تکنولوژی

5 ترفند برای پرداخت آنلاین ایمن: در UPI، پول خود را از این طریق ایمن نگه دارید

آیا در حال حاضر پول در جیب خود دارید؟ شاید نه. در واقع، بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم در صورت امکان پرداخت‌های آنلاین انجام دهیم. ما حتی بیش از یک برنامه پرداخت متصل به واسط پرداخت یکپارچه (UPI) مانند Google Pay (GPay)، Paytm، PhonePe از جمله برنامه‌های دیگر را در تلفن‌های هوشمندمان نصب کرده‌ایم.

فرآیند پرداخت آنلاین از طریق این برنامه ها ساده است، اما گاهی اوقات حتی یک اشتباه ساده مانند کلیک اشتباه، عدد و موارد دیگر می تواند ضرر مالی زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. در اینجا برخی از نکات ایمنی وجود دارد که هنگام پرداخت UPI باید در نظر داشته باشید.

1. قفل صفحه: حفظ قفل صفحه نمایش، رمز عبور یا پین ایمن نه تنها برای تلفن شما، بلکه برای هر برنامه پرداخت یا تراکنش مالی بسیار مهم است. این نه تنها گوشی شما را از افتادن در دستان اشتباه محافظت می کند، بلکه به جلوگیری از نشت اطلاعات شخصی و مهم کمک می کند. با این حال، باید از نگهداری رمزهای عبور ساده مانند نام، تاریخ تولد، شماره موبایل و غیره خودداری کنید.

2. پین خود را به اشتراک نگذارید: هرگز نباید پین خود را با کسی به اشتراک بگذارید. اشتراک‌گذاری پین شما را در برابر کلاهبرداری آسیب‌پذیر می‌کند، زیرا هر کسی می‌تواند به تلفن شما دسترسی داشته باشد و مبلغ را انتقال دهد. در صورتی که فکر می کنید پین شما فاش شده است، باید فورا آن را تغییر دهید.

3. روی لینک های تایید نشده کلیک نکنید و در تماس های جعلی شرکت نکنید: بسیاری از پیام‌های جعلی حاوی پیوندهایی به برخی از پیام‌های تأیید نشده، در صندوق ورودی شما ظاهر می‌شوند. شما باید از کلیک بر روی چنین پیوندهایی خودداری کنید زیرا ممکن است خسارات مالی زیادی به شما وارد کند. همچنین باید از دریافت تماس های جعلی خودداری کنید. تماس‌گیرنده وانمود می‌کند که از بانک یا سازمان دیگر شما تماس می‌گیرد و ممکن است از شما اطلاعاتی مانند PIN، OTP و غیره را بخواهد. هکرها معمولاً پیوندها را به اشتراک می گذارند یا تماس برقرار می کنند و از کاربران می خواهند که یک برنامه شخص ثالث را برای تأیید بارگیری کنند. ممکن است توجه داشته باشید که بانک‌ها هرگز پین، OTP یا سایر مشخصات شخصی را درخواست نمی‌کنند.

مطلب پیشنهادی:  عالی! آنها بزرگترین اقیانوس روی زمین را کشف کردند! GIANT است، اما شما نمی توانید آن را ببینید

4. به‌روزرسانی برنامه UPI را به طور منظم ادامه دهید: هر برنامه ای نیاز به به روز رسانی دارد و هر به روز رسانی ویژگی ها و مزایای بهتری را به همراه دارد. همیشه باید برنامه پرداخت UPI را به آخرین نسخه به روز کنید.

5. از استفاده از چندین برنامه پرداخت خودداری کنید: باید از نگه‌داشتن چندین برنامه پرداخت در تلفن خود اجتناب کنید و فقط برنامه‌های پرداخت قابل اعتماد و تأیید شده را از فروشگاه Play یا App Store نصب کنید.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا