تکنولوژی

RRI ارتباطات کوانتومی ماهواره ای ایمن را با همکاری ISRO نشان می دهد

محققان موسسه تحقیقاتی رامان (RRI) با موفقیت ارتباط امن برقرار شده بین یک منبع ثابت و یک گیرنده متحرک را با استفاده از توزیع کلید کوانتومی (QKD) نشان دادند.

RRI روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که این نمایش پیشگامانه می تواند راه را برای ارتباطات زمین به ماهواره ایمن کوانتومی در آینده هموار کند.

به گفته دانشمندان، این نتایج می تواند به هند در طراحی و ایمن سازی کانال های ارتباطی امن، به ویژه برای اهداف دفاعی و استراتژیک، بهبود امنیت سایبری و ایمن تر کردن تراکنش های آنلاین کمک کند.

برای دستیابی به این موفقیت، تیمی از محققان به رهبری پروفسور Urbasi Sinha در آزمایشگاه اطلاعات و محاسبات کوانتومی (QuIC) سیستم هدف‌گیری، اکتساب و ردیابی (PAT) را به‌طور بومی توسعه داده‌اند.

PAT به منبع زمینی کمک کرد تا گیرنده متحرک را در این مورد، یک وسیله نقلیه زمینی با فاصله چند متری از هم ردیابی کند.

در بیانیه آمده است که نمایش آزمایشی موفقیت آمیز در RRI در اوایل مارس امسال انجام شد.

وی افزود: این کار بخشی از پروژه آزمایش‌های کوانتومی با استفاده از فناوری ماهواره (QuEST) است که RRI از سال 2017 با مرکز ماهواره‌ای UR Rao سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) همکاری کرده است.

به گفته RRI، “نمایش فعلی ادامه نمایش QKD توسط آزمایشگاه QuIC است که بین دو ساختمان واقع در پردیس RRI با استفاده از یک کانال فضای آزاد در جو در فوریه 2021 ایجاد شد، اولین بار دیگر در هند.”

RRI گفت: در ارتباطات کوانتومی دوربرد مبتنی بر ماهواره، ایستگاه زمینی باید خط دید خود را با ماهواره متحرک حفظ کند.

مطلب پیشنهادی:  تأثیر اجتماعی در مقیاس با API های متفکر که با طراحی خوب پشتیبانی می شوند

در بیانیه آمده است: «اگرچه سیستم PAT به طور گسترده در ارتباطات ماهواره‌ای مورد استفاده قرار گرفته است، دستیابی به توزیع کلید کوانتومی ایمن با استفاده از سیستم PAT بین یک منبع ثابت و یک گیرنده سیار قبلاً در هند محقق نشده بود.

“ما از این دستاورد جدید بسیار خوشحالیم. از آنجایی که این مرحله از آزمایش با موج دوم COVID-19 مصادف شد، ما با چندین موضوع مرتبط با تغییرات در اعضای تیم، تاخیر در عرضه و انواع جدیدتر کووید سروکار داشتیم. با این حال، تیم، از جمله اعضای آزمایشگاه و همچنین کارگاه و امکانات مرتبط در مؤسسه، خستگی ناپذیر برای تحقق این امر تلاش کردند.» به نقل از پروفسور سینها.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا