تکنولوژی

آیا تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا توسط دنباله دار خطرناک هالی مورد اصابت قرار می گیرد؟

چند ماه پیش، تلسکوپ جیمز وب ناسا توسط یک میکروشهاب سنگ آسیب دید. برای همیشه آسیب دید. اکنون از میان رد باقی مانده از دنباله دار هالی عبور خواهد کرد. آیا این دنباله دار برای تلسکوپ جیمز وب خطرناک خواهد بود؟

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین به دور خورشید می گردد. اکنون همه چیز برای ورود به مسیری که دنباله دار هالی طی کرده آماده است و پر از زباله های به جا مانده از آن در قسمت داخلی منظومه شمسی است. این خطر از زمانی که تلسکوپ 10 میلیارد دلاری جیمز وب در ماه می 2022 مورد اصابت یک ریزشهاب سنگ قرار گرفت و باعث آسیب دائمی به آینه حیاتی آن شد، به نگرانی اصلی ناسا تبدیل شد. برای جلوگیری از تکرار چنین حادثه ای، دانشمندان اکنون در حال کار بر روی یافتن راه حلی هستند.

بنابراین آیا این دنباله دار خطری برای تلسکوپ فضایی جدید وب ایجاد می کند؟ در گزارش فوربس آمده است: “دنباله دار هالی خود به تلسکوپ وب برخورد نخواهد کرد.” با این حال، دنباله دار هالی حدود 75 سال به دور خورشید می چرخد. بنابراین انتظار نمی رود دنباله دار هالی تا سال 2061 به منظومه شمسی درونی بازگردد، زمانی که نزدیک ترین فاصله خود را به زمین خواهد داشت. این گزارش خاطرنشان کرد: «وب احتمالاً تا آن زمان از بین خواهد رفت، اگرچه ما امیدواریم که رصدخانه فضایی پیشرو بشر در اوایل دهه 2040 در دسترس باشد.»

چرا دنباله دارها یا شهاب سنگ ها برای تلسکوپ جیمز وب خطر ایجاد می کنند؟

مهندسان تلسکوپ جیمز وب پیش‌بینی کرده‌اند که هر ماه حدود یک شهاب به آن برخورد می‌کند. با این حال، وقتی تلسکوپ از یک بارش شهابی عبور می کند، این نرخ ضربه می تواند بیشتر افزایش یابد. دنباله دارها اساساً از غبار، سنگ و یخ ساخته شده اند، بنابراین با نزدیک شدن به خورشید، ذوب می شوند و مواد می ریزند. در این فرآیند، دنباله دارها جریانی از زباله را در مسیر خود پرتاب می کنند.

مطلب پیشنهادی:  ناسا می گوید اولین سیارک کشف شده توسط یک ماهواره نیز عجیب ترین سیارک است

در گزارشی از Nature آمده است: «حتی ذرات کوچک می‌توانند وقتی با سرعت یک گلوله سریع برخورد می‌کنند، به فضاپیما آسیب فیزیکی وارد کنند. در این گزارش آمده است که به نفع مهندسان تلسکوپ وب، دفتر محیط زیست شهاب‌سنگ ناسا در مرکز پرواز فضایی مارشال در هانتسویل، آلاباما، در حال محاسبه پیش‌بینی بارش شهابی است. این می تواند شامل تنظیم Webb برای دور شدن از ذرات نزدیک به منظور جلوگیری از برخورد آنها با آینه ها باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا