تکنولوژی

ChatGPT چقدر در تشخیص بیماری خوب است؟ یک دکتر او را با قدم هایش کنار می گذارد

سال‌ها، بسیاری از این بیم داشتند که هوش مصنوعی (AI) مکانیسم‌های امنیت ملی را در اختیار بگیرد و به بردگی انسان، تسلط بر جامعه انسانی و شاید نابودی انسان‌ها منجر شود.

یکی از راه‌های کشتن مردم از طریق تشخیص اشتباه پزشکی است، بنابراین بررسی اثربخشی ChatGPT، چت ربات هوش مصنوعی که دنیا را طوفانی می‌کند، منطقی به نظر می‌رسد.

با توجه به عملکرد قابل توجه اخیر ChatGPT در آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده، این به موقع است.

تشخیص به کمک کامپیوتر در طول سال ها بارها مورد آزمایش قرار گرفته است، به ویژه برای تشخیص آپاندیسیت. اما ظهور هوش مصنوعی که از کل اینترنت برای پاسخگویی به سوالات استفاده می‌کند، به جای محدود شدن به پایگاه‌های داده ثابت، راه‌های پتانسیل جدیدی را برای گسترش تشخیص پزشکی باز می‌کند.

اخیراً، چندین مقاله در مورد اثربخشی ChatGPT در تشخیص های پزشکی بحث کرده اند.

یک پزشک اورژانس آمریکایی اخیراً گفت که چگونه از ChatGPT خواسته است تا تشخیص های احتمالی یک زن جوان مبتلا به درد زیر شکم را بدهد.

دستگاه تشخیص های قابل اعتماد متعددی مانند مشکلات آپاندیسیت و کیست تخمدان داد، اما حاملگی خارج از رحم را از دست داد.

این به درستی توسط دکتر به عنوان یک حذف جدی تشخیص داده شد و من موافقم. در زمان من، ChatGPT با این عملکرد نسبتاً کشنده معاینات پزشکی نهایی را پشت سر نمی گذاشت.

ChatGPT در حال یادگیری است

من خوشحالم که بگویم وقتی از ChatGPT سؤال مشابهی را در مورد یک زن جوان با درد زیر شکم پرسیدم، ChatGPT با اطمینان حاملگی خارج از رحم را در تشخیص افتراقی بیان کرد.

مطلب پیشنهادی:  یک عجایب تناسب اندام؟ 5 برنامه سلامت و تناسب اندام در فروشگاه Google Play که هیجان شما را به سطح دیگری می برد

این یک چیز مهم در مورد هوش مصنوعی را به ما یادآوری می کند: توانایی یادگیری دارد.

احتمالاً شخصی در مورد اشتباه خود به ChatGPT گفته است و او از این داده های جدید یاد گرفته است – تفاوتی با یک دانشجوی پزشکی ندارد. این توانایی یادگیری است که عملکرد هوش مصنوعی را بهبود می بخشد و آنها را از الگوریتم های بسیار محدودتر برای تشخیص به کمک رایانه متمایز می کند.

ChatGPT زبان فنی را ترجیح می دهد

با تشویق از عملکرد ChatGPT با حاملگی خارج رحمی، تصمیم گرفتم آن را با یک ارائه نسبتاً رایج آزمایش کنم: کودکی با گلودرد و بثورات قرمز روی صورت.

من به سرعت چندین پیشنهاد بسیار معقول دریافت کردم که تشخیص ممکن است چیست. اگرچه به گلودرد استرپتوکوکی اشاره کرد، اما به عفونت خاصی از گلودرد استرپتوکوکی که در ذهن داشتم، یعنی مخملک اشاره نکرد.

این عارضه در سال‌های اخیر دوباره ظاهر شده است و معمولا نادیده گرفته می‌شود، زیرا پزشکان هم سن و سال من و جوان‌تر تجربه آن را نداشته‌اند تا آن را تشخیص دهند.

در دسترس بودن آنتی بیوتیک های خوب تقریباً آن را از بین برده بود و کاملاً غیرمعمول شده بود.

من که شیفته این حذف شده بودم، مورد دیگری را به لیست علائمم اضافه کردم: اسپاسم اطراف دهان. این یک ویژگی کلاسیک مخملک است که در آن پوست اطراف دهان رنگ پریده است اما بقیه قسمت های صورت قرمز است.

وقتی این را به لیست علائم اضافه کردم، بهترین ضربه مخملک بود. این من را به نکته بعدی در مورد ChatGPT می رساند. زبان فنی را ترجیح می دهد.

مطلب پیشنهادی:  به‌روزرسانی پخش جریانی امتیاز کریکت PAK در مقابل BAN LIVE: چه زمانی، کجا Fiery T20 Tie را آنلاین تماشا کنیم

این ممکن است توضیح دهد که چرا او تحت معاینه پزشکی قرار گرفت. معاینات پزشکی پر از اصطلاحات فنی است که به دلیل خاص بودن استفاده می شود. آنها به زبان پزشکی دقت می کنند و به همین دلیل تمایل به اصلاح جستجوهای موضوعی دارند.

همه اینها بسیار خوب است، اما چه تعداد از مادران نگران کودکانی با صورت قرمز و گلودرد، در اصطلاح پزشکی این آزادی را خواهند داشت که از یک اصطلاح فنی مانند پریورال اسپرینگ استفاده کنند؟

ChatGPT خداپسندانه است

ChatGPT احتمالاً توسط جوانان استفاده می شود، بنابراین من در مورد مسائل بهداشتی که ممکن است برای نسل جوان اهمیت ویژه ای داشته باشد، مانند سلامت جنسی فکر کردم.

من از ChatGPT خواستم تا درد در هنگام ادرار و ترشح از اندام تناسلی مرد را پس از مقاربت محافظت نشده تشخیص دهد. برایم جالب بود که دیدم جوابی نگرفتم.

انگار ChatGPT به شکلی خجالتی کامپیوتری سرخ شده است. حذف نام آمیزش منجر به ChatGPT شد که یک تشخیص افتراقی شامل سوزاک، که شرایطی بود که در ذهن داشتم، داد.

با این حال، همانطور که در دنیای واقعی، عدم شفافیت در مورد سلامت جنسی نتایج مضری دارد، در دنیای هوش مصنوعی نیز چنین است.

آیا پزشک مجازی ما هنوز برای دیدن ما آماده است؟ نه دقیقا. ما باید دانش بیشتری در او بگذاریم، یاد بگیریم با او ارتباط برقرار کنیم و در نهایت او را به غلبه بر صلاحدید خود در هنگام بحث در مورد مسائلی که نمی‌خواهیم خانواده‌هایمان بدانند، وادار کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا