تکنولوژی

Generative AI، فناوری پشت ChatGPT OpenAI چیست؟

هوش مصنوعی مولد امسال تبدیل به یک کلمه کلیدی شده است که تخیل عمومی را به خود جلب کرده و مایکروسافت و آلفابت را برای عرضه محصولاتی با فناوری که می‌گویند ماهیت کار را تغییر می‌دهد، به راه انداخته است.

در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد این فناوری بدانید.

GENERATIVE AI چیست؟

مانند سایر اشکال هوش مصنوعی، هوش مصنوعی مولد یاد می گیرد که چگونه از داده های گذشته اقدام کند. محتوای کاملاً جدید – متن، تصویر، حتی کد کامپیوتری – بر اساس این یادگیری ایجاد می‌کند، نه صرفاً دسته‌بندی یا شناسایی داده‌ها مانند سایر هوش مصنوعی‌ها.

شناخته شده ترین برنامه هوش مصنوعی مولد ChatGPT است، یک ربات چت که OpenAI با پشتیبانی مایکروسافت اواخر سال گذشته منتشر کرد. هوش مصنوعی که آن را تقویت می کند به عنوان یک مدل زبان بزرگ شناخته می شود زیرا یک پیام متنی را می گیرد و یک پاسخ انسانی را از آن می نویسد.

GPT-4، مدل جدیدتری که OpenAI این هفته معرفی کرد، “چند وجهی” است زیرا می تواند نه تنها متن بلکه تصاویر را نیز درک کند. رئیس OpenAI روز سه‌شنبه نشان داد که چگونه می‌تواند از یک ماکت طراحی شده با دست برای وب‌سایتی که می‌خواهد بسازد عکس بگیرد و از آن یک مدل واقعی ایجاد کند.

این برای چه چیز خوب است؟

به کنار تظاهرات، کسب‌وکارها در حال حاضر هوش مصنوعی مولد را به کار می‌گیرند.

به عنوان مثال، این فناوری برای ایجاد اولین پیش نویس کپی بازاریابی مفید است، اگرچه ممکن است نیاز به تمیز کردن داشته باشد زیرا کامل نیست. یک مثال از CarMax Inc است که از نسخه‌ای از فناوری OpenAI برای جمع‌آوری هزاران نظر مشتری استفاده می‌کند و به خریداران کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند چه خودروی دست دومی بخرند.

مطلب پیشنهادی:  آیا ابتکار خانه هوشمند Matter بالاخره اتفاق می افتد؟

هوش مصنوعی مولد همچنین می تواند در طول یک جلسه مجازی یادداشت برداری کند. این می تواند ایمیل ها را ترسیم و سفارشی کند و می تواند ارائه های اسلاید ایجاد کند. شرکت مایکروسافت و گوگل آلفابت این ویژگی‌ها را در اطلاعیه‌های محصول این هفته نشان دادند.

چه اشکالی دارد؟

هیچ چیز، اگرچه نگرانی هایی در مورد سوء استفاده احتمالی از فناوری وجود دارد.

سیستم‌های مدرسه نگران این هستند که دانش‌آموزان مقاله‌هایی را که با هوش مصنوعی آماده شده‌اند ارائه کنند و کار سخت مورد نیاز برای یادگیری آنها را تضعیف کند. محققان امنیت سایبری همچنین ابراز نگرانی کرده‌اند که هوش مصنوعی مولد می‌تواند به بازیگران بد، حتی دولت‌ها، اجازه دهد اطلاعات نادرست بیشتری نسبت به قبل تولید کنند.

در عین حال، خود فناوری نیز مستعد اشتباه است. عدم دقت واقعی که توسط هوش مصنوعی با اطمینان به نام “توهم” تبلیغ می شود و پاسخ هایی که به عنوان یک ابراز عشق به کاربر آشفته به نظر می رسد، همه دلایلی هستند که شرکت ها مشتاق هستند این فناوری را قبل از در دسترس قرار دادن آن به طور گسترده آزمایش کنند.

آیا این فقط گوگل و مایکروسافت است؟

این دو شرکت در خط مقدم تحقیق و سرمایه گذاری در مدل های زبانی بزرگ و همچنین بزرگترین شرکت هایی هستند که هوش مصنوعی مولد را در نرم افزارهای پرکاربردی مانند جی میل و مایکروسافت ورد قرار داده اند. اما، آن ها تنها نیستند.

شرکت‌های بزرگی مانند Salesforce Inc و همچنین شرکت‌های کوچک‌تر مانند Adept AI Labs، یا در حال ایجاد هوش مصنوعی رقیب خود هستند یا فناوری بسته‌بندی دیگران را برای ارائه قابلیت‌های جدید به کاربران از طریق نرم‌افزار.

مطلب پیشنهادی:  تعجب! این محصولات شگفت انگیز فناوری روزمره توسط ناسا اختراع شد. چک لیست

الون ماسک چگونه درگیر است؟

او به همراه سام آلتمن یکی از بنیانگذاران OpenAI بود. اما این میلیاردر در سال 2018 از هیئت مدیره استارت آپ کنار رفت تا از تضاد منافع بین کار OpenAI و تحقیقات هوش مصنوعی که توسط Telsa Inc، سازنده خودروهای الکتریکی که او ریاست آن را بر عهده دارد، جلوگیری کند.

ماسک در مورد آینده هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده است و به دنبال ایجاد یک نهاد نظارتی است تا اطمینان حاصل کند که توسعه این فناوری در خدمت منافع عمومی است.

“این یک فناوری بسیار خطرناک است. می ترسم برخی کارها را برای سرعت بخشیدن به آن انجام داده باشم.”

تسلا در هوش مصنوعی کارهای خوبی انجام می‌دهد، نمی‌دانم، این به من استرس می‌دهد، نمی‌دانم در مورد آن چه بگویم.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا