تکنولوژی

آب در مریخ؟ ناسا به تازگی به کشف تکان دهنده ای در مورد مریخ دست یافته است

یک مطالعه جدید داده‌های لرزه‌ای مأموریت Mars InSight ناسا را ​​به ویژگی‌های سنگ‌ها، رسوبات و یخ‌های سیاره سرخ مرتبط می‌کند. این چیزی است که فاش شد.

جستجوی آب در مریخ سابقه طولانی دارد. در جدیدترین پیشرفت، تجزیه و تحلیل جدیدی از داده های لرزه نگاری ماموریت مریخ اینسایت ناسا، حقایق شگفت انگیزی را در مورد سیاره سرخ فاش کرده است. ماموریت ناسا Mars InSight کاوش عمیق در “فضای درونی” مریخ است: پوسته، گوشته و هسته مریخ. ناسا می گوید: “مطالعه ساختار داخلی مریخ به سوالات کلیدی در مورد شکل گیری اولیه سیارات سنگی در منظومه شمسی داخلی ما – عطارد، زهره، زمین و مریخ – در بیش از 4 میلیارد سال پیش و همچنین سیارات فراخورشیدی سنگی پاسخ می دهد.”

در طول این سفر، یکی از شگفتی‌هایی که داده‌های InSight به دست آورد این است که در زیر محل فرود در نزدیکی استوای مریخ، تقریباً 300 متر بالای سطح زیرسطحی این سیاره یخ کمی دارد یا اصلاً یخ ندارد. واشان رایت، ژئوفیزیکدان از موسسه اقیانوس شناسی اسکریپس به همراه سه نویسنده همکار، تحلیل خود را در 9 آگوست در ژئوفیزیک پژوهشی Letters منتشر کردند.

این مطالعه نشان داد که پوسته مریخ ضعیف و متخلخل است و فاقد یخ یا یخ کمی است که منافذ را پر می کند. با این حال، رایت استدلال می‌کند: «این یافته‌ها احتمال وجود دانه‌های یخ یا گلوله‌های کوچک یخی را که مواد معدنی دیگر را به هم متصل نمی‌کنند، رد نمی‌کند. سوال این است که چقدر احتمال دارد که یخ به این شکل وجود داشته باشد؟

مطلب پیشنهادی:  انفجار گلوله آتشین خیره کننده بر فراز آسمان تگزاس؛ یک انفجار صوتی نشان می دهد که شهاب سنگ به زمین برخورد کرده است

همچنین اشاره شده است که انتظار می‌رود شکاف‌های لایه‌های بازالتی با گاز، ۲ درصد سیمان معدنی و ۹۸ درصد گاز و کمتر از ۲۰ درصد یخ پر شود. اینسایت فاش کرد که دلیل کمبود یخ یا آب مایع حتی در عمق 300 متری مریخ است.

علاوه بر این، محققان امیدوارند که درک میزان و مکان یخ و سایر مواد معدنی در زیرسطح مریخ به تعیین اینکه آیا مریخ زمانی از حیات پشتیبانی می‌کرده است یا خیر کمک کند. علاوه بر این، تاریخچه آب و هوا، سیستم زمین شناسی خود را آشکار می کند و کمک بیشتری به ما برای اکتشافات انسانی می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا