تکنولوژی

آرتمیس من اخراج کردم! تصویری خیره کننده از زمین ثبت می کند

ناسا تصویری خیره کننده از زمین منتشر کرده است که توسط فضاپیمای آرتمیس I در مسیر حرکت به ماه گرفته شده است.

پس از تأخیرهای متعدد، سرانجام ناسا دیروز، 16 نوامبر، ماموریت آرتمیس I خود را از مرکز فضایی کندی پرتاب کرد. اولین تلاش ناسا برای پرتاب فضاپیمای اوریون به دلیل نقص در مرحله اصلی یکی از چهار موتور RS-25 سیستم پرتاب فضایی (SLS) با شکست مواجه شد. علاوه بر این، مهندسان همچنین یک “نشتی” در مخزن داخلی مرحله فوقانی کشف کردند. تجمع قابل مشاهده ای از یخ و یخبندان وجود داشت و ردی از پول دیده می شد که باعث شد ناسا پرتاب را متوقف کند.

پس از پرتاب موفقیت آمیز دیروز، فضاپیمای اوریون تصویری نفس گیر از زمین هنگام خروج از جو سیاره ثبت کرد. ناسا این تصویر را در صفحه توییتر فضاپیمای Orion به اشتراک گذاشت. آژانس فضایی نوشت: «ما از فاصله 58000 مایلی به زمین نگاه می کنیم. درباره دوربین‌هایی که اوریون برای عکس‌برداری از این پرواز استفاده کرده است بیشتر بدانید.»

به گفته ناسا، 24 دوربین در فضاپیمای اوریون و سیستم پرتاب فضایی (SLS) وجود دارد که 8 دوربین در فضاپیمای اوریون و بقیه روی SLS قرار دارند. چهار دوربین به آرایه‌های خورشیدی فضاپیمای اوریون وصل شده‌اند که به فضاپیما اجازه می‌دهد با زمین یا جسم دیگری در پس‌زمینه عکس سلفی بگیرد.

دیوید ملندرز، سرپرست ادغام تصویربرداری برنامه Orion در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون، در وبلاگ ناسا گفت: «هر یک از چهار بال آرایه خورشیدی Orion دارای یک دوربین تجاری در دسترس است که در بالای آن نصب شده است که برای استفاده در آن بسیار اصلاح شده است. فضا، نمای بیرونی فضاپیما را فراهم می کند.

مطلب پیشنهادی:  رونمایی از Artemis I نشان می دهد که ناسا برای یک ماموریت سرنشین دار به ماه آماده است!

ماموریت آرتمیس I چیست؟

به گفته ناسا، Artemis I اولین پرواز بدون خدمه موشک Space Launch System و فضاپیمای Orion است. برنامه آرتمیس اولین تلاش ناسا برای ارسال یک ماموریت سرنشین دار به ماه از زمان ماموریت آپولو در سال 1972 بود.

فضاپیمای اوریون اگرچه بدون سرنشین است، اما 3 آدمک به نام‌های زوهر، هلگا و کامپوس را به عنوان پایه‌ای برای آزمایش‌ها و تحقیقات مختلف به فضا می‌برد. آنها با تعداد زیادی حسگر برای انجام آزمایش های پرواز فضایی مجهز شده اند.

کپسول Orion اقلام مختلفی مانند اسباب بازی های سگ اسنوپی را حمل می کند که به عنوان نشانگر جاذبه صفر در کپسول پرواز می کند. نسخه جدیدی از الکسا به نام Callisto که توسط لاکهید مارتین، آمازون و سیسکو ایجاد شده است نیز در این فضاپیما قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا