اوزدنورن، اقتصاددان در آزمایشگاه های Revelio می گوید: «توزیع جنسیتی در بین مشاغل نشان دهنده تعصباتی است که عمیقاً در جامعه ما ریشه دارد و زنان اغلب به نقش هایی مانند دستیاران اداری و منشی محدود می شوند. بنابراین، تأثیر هوش مصنوعی در امتداد خطوط جنسیتی منحرف می‌شود.»

آزمایشگاه‌های Revelio مشاغلی را که احتمالاً با هوش مصنوعی جایگزین می‌شوند، بر اساس مطالعه‌ای توسط دفتر ملی تحقیقات اقتصادی شناسایی می‌کند. آن‌ها سپس تقسیم‌بندی جنسیتی این مشاغل را شناسایی کردند و دریافتند که بسیاری از آنها معمولاً در دست زنان هستند، مانند جمع‌آوران حساب و صورت حساب، کارمندان حقوق و دستمزد، و منشی‌های اجرایی.

پیشرفت در هوش مصنوعی نابرابری جنسیتی را در نیروی کار جهانی تشدید می‌کند، جایی که شرکت‌ها در نظر دارند برخی از کارکنان خود را کاهش دهند و از هوش مصنوعی مولد در فرآیند کار استفاده کنند. International Business Machines Corp. اخیراً گفته است که استخدام برای مشاغلی را که به راحتی می توان با هوش مصنوعی در کارکردهای پشتیبان، مانند منابع انسانی جایگزین کرد، کند می کند. مدیرعامل آرویند کریشنا پیش‌بینی می‌کند که تا 30 درصد از این موقعیت‌ها می‌توانند با اتوماسیون ظرف پنج سال جایگزین شوند و به طور بالقوه منجر به از دست رفتن حدود 7800 شغل شود.

هوش مصنوعی به احتمال زیاد مشاغل تکراری را که عمدتاً توسط زنان انجام می شود، تصاحب می کند. به عنوان مثال، مدل ChatGPT شرکت OpenAI. می تواند به سرعت حجم زیادی از متن را جستجو، بازبینی و خلاصه کند، کارهایی که معمولاً تکمیل آنها برای مشاوران حقوقی بسیار طولانی تر است. اوزدنورن گفت: در استخدام، هوش مصنوعی می‌تواند فرآیند مرتب‌سازی رزومه‌ها را خودکار کند، کاری که قبلاً به افراد بیشتری نیاز داشت.

مطلب پیشنهادی:  اعتدال پاییزی چیست و چه ارتباطی با طوفان های خورشیدی دارد؟

اما این بدان معنا نیست که سایر کارگران بسیار ماهر می توانند در مورد شغل خود احساس امنیت کنند. به گفته Revelio Labs، تحقیقات اولیه همچنین نشان می‌دهد که هوش مصنوعی مولد می‌تواند بر مشاغل پردرآمد بیشتر از مشاغل تولیدی غیر سنتی تأثیر بگذارد.

اوزدنورن گفت: «حرکت به جلو، فراهم کردن فرصت‌های بازآموزی برای زنان کلیدی خواهد بود تا در چشم‌انداز حرفه‌ای در حال تحول حرکت کنند. او گفت: «به این ترتیب، می‌توانیم از پتانسیل هوش مصنوعی و در عین حال بهره‌گیری از مهارت‌ها و تجربیات ارزشمند آن‌ها استفاده کنیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا