تکنولوژی

آزمایشات نشان می دهد ربات ارنی بایدو شعر می نویسد اما می گوید اطلاعات کافی در مورد شی ندارد

رویترز نشان داده است که ربات ارنی بایدو می‌تواند تصاویری از گل‌ها تولید کند و شعرهایی به سبک سلسله تانگ در چند ثانیه بنویسد، اما سؤالات درباره شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین را منحرف می‌کند و می‌گوید هنوز یاد نگرفته است چگونه به آنها پاسخ دهد.


غول جستجوی چینی هفته گذشته از نزدیکترین رقیب چین برای چت ربات ChatGPT OpenAI رونمایی کرد و از روز پنجشنبه به کاربران اجازه داد تا برای دسترسی به آن درخواست دهند.


برخی از تحلیلگران و کاربران به زودی شروع به ارسال نظرات مثبت در مورد تجربه خود با ربات Ernie و مقایسه کنار هم با ChatGPT کردند که باعث افزایش قیمت سهام بایدو شد.


با این حال، سؤالاتی در مورد اینکه Ernie و دیگر چت‌بات‌های چینی در حال توسعه چگونه می‌توانند موضوعات حساس در سرزمین اصلی چین را مدیریت کنند، جایی که مقامات به شدت اینترنت را سانسور می‌کنند، وجود داشت.


آزمایش‌های رویترز ChatGPT نشان می‌دهد که چت ربات تحت حمایت مایکروسافت از پاسخ دادن به چنین سؤالاتی مخالف نیست.


روز دوشنبه، رویترز از ارنی چندین سوال در مورد شی پرسید، از جمله اینکه آیا او یک رهبر خوب است، کمک های او به چین و درخواست برای شعر و پرتره ای از او.

مطلب پیشنهادی:  سهام میز تجارت با رشد درآمد و راهنمایی قوی افزایش می یابد


او به برخی از این سؤالات با شرحی دو پاراگرافی از تحصیلات و نقش‌های شی پاسخ داد، اما از پاسخ به بیشتر آنها خودداری کرد.


ربات گفت: “به عنوان یک مدل زبان در مقیاس بزرگ هوش مصنوعی، من یاد نگرفتم که چگونه به این سوال پاسخ دهم، می توانید سوالات دیگری از من بپرسید، من تمام تلاش خود را برای کمک به شما برای حل آنها انجام خواهم داد.”


او به سؤالاتی درباره سرکوب تظاهرات دموکراسی خواهانه در میدان تیان آنمن پکن در سال 1989 و رفتار مقامات با اقلیت قومی مسلمان اویغور در منطقه غربی سین کیانگ پاسخ مشابهی داد.


گاهی اوقات به کاربر پیشنهاد می کرد که تم ها را تغییر دهد.


در پیامی که رویترز بیش از ده بار در پاسخ به سؤالات حساس دریافت کرد، آمده است: «بگذارید موضوع را عوض کنیم و از نو شروع کنیم».


بایدو بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.


چنین پاسخ هایی به شی یا موضوعات حساس در چین محدود نمی شد. ربات Ernie همچنین هنگام پرسیدن سؤالات مشابه در مورد رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن و سلف وی دونالد ترامپ، همان پیام های راه اندازی مجدد را نشان می دهد.

مطلب پیشنهادی:  عکس روز نجوم ناسا 17 مه 2023: لکه های خورشیدی تاریک


با این حال، این ربات توانست به برخی از سوالات در مورد روابط بین‌الملل پاسخ‌های طولانی بدهد، مانند اینکه چرا روابط بین ایالات متحده و چین بدتر شده است، اگرچه وقتی در مورد سؤالات بحث برانگیزتر پرسیده شد، مانند اینکه آیا چین باید از نیروی نظامی استفاده کند یا نه، موضوع دوباره تغییر کرد. ، برای اتحاد مجدد با تایوان.


محدودیت‌های سختگیرانه در بحث‌های سیاسی در راستای پیروی بایدو با درخواست‌های دولت برای سانسور نتایج جستجو در مورد موضوعات حساس است.


وقتی از ربات پرسیده شد که چگونه به موضوعات حساس برخورد می کند، گفت که “قوانین مربوطه و معیارهای اخلاقی” را هنگام ارزیابی اینکه آیا یک موضوع می تواند “بحث آزاد” داشته باشد، در نظر گرفته است.


رابین لی، مدیر عامل بایدو، هفته گذشته هنگام رونمایی از ربات Ernie، گفت که چت بات کامل نیست و از کاربران خواست تا ایرادات آن را درک کنند و افزود که چت بات با بازخورد کاربران به طور تصاعدی بهبود خواهد یافت.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا